Ile kosztuje napisanie pozwu rozwodowego?

Ile kosztuje napisanie pozwu rozwodowego

W każdym małżeństwie zdarzają się kryzysy, jednakże czasami nie da się odbudować zniszczonej relacji i konieczne jest podjęcie decyzji o rozstaniu. Według Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce rozpada się co trzecie małżeństwo. Powody są różne, do najczęstszych należą niezgodność charakterów, zdrada i nadużywanie alkoholu. Z jakimi kosztami trzeba liczyć się podejmując decyzję o rozwodzie?

Jak złożyć pozew rozwodowy?

Związek małżeński jest zobowiązaniem prawnym w związku z czym może go rozwiązać tylko sąd. Aby doszło do procesu konieczne jest złożenie pozwu rozwodowego. Możemy napisać go sami, w wielu sądach wewnątrz budynków znajdują się wzory pozwów i wniosków. Jeśli w pobliskim sądzie ich nie ma, możemy poszukać gotowego pozwu rozwodowego w Internecie. Jeśli jednak z góry wiadomo, że sprawa rozwodowa nie będzie należała do najprostszych, lepiej zwrócić się o pomoc do adwokata.

Ile kosztuje pomoc prawna podczas rozwodu?

Wynagrodzenie za pracę prawnika ustalane jest z klientem indywidualnie, bowiem zależy nie tylko od rangi danej osoby, ale przede wszystkim od zawiłości sprawy. Za poradę adwokata w sprawie rozwodowej, czyli za godzinę spędzoną w kancelarii, możemy zapłacić od 200 do 300 złotych. Napisanie pozwu rozwodowego przez prawnika to wydatek rzędu 500, a nawet 1000 zł. Gdy zdecydujemy się, by prawnik reprezentował nas przed sądem, zapłacimy od 3000 do 9000 złotych.

Dla kogo adwokat z urzędu?

Jeśli sprawa rozwodowa nie jest łatwa i niezbędna jest pomoc adwokata, jednak osoba wnosząca pozew nie ma na to środków, może zwrócić się do sądu o przyznanie adwokata z urzędu. Zwolnienie z kosztów sądowych jest możliwe na podstawie tzw. „prawa ubogich”. Aby z niego skorzystać, należy złożyć oświadczenie, że nie jest się w stanie ponieść tych opłat bez uszczerbku dla siebie i rodziny. Oświadczenie o stanie dochodów i majątku musi być prawdziwe, jeśli okaże się nieprawdą, oszukującemu grozi grzywna, wynosząca od 1000 do 2000 złotych.

Za co jeszcze trzeba zapłacić podczas rozwodu?

Złożenie pozwu o rozwód to stała opłata, która wynosi 600 złotych. Tyle samo trzeba zapłacić za apelację, jeśli wyrok okaże się niesatysfakcjonujący dla którejś ze stron. Jeśli decydujemy się na wyrok z podziałem majątku, musimy zapłacić kolejne 1000 złotych. W tym wypadku opłacić trzeba będzie także rzeczoznawców majątkowych. Tak wysokiej opłaty można uniknąć, jeśli wniosek będzie zawierał zgodny i całościowy projekt podziału majątku – wtedy opłata jest niższa i wynosi 300 złotych. Zaoszczędzimy również, jeśli zgodzimy się co do wyceny rzeczy, ponieważ nie będzie wtedy konieczne wynajęcie rzeczoznawców.

Kto płaci alimenty?

W przypadku rozwodu z orzekaniem o winie, a więc kończącym małżeństwo z winy któregoś z małżonków, sąd może zasądzić alimenty od osoby przez którą ustaje związek małżeński na korzyść drugiej, poszkodowanej osoby. Opłata za ich przyznanie wynosi 5% ich wartości i wpłacana jest na rzecz sądu przez małżonka, który zobowiązany jest je płacić. Należy nadmienić, że wolne od opłat są tylko alimenty na rzecz dzieci.

Z powyższych rozważań wysuwa się jeden wniosek – rozwód kosztuje nas nie tylko wiele nerwów, ale też sporo pieniędzy. Zanim podejmiemy decyzję o wniesieniu pozwu rozwodowego, zastanówmy się, czy naprawdę jest to ostateczność, czy da się odbudować relacje.

4 comments

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.