Co trzeba zobaczyć w Warszawie? 10 obowiązkowych miejsc podczas wycieczki do stolicy

Miasto warszawa widziane nocą

Nie wiesz co robić w ten weekend? Jedź do Warszawy! Nasza piękna stolica kusi wieloma atrakcjami. Spodoba się zarówno imprezowiczom, jak i zapalonym turystom. Co warto odwiedzić będąc w Warszawie? Oto 10 miejsc, które zachwycą każdego! Zobacz je koniecznie!

1. Pałac Kultury i Nauki

Wzniesiony 60 lat temu jako dar narodu radzieckiego dla Polaków budynek wzbudza wiele kontrowersji. Zarówno tych wynikających z jego oryginalnej formy architektonicznej, jak i związanych ze źródłem jego pochodzenia. Symbol ideologii komunistycznej w XXI wieku – czy to nadal ma sens? Zwolennicy jego wyburzenia powiedzą, że nie. Dla wszystkich innych, którym nie przeszkadza pochodzenie, PKiN jest to po prostu ciekawy budynek, jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów miasta.

Turyści odwiedzający to miejsce mogą podziwiać Warszawę z perspektywy tarasu widokowego umieszczonego 114 metrów nad ziemią. PKiN to nie tylko piękne widoki, ale także kultura. W budynku znajduje się Muzeum Techniki i Muzeum Ewolucji, Pałac Młodzieży, cztery teatry, kino i Sala Koncertowa. Każdy na pewno znajdzie tu coś dla siebie.

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

2. Krakowskie Przedmieście

Miejsce, które musi odwiedzić każdy kto przyjechał do stolicy. Znajduje się tu Pałac Namiestnikowski, wybudowany w XVII wieku dla hetmana Koniecpolskiego. Obecnie jest siedzibą Prezydenta RP. Na dziedzińcu przed pałacem znajduje się pomnik Marszałka Józefa Poniatowskiego.

Ale to nie jedyny wielki Polak, który został na Krakowskim Przedmieściu uhonorowany. Swoje popiersia mają tu również Adam Mickiewicz i Mikołaj Kopernik. Na Krakowskim Przedmieściu znajdują się również dwa najsłynniejsze warszawskie hotele – Bristol oraz Europejski – kiedyś uznawany za najbardziej ekskluzywny hotel w całej Europie.

krakowskie przedmieście

3. Łazienki Królewskie

Uznawane za najpiękniejszy kompleks pałacowo-ogrodowy w Europie, Łazienki to obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Warszawy. Kuszą nie tylko niesamowitą architekturą (znajdują się tu Belweder i Pałac na Wyspie), ale również mieszkającymi tu zwierzętami. Przechadzający się ścieżkami Łazienek mogą spotkać na swej drodze pawie, kaczki i wiewiórki raczej nie spotykane w żadnym innym zakątku miasta.

Park Łazienkowski to świetne miejsce na spędzenie leniwego, niedzielnego popołudnia. Można tu odpocząć w jednej z licznych kafejek lub popływać gondolą. Znasz, Drogi Czytelniku, lepszy sposób na spędzenie wolnego czasu?

4. Centrum Nauki Kopernik

Kochasz naukę? Jedź do Kopernika! Otwarte w 2013 roku centrum to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Warszawie. Ci, którzy zdecydują się na wizytę w tym miejscu mogą podziwiać kilkaset eksponatów, pogrupowanych w sześciu galeriach tematycznych. Ciekawostką jest to, że wszystkie znajdujące się tam eksponaty są interaktywne.

Zostały skonstruowane po to, aby zwiedzający mogli samodzielnie poznawać różne dziedziny nauki i odnosić zdobytą wiedzę do życia codziennego. Do dyspozycji odwiedzających udostępnione zostały również Teatr Robotyczny, Park Odkrywców i Planetarium oraz liczne pracownie. Więcej informacji uzyskasz za pośrednictwem strony internetowej www.kopernik.org.pl.

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

5. Praga

Ta położona na prawym brzegu Wisły dzielnica przez lata cieszyła się złą sławą, zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Bo, umówmy się, nie była zbyt reprezentacyjna. Na szczęście ostatnio wiele się w tej kwestii zmieniło, zarówno jeśli chodzi o jej wygląd, jak i podejście turystów. Praga powoli wyrasta na warszawskie centrum kultury.

Liczne galerie, muzea, teatry oraz puby i kluby, codziennie przyciągają rzesze ludzi. Do największych atrakcji tej dzielnicy możemy zaliczyć: Fabrykę Trzciny, Centrum Kultury Koneser, Soho Faktory, a także słynny Stadion Narodowy, o którym opowiemy w dalszej części artykułu.

6. Muzeum Powstania Warszawskiego

Niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju, unikatowe- to tylko kilka określeń, które przychodzą nam na myśl kiedy słyszymy hasło: „Muzeum Powstania Warszawskiego”. Otwarte dokładnie w 60. rocznicę wybuchu powstania cieszy się ogromnym zainteresowaniem. I nic dziwnego, skoro kazano na nie czekać mniej więcej pół wieku! To co wyróżnia je spośród innych tego typu obiektów to jego niebanalna konwencja.

Główną wystawę cechuje nowoczesność, multimedialność, interaktywność i ekspresyjność. Do podkreślenia jej niezwykłości użyto specjalnych efektów świetlnych i dźwiękowych. Trzeba przyznać, że całość prezentuje się naprawdę zjawiskowo. Uzupełnieniem wystawy głównej są organizowane przez muzeum wystawy czasowe, oraz film „Miasto ruin”, czyli trójwymiarowa komputerowa rekonstrukcja powstańczych walk.

pomnik upamiętniający powstanie warszawskie

7. Stadion Narodowy

Coś dla fanów piłki nożnej i nie tylko! Zbudowany na potrzeby Euro 2012 stadion, to jeden z najjaśniejszych punktów prawobrzeżnej Warszawy. Ten największy tego typu obiekt w Polsce, można odwiedzać cały rok. I to nie tylko po to, aby przeżywać sportowe emocje. W tym miejscu odbywa się również wiele ciekawych imprez niezwiązanych ze sportem, np. koncerty, czy wystawy. I pomyśleć, że jeszcze kilka lat temu wszyscy twierdzili, że nic nie zastąpi słynnego Stadionu Dziesięciolecia…

stadion narodowy

8. Ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

Zaprojektowany przez Irenę Bajerską, otwarty w 2002 roku obiekt uchodzi za jeden
z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Jest on ogólnie dostępny dla odwiedzających, stanowi idealne miejsce wypoczynku. Ogród podzielony jest na dwie części: górną i dolną, które połączone są ze sobą spływającą kaskadowo wodą.

W ogrodzie można podziwiać wiele egzotycznych gatunków i odmian roślin skupionych w 4 odrębnych częściach. Każdy z tych mini-ogródów swą nazwę wziął od koloru. I tym sposobem można podziwiać ogród złoty skomponowany z żółtych kwiatów, ogród srebrny obsadzony srebrnolistną roślinnością, ogród karminowy, w którym prym wiodą krwistoczerwone kwiaty oraz ogród niebieski. Jednym słowem: bajka! Koniecznie musisz go odwiedzić!

9. Stare Miasto

Założone już XIII wieku jako gród Książąt Mazowieckich to jedno z najpiękniejszych miejsc w Warszawie. Zniszczone w trakcie II wojny światowej, zostało odbudowane z wielką pieczołowitością i dbałością o szczegóły. Starania architektów i twórców zostały docenione i Starówka, w 1980 roku, trafiła na listę UNESCO.

Magiczny klimat tego miejsca doceni każdy kto choć na chwilę zdecyduje się do niego zawitać. Stare Miasto jest pełne ciekawych pomników. Do najsłynniejszych należą oczywiście kolumna Zygmunta i Syrenka Warszawska. Stare Miasto to nie tylko zabytki. To także wiele kawiarni i restauracji, w których można miło spędzić czas. Spróbuj spędzić letni wieczór pod parasolem jednej z nich z filiżanką kawy w ręku. Gwarantujemy, że ci się spodoba.

stare miasto

10. Trakt królewski

Najbardziej reprezentacyjna część miasta. Łączy Zamek Królewski z prywatnymi rezydencjami króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i Jana III Sobieskiego. Na powstanie tego wielkiego kompleksu urbanistycznego potrzeba było wielu lat. Ale warto było czekać. Dzięki temu dziś można podziwiać kuszące niesamowitym klimatem pałace, kościoły i kamienice. Zmęczeni spacerem mogą odpocząć w jednym z uroczych parków, z których najsłynniejszym są Łazienki. Koniecznie tam zajrzyj! Nie pożałujesz!

2 comments

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.