Jak prać bieliznę termoaktywną?

Kobieta wsypuje proszek do bębna pralki

Każdy sportowiec, zawodowiec czy też amator, zna przewagę syntetycznej bielizny termoaktywnej nad tą zwykłą bawełnianą. Nawet jeżeli nie zdajemy sobie sprawy, na czym dokładnie polega jej działanie, czujemy na własnej skórze, że w tego typu odzieży jest po prostu wygodniej i że lepiej współgra ona z ciałem poddawanym konkretnemu wysiłkowi.

Szczególne traktowanie bielizny termoaktywnej

Często nie rezygnujemy z uprawiania sportów podczas chłodniejszych pór roku, zaopatrując się właśnie w tego typu bieliznę. Dla niewtajemniczonych: dzięki odpowiedniej konstrukcji włókien i strukturze materiału odprowadza ona pot z powierzchni skóry do zewnętrznej warstwy ubrania, zapobiegając w ten sposób wychłodzeniu ciała. Jej znakomite właściwości nie są jednak wieczne i w przeciwieństwie do zwykłej bielizny bawełnianej nie możemy traktować jej w taki sposób, jak resztę swoich ubrań. Na co zwrócić zatem uwagę podczas prania, które nastąpić powinno właściwie po każdorazowym użytkowaniu bielizny termoaktywnej?

Jakie preparaty do prania używać?

Jeżeli decydujemy się na zakup bielizny termoaktywnej z wyższej półki i nie chcemy pozbawiać jej właściwości, na jakich najbardziej zależało nam przy zakupie, mamy kilka produktów, na jakie postawić możemy podczas jej prania. Są to:

  • preparaty stworzone z myślą o czyszczeniu bielizny termoaktywnej
  • zwykłe szare mydło
  • proszek do prania dla dzieci
  • płatki mydlane

Unikać powinniśmy tym samym wszelkich wybielaczy, płynów do płukania i preparatów ze zmiękczaczem.

Jak prać w pralce?

Bielizny termoaktywnej nie powinno się zazwyczaj prać w temperaturze wyższej niż 40 stopni, ale warto się w tej kwestii stosować do informacji zawartej na jej metce. Do pralki wlać należy wówczas 50ml odpowiedniego środka czyszczącego, nanosząc go również na ewentualne plamy. Po zakończeniu cyklu prania odzież należy wypłukać, delikatnie ugnieść, jednak nie wykręcać, a następnie rozłożyć w celu jej wysuszenia.

Niektóre pralki posiadają specjalne programy do prania odzieży sportowej. Jeżeli mamy taki w naszym urządzeniu, można go wówczas śmiało wykorzystać.

Jak prać ręcznie?

Jeżeli odzież wymaga prania ręcznego, na początku powinniśmy zostawić ją na około 10 minut w letniej wodzie. Jeśli znajdują się na niej jakiekolwiek plamy, można nanieść na nie odrobinę środka czyszczącego, wlewając około pół nakrętki również do wody. Kiedy wypierzemy odzież, powinniśmy ją trzykrotnie wypłukać, a następne rozłożyć do wysuszenia.

Gdyby akurat brakowało nam jakichkolwiek środków piorących, do prania wykorzystać możemy również zwykłą czystą wodę.

Jak suszyć?

Bielizna termoaktywna schnie zazwyczaj bardzo szybko. Możemy rozwiesić ją na suszarce, jak zwykłe pranie i suszyć na świeżym powietrzu lub w domu. Nie zapominajmy jednak, że nie należy jej prasować, czynność ta może ją bowiem zniszczyć. Cały proces nie zajmie nam zbyt dużo czasu, a dbając odpowiednio o naszą bieliznę, możemy mieć pewność, że posłuży nam ona na dłużej i dłuższy czas będzie się również dobrze prezentować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.