Jak prać matę do jogi?

Yoga na świeżym powietrzu

Jeżeli regularnie ćwiczycie jogą, pamiętajcie o tym, że należy co jakiś czas poddawać odpowiedniej pielęgnacji także matę, na której trenujecie. Jak się okazuje, nie jest to wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać, jako że różne materiały będą wymagać odmiennej formy pielęgnacji. Jak się za to zabrać?

Jak czyścić matę do jogi – na co zwracać uwagę?

Odpowiednio dobrana mata do jogi, zdecydowanie ułatwia nam ćwiczenia, przez co zwiększa się nasz komfort. Jednakże użytkowanie jej sprawia, że po pewnym czasie konieczne będzie jej wyczyszczenie, aby się nie zniszczyła i nie straciła swoich właściwości. Należy więc potraktować ją odpowiednimi środkami pielęgnacyjnymi i istotne będzie też to, z jakiego materiału jest wykonana. Nieco inaczej będzie to wyglądało w przypadku akcesoriów stworzonych z PCV, kauczuku, mikrofibry, juty czy poliuretanu.

Jak czyścić matę do jogi z kauczuku?

Kauczuk to naturalny materiał, który jednocześnie wymaga też odpowiedniego potraktowania, by nie uległ zniszczeniu. Najlepiej robić to ręcznie z użyciem roztworu wody i octu. Zdecydowanie należy unikać detergentów ani tym bardziej nie wolno ich namaczać.

Jak czyścić matę do jogi z PCV?

PCV to materiał raczej mało wymagający, choć oczywiście i tutaj lepiej postawić na właściwą pielęgnację. Przyda się tutaj woda, lekki detergent oraz szmatka, by móc nią przetrzeć powierzchnię maty. Tak naprawdę więcej tutaj nie potrzeba robić, by zadbać o czystość.

Jak czyścić matę do jogi z poliuretanu?

Ten typ materiału charakteryzuje się większą delikatnością, ponieważ bardzo łatwo może ulec zarysowaniu i zabrudzeniu. Z tego też względu jego pielęgnacja też musi być potraktowana z ostrożnością. Najlepiej, jeżeli powierzchnię maty przetrze się szmatką lub gąbką namoczoną w wodzie z delikatnym detergentem.

Jak czyścić matę do jogi z mikrofibry?

Jeżeli chodzi o formę pielęgnacji, zdecydowanie maty z mikrofibry są bardzo łatwe w czyszczeniu. W zupełności wystarczy przetarcie wilgotną szmatką z dodatkiem mydła lub innego detergentu, którym się ją przetrze.

Jak czyścić matę do jogi z juty?

Tutaj także należy przede wszystkim sięgać po wilgotne ścierki i gąbki oraz delikatnie nimi przecierać powierzchnię maty. Zdecydowanie nie zaleca się też ich namaczania, jako że juta jest dość delikatna i zbytnie nasiąknięcie wodą, może ją po prostu zniszczyć.

Czy matę do jogi można prać w pralce?

Tak i nie – wiele będzie zależało od materiału. Niektóre maty wykonane z PCV, a także z mikrofibry z powodzeniem można wrzucić do bębna, bez obaw o zniszczenie. Mimo wszystko w zdecydowanej większości takie działanie byłoby mocno ryzykowne i nie opłaca się go podejmować. Zdecydowanie bezpieczniej jednak czyścić je ręcznie, co jak widać na przykładach, nie jest wymagające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.