Jak prać buty do biegania?

Buty do biegania

Pranie butów nie jest zbyt często wykonywaną czynnością, co jednak nie oznacza, że się tego nie robi czy robić się nie powinno. Bywają sytuacje, gdy naprawdę jest to konieczne i wówczas pojawia się problem – jak należy to zrobić? W dodatku, jak prać buty sportowe? Czy można je wsadzić do pralki, czy jednak trzeba zrobić to inaczej?

Czy buty do biegania należy prać?

Na samym początku warto zastanowić się w ogóle nad kwestią tego, czy pranie butów (jakichkolwiek) ma w ogóle jakiś sens. To zależy od sytuacji i od samych butów. Niekorzystne warunki atmosferyczne mogą sprawić, że po powrocie do domu, nasze obuwie wygląda gorzej niż tylko źle i samo ich szorowanie może nie wystarczyć, by je wyczyścić. Wówczas do dyspozycji mamy dwie możliwości – pranie w pralce albo ręczne. Nieczęsto się z tego korzysta, a co istotne, nie każdy rodzaj butów można w ten sposób potraktować. Wszystko będzie zależało od tego, z jakich materiałów zostały one wykonane i dotyczy to także tych do biegania.

zobacz także:  Jak prać bez chemii? Przepisy na ekoproszki i płyny

Jak ręcznie czyścić buty do biegania?

Gdy wracamy do domu po biegu, w pierwszej kolejności należy odpowiednio potraktować buty, zanim się je schowa. Wilgoć i pot mogą być dla nich wyniszczające, dlatego najpierw należy je delikatnie osuszyć i przetrzeć, a wnętrze wypchać ręcznikami, by wchłonęły wilgoć. Jeżeli buty są naprawdę brudne, wówczas konieczne będzie wdrożenie innych czynności. Póki zabrudzenie jest świeże, najlepiej lekko zmoczyć buty wodą i zetrzeć wszystko delikatnie szczoteczką z dodatkiem mydła, a na końcu opłukać pod bieżącą wodą. Dobrze będzie wycisnąć buty, a następie pozostawić do wysuszenia, opierając pod kątem o ścianę. Pomóc mogą też papierowe ręczniki. Suszy się je w temperaturze pokojowej i bez wystawiania ich na bezpośrednie źródło ciepła.

zobacz także:  Jak prać bez chemii? Przepisy na ekoproszki i płyny

Jak czyścić buty do biegania w pralce?>

Szybszą i prostszą metodą, może być wrzucenie brudnych butów po prostu do pralki, co jednak ważne, najpierw i tak przedtem należy je delikatnie wyczyścić z błota i innych zabrudzeń. Pralka też ma jednak swoją wytrzymałość, a duża ilość zanieczyszczeń może ją po prostu uszkodzić. Przed wrzuceniem do urządzenia, należy wyjąć wkładki i dobrze też skorzystać z worków do prania. Najlepiej, jeżeli pierze się w niskiej temperaturze, maksymalnie do 30 stopni. Co istotne, należy też zwrócić uwagę na zalecenia producenta – niektóre materiały wykluczają całkowicie pranie w pralce, ponieważ tak brutalne potraktowanie może je jednie zniszczyć.

Jakie jest ryzyko prania butów do biegania w pralce?

Wrzucenie butów do biegania do pralki powinno być pewną ostatecznością i należy wziąć tu pod uwagę pewne ryzyko. Takie obuwie nie należy prać ani w wysokiej temperaturze, ani na wysokich obrotach, nie mówiąc już o korzystaniu z silnych detergentów. Obecnie coraz częściej wprowadza się technologię bezszwową, ale nadal podeszwa i materiał są klejone. To oznacza, że zbytnie namoczenie i potraktowanie chemią może spowodować nie tylko odkształcenie się butów, ale i ich rozklejenie. Należy mieć to na uwadze, ponieważ wrzucenie do pralki może okazać się istną loterią. Nic się nie stanie, a może jednak but będzie już nie do użytku?

zobacz także:  Jak prać bez chemii? Przepisy na ekoproszki i płyny

Piorąc w pralce, trzeba podejść do tematu ostrożnie. Niska temperatura, niskie wirowanie i jak najkrótszy czas prania – to podstawa. Warto przy tej okazji prać buty dodatkowo z czymś jeszcze, np. kocem czy ręcznikiem, a ilość wsypanego detergentu powinna być minimalna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.