Jak prać bez pralki? Jak prać ręcznie?

Wywieszone pranie

W dzisiejszych czasach mało kto pierze już ręcznie, chyba że zostanie do tego zmuszony sytuacją. W każdym razie nie zdarza się to często, a przez to mało kto zwraca uwagę na to, w jaki sposób należy taką czynność wykonywać poprawnie, by nie zniszczyć pranych tkanin. W jaki sposób prać bez pralki? O czym pamiętać?

Pranie ręcznie kiedyś a dziś

W czasach współczesnych wielu ludziom pranie ręczne wydaje się czymś przestarzałym, co obecnie już po prostu nie funkcjonuje. Po co się męczyć, jak mamy od tego pralki? Wykonają pracę za nas lepiej i szybciej. Pranie ręczne odeszło więc praktycznie w całości w zapomnienie, ale też nie do końca. Bywają sytuacje, na przykład, gdy nie mamy dostępu do pralki (z różnych przyczyn), albo dana tkanina ma na metce zaznaczone, by prać tylko ręcznie. Bywa i tak, że pralka nie zawsze daje sobie radę z wypraniem niektórych plam i wówczas należy zakasać rękawy i samodzielnie się tym zająć. Trzeba jednak wiedzieć jak to zrobić, by swoim działaniem nie uszkodzić materiału, który się pierze.

Jak prać ręcznie?

Pranie ręczne to nie taka prosta sprawa. Nie wystarczy wziąć miskę, nasypać proszku, wrzucić ubranie i wytarmosić je w wodzie. Jeżeli bardzo zależy nam na tym, by ubranie czy inna tkanina nie straciła na wyglądzie, lepiej tego unikać. Należy się za to zabrać w odpowiedni sposób i pamiętać o kilku kluczowych rzeczach, które po prostu nam to ułatwią i nie spowodują dodatkowych szkód.

Trzymane w ręce złożone ubrania

Pranie ręczne – proszek czy płyn?

Chcąc wyprać cokolwiek ręcznie, należy pamiętać o tym, by nie używać standardowego proszku, który sypie się do pralki. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po płyn lub perełki do prania ręcznego. Nie należy też nimi bezpośrednio zalewać tkanin, tylko w pierwszej kolejności napuścić do miski lub wanny ciepłej wody i rozpuścić w niej odpowiednie detergenty. Dopiero wówczas można namoczyć w nim odzież.

Jaka temperatura do prania ręcznego?

W przypadku pralek zazwyczaj temperatura jest wyższa, ale przy praniu ręcznym, zdecydowanie powinno się korzystać z wody letniej. Niestety, ale zbyt gorąca może tylko uszkodzić tkaniny, zwłaszcza gdy połączy się to jeszcze z niewłaściwymi środkami czyszczącymi. Z drugiej zaś strony, nie powinno się doprowadzać do całkowitego ostudzenia wody – zbyt zimna też nie jest dobra.

Jak prać ręcznie ubrania w misce lub wannie?

Przede wszystkim nie pierze się wszystkiego naraz, tylko pojedynczo każdy materiał. W pierwszej kolejności najlepiej sięgać po te najbardziej zabrudzone i nawet zostawić je w wodzie na kilka minut, by nasiąknęły płynem. W ten sposób będzie o wiele prościej myć. Co istotne, podobnie jak w przypadku pralek i tutaj należy segregować pranie pod względem koloru, żeby uniknąć zafarbowania. Nie ma też konieczności silnego pocierania tkanin, o wiele lepiej będzie, jeżeli zacznie je delikatnie ugniatać. Po praniu wszystko należy bardzo dokładnie wypłukać. W miarę możliwości warto w osobnej misce nalać wody z płynem do płukania i w nim na kilkanaście minut zostawić tkaniny.

Jeżeli chcemy, by pranie szybciej wyschło, można je potem jeszcze wstawić na wirowanie w pralce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.