Jak prać koce? Jak pozbyć się sierści z koców?

Koc i kubek

Gruby i miękki koc, to prawdziwa przyjemność dla ciała, jednak i one wymagają od czasu do czasu odpowiedniej pielęgnacji. W jaki sposób prać i czyścić koce? Jak pobyć się sierści zwierząt? Oto kilka rad dotyczących pielęgnacji koców.

Jak prać koce – ręcznie czy w pralce?

Pierwsze, nad czym warto się zastanowić, to fakt, co będzie lepsze – pranie ręczne czy w pralce? Jeżeli przyjrzeć się metkom dołączonym do produktów, można się łatwo przekonać, że w zdecydowanej większości przypadków, zalecane jest przede wszystkim pranie w pralce. Oczywiście producent mógł z różnych powodów zalecić inne działanie, a jednym z nich jest choćby materiał, z którego został wykonany koc. Inna kwestia to wielkość produktu – koce szczególnie duże i grube mogą po prostu w pralce się nie mieścić albo stanowić zagrożenie dla działania urządzenia. Warto więc to rozważyć.

W jakiej temperaturze prać koce?

I tutaj najwięcej będzie miała do powiedzenia metka, w której są zawarte informacje związane z pielęgnacją koca. Najczęściej jednak temperatura prania powinna wynieść 30, maksymalnie 40 stopni. Im będzie ona wyższa, tym większe ryzyko, że materiał ulegnie uszkodzeniu i przestanie być już taki przyjemny w dotyku.

Jakie proszek do prania koców?

Jeżeli chodzi o pranie koców, tutaj zdecydowanie odradza się stosowanie standardowych proszków do prania. O wiele lepiej i bezpieczniej będzie wykorzystać w tym celu płyny. W ten sposób po pierwsze uniknie się zacieków i powstawania zlepionych grudek, a po drugie sprawi się, że o wiele łatwiej odbędzie się płukanie. Nie można też rzecz jasna zapomnieć o płynie do zmiękczania tkanin – to ważne, jeżeli chcemy, by zachował on swoją miękkość.

Na jakim programie prać koce?

Wiele będzie zależało od tego, z jakiego materiału zostały one wykonane, ale zazwyczaj zaleca się tutaj wykorzystanie programów do tkanin delikatnych. W ten sposób czyszczenie odbędzie się ostrożnie, a koc nie zostanie brutalnie potraktowany w bębnie. Uniknie się więc ewentualnych uszkodzeń, które mogłoby to spowodować. Ustawiając wirowanie, najlepiej postawić na niski program – maksymalnie 400 obrotów.

Jak pozbyć się sierści z koców?

Mając dodatkowo zwierzęta w domu, często spotykanym problemem jest sierść na kocach, której ciężko jest się pozbyć, nawet w praniu. Najlepiej, żebyśmy się tym zajęli wcześniej, zanim wrzucimy tekstylia do pralki. Najlepiej w tym celu wykorzystać szczotkę, zwilżoną rękawicę, albo po prostu odkurzacz. Na rynku można też spotkać nowoczesne pralki, które posiadają nawet program do czyszczenia tkanin z sierści, nad czym też można się zastanowić. W standardowych pralkach trzeba z tym jednak uważać, ponieważ sierść, zwłaszcza w dużej ilości, może doprowadzić do zapchania filtrów pralki – warto je też co jakiś czas sprawdzać i czyścić dla pewności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.