Firma spedycyjna – jak założyć? Od czego zacząć?

spedycja

Firma spedycyjna to wprawdzie świetny biznes i choć na początku trzeba włożyć w nią dość konkretną ilość środków pieniężnych, jeżeli dobrze się do tego przygotujemy, koszty te dość szybko się zwracają. Łatwe nie jest też jednak samo założenie tego typu działalności. W grę wchodzą różnego typu certyfikaty, licencje, pozwolenia, zabezpieczenia finansowe oraz ubezpieczenia, więc papierkowej roboty jest tu naprawdę sporo. Od czego zatem zacząć?

Dobry biznesplan

Przede wszystkim warto mieć na uwadze działalność istniejącej już i cieszącej się zaufaniem firmy spedycyjnej, która funkcjonuje na rynku co najmniej kilka lat i zaangażowana jest we współpracę z licznymi, a także ważnymi kontrahentami. Wówczas stworzyć powinniśmy precyzyjny biznesplan, opierając się niewątpliwie na dogłębnej analizie branży, konkurencji, jak również własnych szans na rynku oraz ewentualnych zagrożeń.

zobacz także:  Transport międzynarodowy w czasie pandemii? Jakie ograniczenia, nowe przepisy obowiązują transport międzynarodowy?

Założenie firmy transportowej powinno być przemyślaną i świadomą decyzją. Nie mając pojęcia o tym, z czym się ta branża wiąże, nie mamy w niej żadnych szans na powodzenie.

Certyfikat kompetencji zawodowych

Aby móc prowadzić działalność spedycyjną, istotną kwestią jest pozyskanie certyfikatu kompetencji zawodowych, który w późniejszym czasie pozwala nam zdobyć licencję na spedycję. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ponieważ żeby ten certyfikat otrzymać, należy przejść przez odpowiednie szkolenie i zdać egzamin, co wiąże się z wydatkiem rzędu 2000zł oraz ewentualnymi dodatkowymi kosztami w przypadku poprawki.

Pamiętać należy jednak o tym, że certyfikat ten posiadać może jakakolwiek osoba będąca w zarządzie firmy lub w zarządzie transportem firmy i niekoniecznie musi to być jej właściciel, co czasami nieco ułatwia sprawę.

zobacz także:  Transport drogowy - jak wybrać firmę? Na co zwrócić uwagę?

Rejestracja firmy

Kiedy już taki certyfikat zdobędziemy lub znajdziemy osobę, która go posiada i podejmie się zatrudnienia w naszej firmie, przychodzi pora na zarejestrowanie działalności. To zadanie jest już nieco łatwiejsze i zupełnie bezpłatne. Firmę zarejestrować można w Urzędzie Miasta, składając tam osobiście wniosek, lecz także wysyłając go pocztą. Istnieje również możliwość rejestracji online poprzez formularz znajdujący się na stronie www.firma.gov.pl.

Na tym etapie czeka nas także rejestracja firmy jako płatnika VAT w Urzędzie Skarbowym, w którym wypełnia się odpowiedni formularz oraz uiszcza opłatę w wysokości około 170zł. Zgłosić musimy się też do ZUS. Nie można zapominać ponadto o ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, które powinna posiadać każda firma spedycyjna.

zobacz także:  Transport drogowy - jak wybrać firmę? Na co zwrócić uwagę?

Licencja na spedycję

Ostatnim punktem zakładania tego typu działalności jest pozyskanie licencji na spedycję. Wniosek składa się wówczas w Urzędzie Miasta. Realizacja pierwszych zleceń wymaga od nas również zabezpieczenia finansowego w wysokości 50 tysięcy euro, a posiadanie takiej kwoty potwierdzić należy odpowiednimi dokumentami.

1 comment

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.