Nity stalowe czy aluminiowe – jaki nit do czego?

Nity

Nity są elementem umożliwiającym łączenie dwóch, płaskich części w sposób trwały, wytrzymały. Trzeba jednak wiedzieć, że w zależności od tego, w jaki sposób mają być wykorzystane, konieczny może okazać się inny dobór nitów. A od czego to zależy? Sprawdzamy.

Co to są nity?

Jak już wspominaliśmy na początku, nitem nazywany jest metalowy element konstrukcyjny, który umożliwia połączenie dwóch płaskich powierzchni – nazywa się to połączeniem nitowym, a sam proces – nitowaniem. Aby można było zamocować tę część, konieczne jest użycie nitownicy. Może być ona ręczna, elektryczna lub pneumatyczna. To, który sprzęt będzie lepszy, zależy od zakresu prac.

A jak wygląda sam nit? Ma on postać pręta zakończonego z jednej strony łbem, z drugiej natomiast zakuwką. Ponadto poszczególne modele mogą się różnić między sobą kształtem oraz materiałem, z którego zostały wykonane, co postaramy się wyjaśnić.

Nity stalowe i aluminiowe

Nity porównasz na incop.pl, wcześniej musisz jednak wiedzieć, że dzielą się one na stalowe oraz aluminiowe części. To oczywiście nie wszystko – nity mogą być także miedziane czy miedziano-niklowe, nie są one jednak tak często wykorzystywane.

Nity stalowe są natomiast najbardziej uniwersalne. To, co jest ich największą zaletą, to mnogość zastosowań, dlatego jeśli nie masz pewności, jaki element jest Ci potrzebny, to powinien być to bezpieczny wybór. Wyróżnić można jeszcze nity ze stali nierdzewnej, na które należy się zdecydować wtedy, gdy cała konstrukcja będzie znajdować się w środowisku narażonym na korozję.

Nity aluminiowe są bardziej zróżnicowane, należy je dobrze dopasować do materiału, jaki będziesz łączyć. Wcześniej musisz jednak zwrócić uwagę na zawartość magnezu w stopie aluminium. Gdy jest ona niska, to nity będą miękkie. Choć ich wytrzymałość nie będzie tak wysoka, to sprawdzą się w przypadku łączenia podatnych na uszkodzenie elementów. Natomiast im większa zawartość magnezu, tym nity aluminiowe są twardsze, a co za tym idzie – bardziej trwałe. Przykładowo, w sytuacji gdy są mocowane w konstrukcji podatnej na rozciąganie, konieczne jest zastosowanie części o zawartości magnezu wynoszącej co najmniej 5%.

Rodzaje nitów

Gdy już wiesz, w jakich sytuacjach sprawdzą się nity stalowe, a w jakich aluminiowe, musisz uwzględnić jeszcze ich dodatkowy podział. Najczęściej możesz spotkać się z wersjami otwartymi i zamkniętymi, a także ze szczelnymi.

Nity otwarte sprawdzą się do niskoobciążeniowych zastosowań, natomiast zamknięte różnią się tym, że pozwalają na zachowanie trzpienia. To sprawia, że mają lepsze właściwości wodoodporne. Natomiast nity szczelne wykorzystywane są wtedy, kiedy wymagana jest wysoka wodoszczelność.

Oprócz tego różny może być kształt ich łba. Gdy jest on zakończony w stożek, to wtedy uzyskasz płaską powierzchnię. Jeśli chcesz zamontować cienki materiał do twardego podłoża, powinieneś użyć nitów z dużym kołnierzem. Masz też do wyboru wersje walcowe czy grzybkowe.

 

Jak widzisz, dobór nitów nie jest łatwy. Dlatego jeśli nie masz pewności, co wybrać, skontaktuj się wcześniej ze sprzedawcą. On, dzięki swojemu doświadczeniu, będzie mógł Ci doradzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.