Nie zawsze ujawnianie swojego stanu ducha i dawanie upustu emocjom jest mile widziane. Z kolei tłumienie żalu, złości i lęku może doprowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych. Jak zatem opanować emocje, by nie doszło spięcia i zakłócenia relacji z bliskimi?
• Samoświadomość, czyli zatrzymaj „zły” moment
• Złość przekuj na ruch
• Pokonaj lęk
• Zapomnij o żalu
• Szukaj rozwiązań
Samoświadomość, czyli zatrzymaj „zły” moment
Dzieci już w przedszkolu zdają sobie sprawę, że kiedy są zdenerwowane podejmują nieracjonalne decyzje, działają pod wpływem jakiegoś bodźca. Nasz umysł pracuje na zasadzie bodziec – reakcja, zwłaszcza kiedy dochodzi do tego fakt, że jakaś istotna potrzeba psychologiczna nie została spełniona.
Postaraj się mentalnie zatrzymać sam proces swojej wzburzonej reakcji, zastanów się co Tobą powoduje w krytycznych momentach – opanujesz emocje jeśli uświadomisz sobie ich źródło. Efekt Twojego działania z pewnością będzie mniej dramatyczny jeśli zamiast wypowiedzieć kilka przykrych słów do współpracownika czy członka rodziny, będziesz w myślach liczyć do 10. Przekonasz się, że emocje opadną szybciej niż się spodziewasz.
Złość przekuj na ruch
Z pewnością pierwszą Twoją myślą jest to, by jak najszybciej wyładować gromadzącą się w Tobie złość. Jeśli będziesz wykonywać regularne ćwiczenia, przyczynisz się do likwidacji powstających w Tobie napięć. Nie musisz od razu zacząć uprawiać złożonych sportów czy sięgać po ekstremalne aktywności. Spokojny ruch, którym posługują się jogini również pozwala na wyciszenie i opanowanie emocji. Wybieraj według swoich upodobań i możliwości fizycznych.
Pokonaj lęk
Pokonanie lęku jest złożonym procesem. Aby sobie z nim poradzić, musisz się zmierzyć z wewnętrznym krytykiem. Jeśli nauczysz się dostrzegać swoje zalety, głos, który podpowiada Ci, że jesteś do niczego stanie się coraz bardziej cichy, aż w końcu przestaniesz go słyszeć. Zdaj sobie sprawę z faktu, że masz prawo do przeżywania emocji, bądź wobec siebie bardziej wyrozumiała i tolerancyjna.
Być może pomoże Ci pisanie dziennika, w którym poprowadzisz ewidencję niekorzystnych sytuacji wywołujących u ciebie uczucie lęku – rysuj w nim i pisz starając się robić wszystko, by wyrazić jak mocno odczuwasz daną sytuację. Po jakimś czasie na pewno oswoisz lęk.
Zapomnij o żalu
Prawdopodobnie dlatego odczuwasz żal, ponieważ uważasz, że zostałaś skrzywdzona w taki a nie inny sposób. Być może to koleżanka z pracy dostała awans, a nie Ty, być może nie usłyszałaś miłych słów od partnera w rocznicę Waszego ślubu… powodów jest naprawdę wiele. Postaraj się w chwili ogarniającego żalu powrócić w myślach do dobrych momentów przeszłości.
Przypomnij sobie wiele sytuacji w których to Ty byłaś na świeczniku, a inni składali Ci hołdy, kiedy mąż zasypywał Cię czułymi słówkami z byle powodu. Z pewnością doznałaś w życiu również wiele dobra, w krytycznych chwilach wspomnij je. Być może to nie Ty najbardziej cierpisz, ale Twoi bliscy, którzy patrzą na Ciebie kiedy jesteś w takim stanie.
Szukaj rozwiązań
Pewnie nie raz zastanawiałaś się jak to się dzieje, że stale wybuchasz i nie potrafisz poskromić emocji? Twoją słabą stroną jest pewnie to, że nie uświadamiasz sobie powodów (bodźców) takiego zachowania. A gdybyś zamiast o lęku pomyślała o wykonanym już zadaniu – na przykład o chwili, kiedy zadowolona kroczysz po ulicach miasta z uśmiechem na ustach?
Albo zamiast momentu złości wykazać opanowanie, a targające Tobą uczucia przekazać powietrzu podczas ćwiczeń jogi? Może masz prawo mieć żal, ale kto nie ma prawa go odczuwać? Pomyśl, że spotkało Cię też wiele pozytywów i na pewno to nie były te ostatnie. Przełknij zatem gorzką pigułkę, uspokój się i pomyśl, jak możesz zrekompensować sobie te chwile niepowodzeń – wylewanie żalu wśród bliskich i znajomych nie jest tu dobrym rozwiązaniem.