Jak prać bez chemii? Przepisy na ekoproszki i płyny

Wlewanie płynu do pralki

Ekoświadomość, jest coraz powszechniejsza, a to sprawia, że coraz więcej osób stara się ograniczyć użycie produktów chemicznych i takich, które mogą szkodzić środowisku. Z tego też względu dużą popularnością stało się także ekopranie, czyli pranie bez chemii, albo z użyciem ekologicznych proszków.

Czy da się prać bez chemii?

Chemia to coś, co jest wokół nas i nie da się tego całkowicie wyeliminować, bo tak już działa natura, która opiera się na zjawiskach chemicznych. Jedna jest różnica między chemią naturalną a sztuczną, która została w całości opracowana i stworzona przez człowieka. Ilość barwników, konserwantów, detergentów i wielu innych składników, występujących choćby w proszkach czy płynach do prania, może kwalifikować je daleko na liście rzeczy ekologicznych i zdrowych. Choć takie produkty są bardzo powszechne i na półkach sklepowych stanowią pewną normalność, nie jesteśmy od nich całkowicie uzależnieni – są dostępne pewne zamienniki.

zobacz także:  Jak prać z sodą oczyszczoną i octem? Ekologiczne i tanie pranie

Czy są dostępne na rynku eko proszki do prania?

Zanim zdecydujemy się na wykonanie własnego ekologicznego i zdrowego proszku do prania, warto zastanowić się nad tym, czy na naszym rynku w ogóle istnieją takie produkty. Wystarczy trochę poszperać w internecie, by przekonać się, że tak – są dostępne i można takie kupić. Oczywiście nie ma ich w pierwszym lepszym sklepie i zdecydowanie częściej da się je spotkać w sklepach eko czy też bio, które serwują produkty zdrowe i naturalne. Nie wszystkim może jednak pasować cena, a jak wiadomo wszystko, co ma w nazwie „eko” zazwyczaj jest kilkukrotnie droższe niż standardowe produkty.

Jak zrobić własne naturalne proszki do prania?

O wiele tańsze może być wykonanie więc własnego proszku do prania, a składniki do niego dostanie się całkiem łatwo. Jak nie w sklepie, to w internecie można wszystko zamówić bez większego problemu. Wystarczy mieć do tego szklankę płatków mydlanych, szklankę boraksu (sól sodowa kwasu borowego), szklankę sody oczyszczonej, pół szklanki kwasku cytrynowego i około 30 kropel dowolnego olejku eterycznego. Wszystko miesza się razem i przesypuje do szczelnego opakowania. Tyle. Można znaleźć też przepisy, w których zamiast standardowej sody oczyszczonej, daje się sodę kalcynowaną i dodatkowo też nadwęglan sodu, który ma właściwości odplamiające i rozjaśniające.

zobacz także:  Jak zmiękczyć pranie bez płynu? Z czego zrobić płyn zmiękczający?

Jak zrobić własne naturalne płyny do płukania tkanin?

Oprócz proszków bardzo często używamy także płynów do płukania i prania tkanin, które mają je zmiękczyć i sprawić, że ubrania staną się przyjemniejsze w dotyku. Te produkty także da się wykonać samodzielnie, przy użyciu prostych składników, które są łatwo dostępne. Wystarczy połączyć ze sobą: 500 ml ciepłej wody, 5 łyżeczek kwasku cytrynowego oraz ok. 30 kropel olejku eterycznego. Jak widać to banalnie proste. Trzeba też jednak uważać, bo nie na wszystkie materiały się to sprawdzi.

Jeżeli chce się uzyskać płyn do prania i płukania wełny i jedwabiu, dobrze jeżeli wykorzysta się nieco inny przepis: pół szklanki sody kalcynowanej, pół szklanki boraksu, 1 szklankę płatków mydlanych oraz woda w ilości 2 litrów. W 1 litrze rozpuszcza się sodę i boraks, a następie w połowie litra płatki mydlane, łączymy to razem i dodatkowo zalewamy kolejną połową litra wody.

zobacz także:  Jak prać buty do biegania?

Często płyn do płukania wyrabia się także z połączenia octu, sody oczyszczonej oraz olejków eterycznych (np. na jedno pranie).

3 comments

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.