Wiele ośrodków leczniczych, sanatoriów, czy ośrodków odnowy biologicznej przekonuje, że w ich placówkach w holistyczny sposób podchodzi się do przypadku każdego pacjenta z osobna. Ale co to właściwie oznacza? I na ile jest skuteczne?
• Holistyczne podejście do pacjenta
• Na czym polega holistyczne leczenie?
Co to jest medycyna holistyczna?
Medycyna holistyczna to teoria, według której poszczególne sfery życia człowieka tworzą jedną całość i nie można na nie patrzeć w oderwaniu od siebie. A więc ciało, umysł, emocje i dusza człowieka to jedność, dlatego nie można leczyć chorób cielesnych, bez uwzględnienia tych pozostałych czynników.
Holistyczne podejście ma na uwadze także wewnętrzną równowagę, jak opisuje medicalsensus.pl. Jakkolwiek górnolotnie by to nie brzmiało, pacjent, aby odzyskać pełnię sprawności, musi także żyć w harmonii z samym sobą. I choć często u wiele osób takie poglądy wywołują szyderczy uśmiech, medycyna już nie raz udowodniła, że w procesie leczenia nie zawsze wystarczą leki i umiejętności lekarza – równie istotny jest hard ducha chorego, jego wiara i spokój.
Jak można już zauważyć, w medycynie holistycznej wymaga się nie tylko zaangażowania od lekarza, ale także od pacjenta, co będzie jeszcze dokładnie wyjaśnione.
Holistyczne podejście do pacjenta
Lekarze, którzy posiadają holistyczne podejście do pacjenta, traktują go przede wszystkim jako człowieka, a nie jako jednostkę chorobową. Także i w tym przypadku ważne są specjalistyczne badania, wykorzystywana jest nowoczesna technologia oraz najnowsze zdobycze nauki. Jednak lekarze nie poprzestają na tym i idą o krok dalej.
Wszystko po to, aby nie tylko wyleczyć pacjenta, ale także znaleźć przyczynę problemu. Jeśli ktoś jest otyły, nie wystarczy sama dieta. Trzeba dojść do tego, co powoduje nadmierne obżarstwo lub sięganie po niezdrowe przekąski. Często ma to podłoże psychologiczne i jest wywołane stresem lub innym czynnikiem zewnętrznym.
Stan duchowy, emocjonalny, styl życia wpływają na organizm każdego człowieka o czym nie można zapominać. Dlatego często nie wystarczy tylko podać lekarstw, czy przeprowadzić operacji – należy zmienić swoje nastawienie tak, aby móc osiągnąć równowagę wewnętrzną.
W medycynie holistycznej często wykorzystywane są również naturalne metody leczenia. I nie można tego utożsamiać z szarlatańskimi zabiegami, lecz z potwierdzonymi naukowo, naturalnymi terapiami, takimi jak: specjalne kąpiele wodne, okłady parafinowe, czy masaże.
Na czym polega holistyczne leczenie?
Od lekarza wymaga się kompleksowego, indywidualnego podejścia do pacjenta. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko jego stan zdrowia, ale także i ducha. Lecz również pacjent bierze czynny udział w leczeniu holistycznym.
Pacjent często musi zmienić swój styl życia. Zacząć lepiej się odżywiać, zażywać ruchu, obserwować organizm. Czasami konieczna jest redukcja stresów. A to wymaga zaangażowania.
Tak naprawdę tylko patrząc w sposób kompleksowy i traktując swój organizm jako całość można dochodzić przyczyn problemu. A do tego właśnie dąży medycyna holistyczna.