Jak prać i prasować len, aby nie było zagnieceń?

Wiszące ubrania

Len to jeden z tych materiałów, który uznawany jest za bardzo stylowy i elegancki i jednocześnie zaliczany jest to tkanin bardzo delikatnych. Oznacza to, że należy się z nim obsługiwać w sposób ostrożny, stosując właściwe metody jego pielęgnacji, aby wykonane z niego produkty nie uległy uszkodzeniu. W jaki sposób powinno się prac i pracować len?

Len – czym jest ten materiał?

Len to materiał, który przez wiele osób uznawany jest za ponadczasowy, elegancki i po prostu ładny. Wykonuje się z niego tkaniny już od wielu wieków i doskonale znany był zarówno w starożytności, jak i z powodzeniem spotkać można go teraz. Wykonuje się z niego ubrania, a także wiele innych produktów, jak pościele, poszewki, worki i wiele, wiele innych. Wykorzystuje się do tego zarówno czyste włókna lnu, jak i łączy się je z innymi materiałami, jak choćby wełna, poliester czy bawełna. Sam w sobie len jest bardzo podatny na zagniecenia, dlatego domieszki innych materiałów wzmacniają go.

zobacz także:  Jak prać z sodą oczyszczoną i octem? Ekologiczne i tanie pranie

Czym charakteryzują się produkty wykonane z lnu?

Pierwsza cecha lnu została już wymieniona – to delikatność. Ubrania wykonane z tego materiału charakteryzują się lekkością i miękkością, są też przyjemne w dotyku. Istotną zaletą jest także właściwość antyalergiczna i antybakteryjna. Cechuje się również dużą wytrzymałością na rozciąganie oraz przewiewnością, dzięki czemu chłodzi, co ma duże znaczenie, np. latem w upalne dni.

Jak prać ubrania z lnu?

Len jest dosyć delikatną tkaniną, ale nie tak bardzo, jak choćby jedwab czy inne specyficzne materiały. To oznacza, że z powodzeniem ubrania i inne produkty z niego wykonana można poddać odpowiedniej pielęgnacji. Z powodzeniem bez problemu da się go prać w pralce, ale koniecznie należy pamiętać o tym, by przy czyszczeniu takich ubrań korzystać z delikatnych detergentów. Temperatura nie ma tu większego znaczenia, choć w przypadku kolorowej odzieży nie powinna przekraczać 40 stopni, a przy białej 60. Najlepiej przeczytać wcześniej metki.

zobacz także:  Jak prać z sodą oczyszczoną i octem? Ekologiczne i tanie pranie

Nie zaleca się przy tej okazji korzystania ze standardowych płynów do płukania. Nie są one potrzebne, a mogą zaszkodzić włókom. Zdecydowanie lepiej przed praniem nalać kilka kropel octu, dzięki czemu zachować się ich miękkość.

Co ważne, piorąc w pralce, dobrze będzie zrezygnować z wirowania. Niestety, ale to jeden z największych wrogów wszystkich ubrań wykonanych z włókien naturalnych. Potraktowanie ich w ten sposób sprawi, że po praniu odzież będzie bardzo wygnieciona i nie da rady potem tego usunąć.

Jak wygląda pranie ręczne ubrań z lnu?

Jeżeli się chce, można także podjąć się prania ręcznego takich ubrań, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z materiałami czystymi bez żadnych domieszek. Należy jednak uważać, gdy się za to weźmiemy. Woda powinna być letnia, z dodatkiem delikatnego płynu do prania, a samą odzież powinno się lekko ugniatać bez wykręcania. Jeżeli chce się pozbyć nadmiaru wody, wystarczy tylko delikatnie odcisnąć materiał.

zobacz także:  Jak prać z sodą oczyszczoną i octem? Ekologiczne i tanie pranie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.