Czy można poznać samego siebie? Jak to zrobić?

Stojący na szczycie mężczyzna spoglądający w dal

Czy można poznać samego siebie? Można. Trzeba do tego jednak chęci i samozaparcia, ponieważ nie jest to takie proste, na jakie mogłoby wyglądać. Poznanie samego siebie, to poznanie swojej natury i zaakceptowanie siebie takim, jakim się jest. Poznanie samego siebie, to przede wszystkim bardzo ważna część nas samych, dążąca do zrównoważenia naszej psychiki. Można więc poznać samego siebie, ale jak?

Daj sobie szansę na samopoznanie

Żyjemy w świecie, który bombarduje nas mnóstwem obrazów, reklam, wiecznie jesteśmy otoczeni przez masy ludzi, pracujemy, uczymy się, nie mamy czasu na nic. Żyjemy z dnia na dzień, całkowicie zatracając się w rzeczywistości, siedząc w przeszłości i martwiąc się przyszłością. Nie myślimy o nas samych, o tym kim jesteśmy, do czego zdążamy, liczą się dla nas inne rzeczy, które przytłaczają nas i mają coraz większy wpływ na nasze życie, a to może się w końcu źle odbić także na psychice.

zobacz także:  Co warto zwiedzić w Poznaniu? 12 miejsc wartych obejrzenia

Trzeba umieć sobie powiedzieć stop, umieć się od tego odciąć, znaleźć trochę czasu tylko dla siebie. Odrobina samotności jest dobra, ponieważ pozwoli nam na zregenerowanie sił oraz da czas na głębsze przemyślenia.

Zastanów się nad swoim życiem

Wszystko, co wydarza się w naszym życiu ma jakieś znaczenie, a przede wszystkim, już od najmłodszych lat kształtuje nas i sprawia, że jesteśmy tacy, jacy jesteśmy. Doszliśmy do tego konkretnego punktu, który jest sumą naszych wszystkich przeżyć, doświadczeń i wyborów.

Warto zastanowić się nad tym wszystkim, pomyśleć o tym, co się wydarzyło, że znaleźliśmy się akurat w tym miejscu. Można przy tym robić zapiski, coś w rodzaju notatek z wypunktowanymi najważniejszymi rzeczami. Może to być też forma pamiętnika, do zapisywania myśli i uczuć. W ten sposób o wiele łatwiej jest się przyjrzeć samemu sobie. Czytając zapiski możemy pogłębić wiedzę o nas samych, dowiedzieć się, co zrobiliśmy źle i jak można to naprawić, czy też jak na przyszłość zapobiegać podobnym sytuacjom.

zobacz także:  Śmietnik czy skarbnica wiedzy. Pytamy co to jest internet?

Siedząca na ziemi kobieta patrząca w stronę słońca

Siła charakteru

Każdy człowiek jest sumą swoich cech charakteru. Warto je wypisać, zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Często możemy mieć wrażenie, że niczym się nie wyróżniamy, nie ma w nas nic dobrego ani pozytywnego. W dodatku, żyjąc wśród innych ludzi siłą rzeczy staramy się do nich dostosować, przypodobać im, by zapewnić sobie komfort psychiczny. To jednak tak nie działa.

Zamiast męczyć się z bezsensownymi staraniami mającymi na celu zaspokojenie wszystkich ludzi, należy skupić się na sobie, swoich cechach charakteru i tym, jak można się się wyróżnić. Nie trzeba być takim jak inni i nawet nie powinno się ślepo podążać za tłumem. Każdy z nas jest indywidualną i niepowtarzalną osobą.

zobacz także:  Słońce i woda, czyli niekonwencjonalne sposoby wytwarzania energii

Pracuj nad sobą

Żeby móc poznać samego siebie, trzeba pamiętać o tym, że wiedza nie przyjdzie z nieba i należy samemu po nią sięgnąć. Przemyślenie swojego życia, rozpoznanie schematów w jakich działamy oraz dążenie do tego, by je przerwać. Jeżeli dręczą nas jakieś problemy, te wewnętrzne, które burzą nasz spokój ducha, trzeba się z nimi zmierzyć, stanąć twarzą w twarz i podjąć wyzwanie. Nie jest to proste i nie da się tego osiągnąć od razu.

Poznawanie samego siebie, to długa droga, usiana licznymi problemami, ale warto i trzeba podjąć się tej podróży, a to, co teraz jest dla nas niezrozumiałe, w przyszłości nabierze znaczenia. Jak wszystko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.