Jak prać z sodą oczyszczoną i octem? Ekologiczne i tanie pranie

Kosz prania

Obecnie bardzo popularnym tematem jest ekologia i stosowanie na co dzień produktów pochodzenia naturalnego, unikając sięgania po chemię i wszystko to, co zostało przetworzone. Dotyczy to nie tylko jedzenia i zdrowego odżywiania, ale i prania. Często doradza się na przykład wykorzystywać sodę oczyszczoną i ocet do prania, ale jak to działa?

Pranie z sodą oczyszczoną i octem – czy ma to sens?

Wbrew pozorom w każdym domu, zwłaszcza w kuchni, można znaleźć wiele produktów, które z powodzeniem da się wykorzystać nieco inaczej, niż tylko do posiłków. Ta kwestia dotyczy też sody oczyszczonej oraz octu, których korzystne właściwości są doskonale znane niejednej pani domu. Jak się okazuje, świetnie sprawdzają się także w łazience i mogą z powodzeniem pomóc przy praniu ubrań i nie tylko. Warto zaprzyjaźnić się z tymi produktami, jako że stanowią świetne rozwiązanie dla wielu problemów.

zobacz także:  Jak zmiękczyć pranie bez płynu? Z czego zrobić płyn zmiękczający?

Jak prać z sodą oczyszczoną i octem?

Najprostsze rozwiązanie to po prostu wsypać lub dolać niewielką ilość tych produktów do każdego prania. W ten sposób nie tylko ładnie wszystko się wyczyści, ale też pozbędzie się nieprzyjemnych zapachów. Znacznie częściej sodę oczyszczoną i ocet używa się jednak do nieco innego, mianowicie są to dwa podstawowe składniki wykorzystywane przy tworzeniu domowych proszków i płynów do prania oraz zmiękczania tkanin. Zamiast kupować chemię w sklepie – można ją zrobić samodzielnie.

W sieci nie brakuje przepisów na domowe proszki do prania inne detergenty, choćby płyny do płukania. Żeby stworzyć własny proszek, wystarczy połączyć sodę oczyszczoną (albo sodę kalcynowaną), boraks i płatki mydlane i wszystko razem wymieszać. Podobnie wygląda to w przypadku płynów czyszczących i takich zmiękczających tkaniny. Tutaj wystarczy połączyć takie składniki jak woda, soda oczyszczona oraz olejek eteryczny (np. z drzewa herbacianego, lawendowy itp.). Niektóre przepisy zamiast wody wykorzystują tutaj właśnie ocet w połączeniu z sodą o olejkiem.

zobacz także:  Jak prać i prasować len, aby nie było zagnieceń?

Czyszczenie pralki octem i sodą oczyszczoną

Sodę oczyszczoną oraz ocet wykorzystuje się jeszcze do czegoś innego, niż tylko pranie. Składniki te świetnie sprawdzają się jako produkty do czyszczenia samej pralki, co pozwoli na dłuższe utrzymanie jej w dobrym stanie. W jaki sposób się zabrać za czyszczenie takiego sprzętu? Chcąc wykorzystać sodę oczyszczoną, wystarczy wsypać mniej więcej ¾ szklanki do zbiornika na proszek i nastawić program piorący, najlepiej na wysoką temperaturę tak do 90 stopni. Nie tylko wyczyścimy pralkę, ale i pozbędziemy się mdłych i nieprzyjemnych zapachów.

Ocet z kolei wyróżnia się szczególnymi właściwościami odkamieniającymi i w przypadku czyszczenia pralek używa się go podobnie jak sody. Wsypuje się mniej więcej ¾ szklanki do przegrody na proszek i nastawia pranie, na tych samych parametrach.

zobacz także:  Jak prać bez chemii? Przepisy na ekoproszki i płyny

Dlaczego warto wykorzystywać sodę oczyszczoną o ocet w praniu?

Wykorzystanie sody oczyszczonej o octu przy praniu jest przede wszystkim rozwiązaniem ekologicznym. Powszechnie dostępne środki czystości w sklepach najczęściej mają w swoim składzie wiele szkodliwych składników, których dla własnego zdrowia powinno się unikać. Takie własnoręcznie wykonane proszki i płyny pod względem kosztów wyjdą praktycznie na to samo, a będą o wiele bezpieczniejsze. W łatwy sposób da się więc nie tylko wykonać potrzebne pranie, ale i zadbać o samą pralkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.