Czy można zajść w ciążę podczas okresu?

test ciążowy

Współżycie podczas okresu to temat dosyć kontrowersyjny. Nie wszystkie pary się na nie decydują. Kobiety mogą czuć się wtedy osłabione, a bóle menstruacyjne skutecznie uniemożliwiają zbliżenie. Są jednak również panie, które właśnie wtedy mają największą ochotę na seks, a sam stosunek łagodzi wszelkie nieprzyjemności, związane z miesiączką.

Punkt sporny stanowi kwestia zabezpieczania się. Czy należy stosować wtedy antykoncepcję? A może są to dni, w których tego zabezpieczenia nie potrzebujemy?

Fenomen kobiecego ciała a zabezpieczenie

Chcąc świadomie zaplanować swoją rodzinę, nie zdając się na przypadek, nie zachodząc w ciążę w zbyt młodym wieku lub nieodpowiednim dla nas czasie, warto czasami zgłębić wiedzę na temat antykoncepcji i naturalnych środków zapobiegania poczęciu. To, co na pierwszy rzut oka wydaje się jasne i logiczne, nie zawsze jednak musi takim być. Podobnie jest z odpowiedzią na pytanie, czy można zajść w ciążę podczas okresu. Teorii na ten temat jest kilka, i pomimo tego, że główna z nich głosi, iż jest to niemożliwe, od każdej reguły istnieją przecież wyjątki.

Kobiece ciało rządzi się własnymi prawami. Nie zawsze możemy je okiełznać, nie każdy proces zachodzi w nim regularnie i przewidywalnie, dlatego też, jeżeli nie mamy zamiaru doprowadzić do ewentualnego poczęcia, również podczas miesiączki powinniśmy się zabezpieczać. Wpływ na to, czy można w tym czasie zajść w ciążę ma kilka niezwykle ważnych czynników. Są to między innymi: długość cyklu, różnego rodzaju okoliczności, mogące wpłynąć na owulację (stres, podróże, przeziębienie, odchudzanie), a także wytrzymałość plemników i ich czas przeżycia.

Ryzykowne postanowienia

Zakładając, że owulacja występuje w czternastym dniu cyklu, wysnuć możemy wniosek, że niemożliwym jest zajść w ciążę podczas okresu. Zastanówmy się jednak, ile kobiet ma regularny czterotygodniowy cykl miesiączki. Jest to naprawdę znikoma liczba, a na korzyść poczęcia przeważyć może tu zaledwie kilka dni. Zwróćmy również uwagę na to, że o ile komórka jajowa żyje od 10-24 godzin, plemniki pozostają aktywne nawet do trzech dni.

Pamiętaj o zabezpieczeniu się

Ciężko przewidzieć idealnie, jak funkcjonuje nasze ciało, dlatego też, jeżeli wolimy nie ryzykować, powinniśmy zabezpieczać się również w tym okresie, który wydaje się bezpieczny. Jeżeli kobieta przyjmuje tabletki antykoncepcyjne, miesiączka, występująca pomiędzy cyklami to jedynie krwawienie z odstawienia, wtedy zatem nie grozi nam zajście w niepożądaną ciążę. Jeżeli jednak stosujemy antykoncepcję mechaniczną, warto z niej wtedy nie rezygnować. Szanse na zapłodnienie są w tym czasie mniejsze, nie mamy jednak pewności, że do niego nie dojdzie.

Nie warto więc wierzyć ślepo mitom, krążącym po internecie, czy też wśród znajomych. Lepiej korzystać ze sprawdzonych źródeł specjalistycznej wiedzy lub w razie jakichkolwiek wątpliwości, udać się do lekarza ginekologa, który odpowie na wszystkie nurtujące nas pytania i wzbogaci naszą wiedzę o wiele ciekawych faktów na temat funkcjonowania naszego ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.