Jak dbać o tatuaż? O czym powinno się pamiętać?

Mężczyzna z tatuażami

Tatuaże cieszą się sporą popularnością. Mają ozdabiać nasze ciało, dodawać im pewnego charakteru i zwyczajnie wyglądać ładnie. Opinii na temat tatuaży jest wiele, jednak nie o samo tatuowanie skóry tu chodzi, tylko o to, jak o taką skórę dbać. Gdy tatuażysta skończy swoją pracę, nasza dopiero się zaczyna, ponieważ aby nasz wymarzony tatuaż prezentował się dobrze, musimy sami o to zadbać.

Jak dbać o gojenie ran?

Tatuowania polega przede wszystkim na nakłuwaniu ciała i wprowadzaniu tuszu tuż pod powierzchnię skóry, a to wiąże się z licznymi ranami. Nie bez powodu więc po takim zabiegu trzeba nosić opatrunek, najczęściej z gazy albo folii. Nie powinno go zdejmować przez kilka godzin, aby zapobiec przedostaniu się do ran bakterii. Po tych paru godzinach, zazwyczaj 2-3, należy go zdjąć, by dopuścić powietrze i aby rana mogła się lepiej goić. Opatrunek powinien być zmieniany co 4 godziny w ciągu dnia i noszony przez dwa dni.

Jak myć tatuaż?

O tatuowaną skórę powinno się szczególnie dbać, zwłaszcza w pierwszych dniach po tatuowaniu. Myjąc tatuaż, powinno się do tego używać letniej wody oraz bardzo delikatnego mydła, najlepiej w płynie albo stosować żel antybakteryjny. Po umyciu najlepiej suszyć dane miejsce ręcznikiem papierowym (ze względów higienicznych) lekko dotykając. Nie należy trzeć tatuażu, ponieważ to może uszkodzić skórę i podrażnić niezagojone jeszcze rany. Powinno się to robić kilka razy dziennie.

Smarowanie tatuażu maścią

Wielu tatuażystów zaleca dodatkowo smarowanie wytatuowanego miejsca specjalnymi maściami zawierającymi witaminy A, albo będące maściami przeciwbakteryjnymi. Najczęściej polecane są Alantan, Bephanten oraz Easy Tatoo. Należy wówczas niewielką cienką warstwę nanieść na skórę i delikatnie rozprowadzić. Maści mają zapobiec zanieczyszczeniom oraz wspomóc gojenie wrażliwej skóry. Odradza się również używanie przez okres 4 tygodni jakichkolwiek innych kremów czy balsamów do ciała.

Kobieta z tatuażem

Co z kąpielami?

Powinno się wystrzegać przebywania w wannie oraz innych zbiornikach wodnych, także w basenach, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia skóry, więc należy się zrezygnować z takich kąpieli. Można za to korzystać z prysznica. Nie ma obawy przed tym, że tatuaż się zamoczy, ważne jest jednak, by nie przesiąkł wodą, dlatego nie poleca się przebywania w niej dłuższego czasu. Przez około dwa tygodnie powinno się także wystrzegać wystawiania tatuażu na promienie słoneczne, przy czym w tym wypadku wystarczy go czymś zasłonić, a później warto pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem, aby z czasem nie blakł.

Czego jeszcze się wystrzegać?

Mało kto o tym wie, ale kilka dni po zabiegu nie powinno się pić napojów alkoholowych, ponieważ zawarte w alkoholu składniki będą źle wpływać się gojenie się ran. Co jest równie ważne, nie powinno się drapać skóry i zdrapywać powstałych na nich strupków, ponieważ w ten sposób usuwa się część tuszu, a to może doprowadzić do ubytków w tatuażu. Zaleca się także po około miesiącu udanie się do studia na kontrole. Czasem zdarza się, że część tuszu jest odrzucana, więc wówczas można dokonać poprawek.

3 comments

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.