Porządkujemy ogród: schowek na narzędzia

Narzędzia wewnątrz domku ogrodowego

Wiosna depcze nam już po piętach, a wraz z nią zbliża się czas wiosennych porządków. Wszyscy znamy to uczucie, gdy po ostatnich roztopach decydujemy się w końcu poświęcić nasz wolny weekend na uporządkowanie trawnika, wyczyszczenie elewacji garażu lub na oczyszczenie podjazdu.

Sięgamy wówczas do schowka, przeszukujemy garaż, zaglądamy do skrzyń ogrodowych i usiłujemy na nowo skompletować wszystkie potrzebne narzędzia: szpadel, grabie, wiaderka i myjki z wężami ogrodowymi i wiele innych. Liczba takich szpargałów niepostrzeżenie się zwiększa: im bardziej rozbudowujemy nasz ogród, im więcej mamy dzieci i im bardziej interesujemy się urządzaniem naszej posesji, tym będzie ich więcej. A wraz z nimi rośnie bałagan.

Zorganizowanie odpowiedniego miejsca dla wszystkich sprzętów i narzędzi w ogrodzie powinno więc być w pewnym momencie naszym priorytetem. Poniżej podpowiadamy, jak zorganizować dobry, niedrogi schowek w ogrodzie.

Schowek, czy skrzynia ogrodowa?

Dobry schowek przede wszystkim uwolni nasze altany, garaże i pawlacze od zagracania ich sprzętami, które zimą tworzą tylko bałagan. Dlaczego schowek, a nie skrzynia? Poza drobnymi narzędziami, takimi jak młotki, śrubokręty i motyki, w ogrodach używamy również większych sprzętów. Należą do nich wiaderka, kosiarki, a z czasem też okaże się, że nie mamy gdzie schować wózka dla dzieci lub kompletu mebli tarasowych.

Potrzebne jest też miejsce na składaną drabinę oraz trochę wolnej przestrzeni na uporządkowanie kilkudziesięciometrowych przedłużaczy oraz ogrodowych lampek choinkowych. Zamkniecie wszystkiego w jednym miejscu, w zamkniętej i uporządkowanej przestrzeni pozwoli nam w przyszłości na oszczędność czasu zmarnowanego na szukanie oraz pozwoli nam zachować nerwy na wodzy.

Gdzie kupić domek narzędziowy?

Domki ogrodowe: drewniane, plastikowe lub metalowe można kupić w marketach budowlanych i w sklepach budowlanych za mniej niż tysiąc złotych. W zależności od modelu, są wyposażone w okna, szczelne podłogi, wygodnie otwierane drzwi z wywietrznikami oraz w zestawy półek. Producenci oferujący tego typu konstrukcje zwykle dbają o to, aby złożenie ich samodzielnie na działce nie było zbyt trudne. Dodatkowo, nowoczesne domki narzędziowe mogą też zdobić ogród. Do przeszłości odeszły już czasy, gdy były to nieestetycznie sklejone deski z dachem z blachy falistej. Dziś domki narzędziowe mogą wyglądać na przykład tak:

mały domek narzędziowy

Fot. Ogrodosfera.pl

Na zdjęciu: domek narzędziowy o powierzchni nieco ponad 1 m2. Jest to trwała, nieprzemakalna konstrukcja wyposażona w solidną podłogę z tworzywa sztucznego, izolującą konstrukcję przed gruntem. Na uwagę zwraca niska waga domku: całość waży niecałe 2 kg, co pozwala na łatwe przenoszenie domku. Cena: ok. 900 zł.

Drewniany domek z drewutnią

Fot. Ogrodosfera.pl

Ciekawa jest również chatka na zdjęciu powyżej. Jest to niewielki domek ogrodowy z zadaszoną drewutnią. Domek wyposażony jest w estetyczne okno, które wraz z jednospadowym dachem i zgrabną bryłą, nadaje ogrodowi specyficznego uroku. Jest to ten rodzaj domku, który można kupować bez obaw o to, czy zmieści się on w naszym ogrodzie, bo jest niewielki i ustawny. Po drugie, jest to domek, który pod względem estetycznym dopasuje się do każdej aranżacji: zarówno ogrodu minimalistycznego, jak i stylizowanego na ogród ogród wiejski. Konstrukcja z drewna świerkowego wymusza postawienie obiektu na podłożu odseparowanym od gruntu. Poniżej znajduje się dokładna instrukcja, na której ukazano, jak zbudować optymalne podłoże pod taki domek:

Jak widać, nie jest to trudne. Budowa podłoża jest konieczna, aby przedłużyć żywotność obiektu z drewna. Drewno, nawet jeśli jest odpowiednio zaimpregnowane, chłonie wilgoć z podłoża, co w szybkim tempie doprowadza do jego gnicia lub butwienia.

Jak dbać o domek?

Poza impregnacją i zakotwiczeniem domku na suchym, izolującym konstrukcję od gruntu podłożu, konieczne jest okresowe odnawianie elewacji budynku. Podstawą jest zastosowanie impregnatu i farby ochronnej. W sklepach znajdziemy zarówno preparaty bezbarwne, jak i nadające elewacji koloru.

Domek narzędziowy wewnątrz

Fot. Ogrodosfera.pl

Na zdjęciu powyżej widzimy domek ogrodowy wyposażony w półki na ścianach bocznych. Można umieścić na nich zabawki dla dzieci i te narzędzia oraz przedmioty, które na co dzień potrzebujemy mieć na wysokości oczu. Najniżej znajdujące się półki powinny być zarezerwowane dla skrzynek ogrodowych i cięższych przedmiotów. Ściana znajdująca się naprzeciwko drzwi została zarezerwowana dla narzędzi na długim kiju, które zawieszono na hakach.

Domek narzędziowy nie ma okien, dlatego raczej nie jest zarezerwowany dla osób, które chciałyby widzieć w swojej szopce stół do majsterkowania. Dodatkowo, ma on stosunkowo niewielką powierzchnię. Wygląda na to, że został przeznaczony do przechowywania kosiarki, rowerów (które można zawiesić na większej ścianie za pomocą specjalnych zaczepów ściennych). Świadczą o tym szerokie drzwi, które ułatwiają wprowadzanie do środka sprzętów wielkogabarytowych. Osoby, które chciałyby urządzić w swoim domku majsterkownię, powinny zwrócić uwagę raczej na modele takie jak ten poniżej:

Domek narzędziowy drewniany

Fot. Ogrodosfera.pl

Jest to dobrze doświetlony domek z solidnymi drzwiami, przez które będziemy nie tylko przejeżdżać z kosiarką, ale przede wszystkim służące codziennemu użytkowaniu przez człowieka. Konstrukcja dachu została zaprojektowana tak, aby ochraniać front domku przed podmuchami wiatru, zacinającym deszczem oraz przed opadami śniegu. Domek nie tylko sprawia wrażenie wygodnego w użytkowaniu, ale też ładnie wygląda. Przede wszystkim: nadaje się świetnie również do urządzenia w środku miejsca do letniego odpoczynku. Jeśli zostanie schludnie urządzony, będzie doskonałym schronieniem od upałów w lecie, a nawet miejscem okazjonalnych noclegów.

Domki ogrodowe z plastiku

Ochrony przed upałem nie zapewnią nam domki wykonane z plastiku. Wykonane z gęstego, trwałego tworzywa sztucznego lub z paneli poliwęglanowych nagrzewają się szybko i szybko też się wychładzają. Warto jednak zwrócić na nie uwagę, bo to bardzo ciekawa propozycja dla osób, których potrzeby zamykają się w chęci posiadania niedrogiego, szczelnego domku z solidnym zamknięciem, w którym ze spokojem można schować wszystkie potrzebne rzeczy.

Domek narzędziowy plastikowy

Tutaj: domek narzędziowy plastikowy Fot. http://ogrodosfera.pl/domek-narzedziowy

Nowoczesne materiały, z których wytwarza się tego typu domki pozwalają uzyskać bardzo estetyczny wygląd. Są to niezwykle schludne domki, wyposażone w systemy wentylacji, solidne drzwi i podłogi z odpornego na ścieranie tworzywa sztucznego. Domki tego typu są praktycznie bezobsługowe: nie wymagają konserwacji ani zabezpieczania przed mrozem (nie pękają nawet przy minus 50 st. C). Jedyne zabiegi, do których można się ograniczyć w ramach dbania o ich jakość, to umycie elewacji wodą z detergentem i wiosenne oczyszczenie dachu.

Domek narzędziowy metalowy

Fot. Ogrodosfera

Domki ogrodowe z metalu

Ciekawostką są też domki metalowe, które są już zdecydowanie cięższe niż te wykonane z plastiku. Są jednak nie mniej trwałe i estetyczne. Nowoczesne domki narzędziowe z metalu pod względem estetycznym mogą konkurować z najciekawszymi modelami z drewna, o ile oczywiście zadbamy o ich odpowiednie skomponowanie z pozostałymi elementami ogrodu. Przed zakupem warto jednak rozpatrzeć kwestię hałasu, jaki generuje czasami używanie domków z metalu: szczególnie tych rozsuwanych po prowadnicy. Mimo tej wady, nie można odmówić im wyjątkowej trwałości-niestraszny im wiatr, uderzenia gradu i uderzenia piłką.

Zielony domek narzędziowy

Fot. Ogrodosfera

Gdy już wybierzemy odpowiedni model i zainstalujemy go na swojej działce, okaże się, że działka nie tylko najczęściej zyska na urodzie, ale też odzyskamy ład i porządek w naszych szklarniach, garażach i pawlaczach, w których dotychczas opychaliśmy wszystkie sprzęty potrzebne w ogrodzie.

Na filmie zobaczysz, jak proste i szybkie jest samodzielne zamontowanie domku ogrodowego na narzędzia, kupionego w sklepie:

1 comment

Leave Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *