Jak szybko obniżyć ciśnienie krwi bez leków? Naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia

mierzenie cisnienia

Nadciśnienia tętniczego nie warto bagatelizować, jednak nie od razu trzeba również sięgać po lekarstwa. Jest wiele naturalnych sposobów na obniżenie ciśnienia, które warto znać. Poniżej je omawiamy, zapraszamy więc do lektury.

Dieta na obniżenie ciśnienia

Dieta jest ogromnym sprzymierzeńcem w walce z nadciśnieniem. Przede wszystkim warto ograniczyć spożywaną sól. Osoby, które borykają się z problemem nadciśnienia, nie powinny spożywać więcej, niż pół łyżeczki soli dziennie. Zdecydowanie należy również ograniczyć używki. Z palenia papierosów i picia alkoholu najlepiej jest całkiem zrezygnować, a ilość wypijanej kawy znacząco zminimalizować.

Dieta osoby, która walczy z nadciśnieniem, powinna być bogata w potas, który wykazuje się skutecznym działaniem obniżającym ciśnienie krwi. Znaleźć go można w polskich superfoods oraz takich produktach jak banany, pomidory, ziemniaki, brokuły, suszone śliwki oraz rodzynki. Oprócz potasu warto także sięgać po produkty bogate w magnez, który również pozwala na obniżenie ciśnienia. Badania wskazują również na to, że regularne jedzenie gorzkiej czekolady także wspomaga obniżenie ciśnienia krwi. Zawiera ona bowiem flawanole, które rozluźniają naczynia krwionośne, jednocześnie zwiększając przepływ krwi. Co ważne, czekolada ta powinna ona zawierać minimum 70% kakao.

Zioła na nadciśnienie

Oprócz zdrowej diety warto również do swojego jadłospisu wprowadzić zioła. Fitoterapia jest bardzo dobrym sposobem w walce z nadciśnieniem. Zioła te mogą występować w formie mieszanek do zaparzania, syropów, tabletek, kropli oraz herbat. A na jakie zioła warto zwrócić uwagę? Do obniżających ciśnienie zaliczamy:

  • głóg,
  • serdecznik pospolity,
  • czosnek pospolity,
  • hibiskus,
  • jemiołę,
  • pokrzywę,
  • liście brzozy,
  • skrzyp,
  • korzeń mniszka lekarskiego.

Dobre nawyki pomocne przy problemach z ciśnieniem

Pomocne w walce z wysokim ciśnieniem jest wypracowanie dobrych nawyków. Można do nich zaliczyć regularną aktywność fizyczną, np. spacery. Już 30 minut dziennie pomaga sercu lepiej pracować. Warto również nauczyć się odpowiednich technik relaksacyjnych, dzięki którym uda się zapanować nad stresem. A niestety często to on jest sprawcą tego, że ciśnienie krwi jest wysokie.

Akupresura na szybkie obniżenie ciśnienia

Zależy Ci na szybkim obniżeniu ciśnienia? Wypróbuj akupresury. Uciskając odpowiednie punkty akupresurowe, można w 5 minut obniżyć wysokie ciśnienie. Na początku przeprowadź delikatny masaż okolicy od ucha do obojczyka. Używaj jedynie opuszków palców i prowadź ruch z góry na dół. Następnie masować należy punkt znajdujący się około 1 cm od ucha. Ucisk musi być konkretny i dosyć mocny, nie może jednak powodować bólu i trwać powinien około minuty. Według chińskiej medycyny, dzięki temu naturalnemu sposobowi wysokie ciśnienie krwi szybko powinno wrócić do normy.

2 comments

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.