Jak prać kurtkę z pierza? Co zrobić, aby puchowa kurtka nie była zbita po praniu?

Kurtka zimowa

Kurtki wypełnione puchem, do odzież, którą najczęściej i najchętniej nosimy przede wszystkim zimą, jako że tego typu produkty charakteryzują się dużymi właściwościami termicznymi. Innymi słowy, są po prostu bardzo ciepłe. Niestety ich pranie może być problematyczne – jak więc tym zająć?

Czy kurtki puchowe można prać w pralce?

Można mieć wątpliwości co do tego, czy puchowe kurtki, czyli takie, które są wypełnione pierzem, można prać w pralce. Od razu warto odpowiedzieć na to pytanie, by nie było wątpliwości – tak, można je prać w pralce. Nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań, o ile nie zostało to inaczej zapisane na metce produktu. Rzecz jasna pierze to trudny w pielęgnacji element, nie tylko kurtek, dlatego należy podejść do tematu we właściwy sposób, by wiedzieć, co i jak zrobić. W ten sposób zachowa się jak najlepszy stan takiej kurtki i będzie mogla nam ona służyć długie lata.

Jak przygotować się do prania kurtki z pierza?

Jak zostało już wspomniane, kurtkę z pierza można z powodzeniem prać w pralce, trzeba to jednak robić właściwie. Istotne będzie tutaj kilka kwestii, czyli użyty detergent, temperatura oraz poziom wirowania. Do takiego prania należy się też dobrze przygotować. Konieczne będzie więc oddzielenie kaptura od kołnierza, jeżeli to możliwe, a także zamknięcie wszystkich zamków i zatrzasków. Co ważne – najlepiej kurtkę prać obróconą na lewą stronę. Istotne będzie też oczyszczenie samej pralki, by nic innego się w niej nie znajdowało. Dobrze też przygotować dwie piłeczki tenisowe.

Jak prać kurtkę puchową?

Przed samym praniem warto jeszcze kurtkę namoczyć. Dlaczego? Tego typu produkty mają tendencję do pęcznienia, dobrze, więc jeżeli wcześniej dopilnujemy, by ją ugnieść i je usunąć. Jeżeli pralka i kurtka są już przygotowane, to nie pozostaje nic innego, jak tylko wrzucić ją do bębna. Co istotne, do prania należy używać delikatnych detergentów, najlepiej takich przeznaczonych do puchu. Temperatura nie powinna być wyższa niż 40 stopni, a ilość obrotów przy wirowania niska ok. 400 – 600, co powinno wystarczyć. Dlaczego piłeczki tenisowe się przydają? Wrzucone do pralki, ugniotą kurtę i dopilnują, by w trakcie wirowania ubijają kurtkę, a tym samym puchu, dzięki czemu nie będzie on zbijać w pęczki.

Jak suszyć kurtkę z pierza?

Gdy pranie się już zakończy, nie należy się zdziwić, jeżeli kurtka po wyjęciu okaże się cieńsza niż wcześniej – to całkiem normalne i po wyschnięciu wróci ona do poprzedniej objętości. Odpowiednia metoda suszenia także będzie tu ważna, zwłaszcza gdy chce się uniknąć zbicia pierzu. Najlepiej robić to w suszarkach na programie delikatnym i ustawieniach temperatury nie większej niż 60 stopni. Jeżeli jednak nie posiadamy takiego urządzenia, konieczne będzie jej rozłożenia na płasko. Pod żadnym pozorem mokrej kurtki puchowej nie wolno wieszać! Może to grozić jej odkształceniu i zbiciu pierza w dolnych jej partiach. Istotne będzie też, by co kilka godzin ręcznie rozbijać puch, przewracać ją na drugą stronę i oklepywać.

Procesu suszenia nie należy przyspieszać, a trzeba się liczyć z tym, że kurtka puchowa będzie schła długo, nawet dobę lub więcej. Jeżeli więc zabieramy się za takie pranie, warto pomyśleć o tym trochę wcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.