Jak zrezygnować z polisy?

Umowa o ubezpieczenie

Wiele osób, które posiada polisę na życie, chce z niej zrezygnować, gdy po czasie okazuje się, że została zawarta na niekorzystnych warunkach. Lecz jak to często bywa, zerwanie umowy wcale nie jest takie proste. Jak więc zrezygnować z polisy, by na tym nie stracić?

Czy można zrezygnować z polisy?

Większość umów o polisę na życie zawieranych jest na dłuższy czas, od kilku miesięcy, do nawet kilkunastu lat. Jednak często jest tak, że przed zakończeniem obowiązywania umowy, ubezpieczony chce zrezygnować z polisy. Co jest powodem i czy ma do tego prawo?

Rezygnacja z polisy następuje najczęściej w trzech sytuacjach: gdy decyzja o jej podpisaniu została zbyt pochopnie podjęta, pod wpływem przekonywujących argumentów przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego, ale także w takich przypadkach, jak niemożność opłacania składek ze względu na zmianę sytuacji finansowej lub nieopłacalne warunki umowy. W takich wypadkach rezygnację z polisy najlepiej skonsultować z kancelarią jakich jest wiele, np. www.kancelaria-lex.org, ponieważ samodzielne składanie wniosków może okazać się zbyt skomplikowane.

Kiedy można odstąpić od umowy ubezpieczenia na życie?

Można odstąpić od umowy ubezpieczenia na życie w trzech przypadkach, z czego w dwóch sytuacjach podmiotem wnioskującym o rozwiązanie umowy jest towarzystwo ubezpieczeniowe.

Może dziać się tak wtedy, kiedy ubezpieczający ponosi odpowiedzialność przed opłaceniem składki, która nie zostaje uiszczona w terminie. Zakład ma prawo odstąpić od umowy ze skutkiem natychmiastowym.

Tak będzie również w przypadku, gdy na jaw wyjdą nowe okoliczności, które w znacznym stopniu zwiększają ryzyko – jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe nie zawarłoby umowy, znając wcześniej te informacje, może wystąpić o odstąpienie od umowy.

Także ubezpieczony ma do tego prawo. Jeśli umowa została zawarta na okres dłuższy niż sześć miesięcy, osoba fizyczna może od niej odstąpić w ciągu 30 dnia od daty podpisania umowy. Należy jednak w takiej sytuacji opłacić składkę za okres, w którym polisa zapewniała ochronę.

Czy jest możliwe zawieszenie polisy?

Warto wiedzieć, że nie zawsze trzeba rezygnować z polisy, ponieważ istnieje możliwość jej czasowego zawieszenia. Na czym to polega?

W okresie zawieszania wstrzymywane zostaje opłacenie składek. Dzięki temu ubezpieczający może zastanowić się, czego dokładnie oczekuje od ubezpieczenia i jakie są jego możliwości. Przysługuje mu też prawo, aby raz w roku zmniejszyć lub zwiększyć zakres ochrony, jaką daje ubezpieczenie.

Jak wykupić polisę?

Jeśli zdecydujesz się jednak na całkowitą rezygnację z polisy, to zapewne myślisz o odzyskaniu składek. Czy jest to możliwe? Tak, ale tylko częściowo.

W tej sytuacji możesz dokonać wykupu polisy – towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci Ci część wartości składek i musisz liczyć się z tym, że będzie to kwota dużo niższa, niż to, co dotychczas zostało wpłacone. Dodatkowo, w przypadku polisy, która obowiązuje przez krótki czas, wartość wykupu będzie bardzo niska.


Rezygnując z polisy ubezpieczony zawsze będzie na tym stratny. Dlatego najlepiej jest skorzystać z pomocy specjalistów, którzy wiedzą, jak odstąpić od umowy, na jak najbardziej korzystnych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.