Skąd wzięły się posadzki przemysłowe z betonu?

posadzka przemysłowa w hali magazynowej

Posadzki przemysłowe betonowe zaczęły masowo pojawiać się po II Wojnie Światowej, kiedy gospodarki wielu krajów zaczęły się odradzać i dynamicznie rozwijać. Produkcja rosła, konsumpcja również. Zwiększały się moce produkcyjne fabryk i zakładów pracy, potrzeba było coraz większych powierzchni magazynowych i to takich, gdzie towary będą mogły być transportowane za pośrednictwem wózków, a nie przenoszone ręcznie.

Rozwój motoryzacji jako impuls

Wraz z intensywnym rozwojem motoryzacji wzrosło również zapotrzebowanie na powierzchnie parkingowe, zarówno w postaci zewnętrznych placów parkingowych, jak i parkingów zadaszonych naziemnych i parkingów podziemnych.

Beton to trwały i wytrzymały materiał

Architekci, projektanci i inwestorzy postawili na beton, jego właściwości użytkowe – trwałość, wytrzymałość i niską cenę w stosunku do innych materiałów podłogowych takich jak drewno czy kamień naturalny. Z czasem okazało się, że nowoczesne posadzki przemysłowe z betonu zrewolucjonizowały branżę posadzkarską.

Zaczęto wykorzystywać beton nie tylko do wylewania płyt betonowych, które są podkładem pod ostateczną warstwę posadzki taką jak: płytki, okładziny kamienne czy powłoki żywiczne. Na przestrzeni lat, wielu doświadczeń oraz wzrostu świadomości wykonawców i poprawy ich umiejętności doprowadzono wykonywania posadzek betonowych do takiego poziomu, że beton sam w sobie stał się ostatecznym materiałem wykańczającym powierzchnię podłogi.

Czy beton jest tak idealny?

Oczywiście, posadzki przemysłowe z betonu nie są wolne od wad. Nie jest to materiał niezniszczalny. Duży wpływ na jakość posadzki ma klasa i jakość betonu, warunki w których posadzki są wykonywane, sprzęt, którym się je wykonuje oraz umiejętności ludzi, którzy muszą obrobić beton.

posadzka przemysłowa z betonu w magazynie

Jak wydłużyć żywotność betonu?

Jak każdy materiał poddawany niekorzystnym czynnikom takim jak tarcie, środki chemiczne czy warunki otoczenia, również i beton się zużywa. Dlatego, aby móc w pełni wykorzystać doskonały stosunek jakości do ceny posadzek przemysłowych wprowadzono na rynek całą gamę środków chemicznych, które mają zabezpieczyć posadzki przez zużyciem i wydłużyć ich żywotność.

Mowa tutaj o impregnatach – materiałach, które wnikają w posadzki, reagują z betonem i zmieniają jego właściwości oraz o materiałach powłokowych na bazie żywic czy preparatów polimerowych, których zadaniem jest przykryć powierzchnię posadzki cienką warstwą zabezpieczającą, która oddzieli beton od niekorzystnych czynników. Rodzaj użytego preparatu zależy z jednej strony od tego jakim obciążeniom będzie poddawana posadzka, z drugiej strony od zasobności portfela inwestora i tego na jak długo chce zabezpieczyć posadzkę, zanim będzie musiał powtarzać ten zabieg.

Wysokie wymagania wobec posadzek przemysłowych

Z upływem lat zmieniły się oczekiwania klientów w stosunku do posadzek betonowych. Na początku była to po prostu jak najtańsza, bardzo solidna posadzka. Teraz wymagania względem zwłaszcza estetyki są bardzo wysokie – ludzie chcą, aby takie posadzki coraz bardziej przypominały szlachetne okładziny z kamienia naturalnego – błyszczały, były twarde i miały szlachetny wygląd. Nie zapominajmy jednak, że cena za jaką można wykonać solidną posadzkę betonową jest minimum kilkukrotnie niższa od np. posadzki z płyt granitowych.

Tak właśnie rozwinął się świat posadzek przemysłowych – od zwykłych płyt betonowych będących jedynie podkładem pod żywice czy wykładziny przemysłowe do pięknych, wytrzymałych i monolitycznych posadzek betonowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.