Jak prać i prasować len, aby nie było zagnieceń?

Wiszące ubrania

Len to jeden z tych materiałów, który uznawany jest za bardzo stylowy i elegancki i jednocześnie zaliczany jest to tkanin bardzo delikatnych. Oznacza to, że należy się z nim obsługiwać w sposób ostrożny, stosując właściwe metody jego pielęgnacji, aby wykonane z niego produkty nie uległy uszkodzeniu. W jaki sposób powinno się prac i pracować len?

Len – czym jest ten materiał?

Len to materiał, który przez wiele osób uznawany jest za ponadczasowy, elegancki i po prostu ładny. Wykonuje się z niego tkaniny już od wielu wieków i doskonale znany był zarówno w starożytności, jak i z powodzeniem spotkać można go teraz. Wykonuje się z niego ubrania, a także wiele innych produktów, jak pościele, poszewki, worki i wiele, wiele innych. Wykorzystuje się do tego zarówno czyste włókna lnu, jak i łączy się je z innymi materiałami, jak choćby wełna, poliester czy bawełna. Sam w sobie len jest bardzo podatny na zagniecenia, dlatego domieszki innych materiałów wzmacniają go.

Czym charakteryzują się produkty wykonane z lnu?

Pierwsza cecha lnu została już wymieniona – to delikatność. Ubrania wykonane z tego materiału charakteryzują się lekkością i miękkością, są też przyjemne w dotyku. Istotną zaletą jest także właściwość antyalergiczna i antybakteryjna. Cechuje się również dużą wytrzymałością na rozciąganie oraz przewiewnością, dzięki czemu chłodzi, co ma duże znaczenie, np. latem w upalne dni.

Jak prać ubrania z lnu?

Len jest dosyć delikatną tkaniną, ale nie tak bardzo, jak choćby jedwab czy inne specyficzne materiały. To oznacza, że z powodzeniem ubrania i inne produkty z niego wykonana można poddać odpowiedniej pielęgnacji. Z powodzeniem bez problemu da się go prać w pralce, ale koniecznie należy pamiętać o tym, by przy czyszczeniu takich ubrań korzystać z delikatnych detergentów. Temperatura nie ma tu większego znaczenia, choć w przypadku kolorowej odzieży nie powinna przekraczać 40 stopni, a przy białej 60. Najlepiej przeczytać wcześniej metki.

Nie zaleca się przy tej okazji korzystania ze standardowych płynów do płukania. Nie są one potrzebne, a mogą zaszkodzić włókom. Zdecydowanie lepiej przed praniem nalać kilka kropel octu, dzięki czemu zachować się ich miękkość.

Co ważne, piorąc w pralce, dobrze będzie zrezygnować z wirowania. Niestety, ale to jeden z największych wrogów wszystkich ubrań wykonanych z włókien naturalnych. Potraktowanie ich w ten sposób sprawi, że po praniu odzież będzie bardzo wygnieciona i nie da rady potem tego usunąć.

Jak wygląda pranie ręczne ubrań z lnu?

Jeżeli się chce, można także podjąć się prania ręcznego takich ubrań, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z materiałami czystymi bez żadnych domieszek. Należy jednak uważać, gdy się za to weźmiemy. Woda powinna być letnia, z dodatkiem delikatnego płynu do prania, a samą odzież powinno się lekko ugniatać bez wykręcania. Jeżeli chce się pozbyć nadmiaru wody, wystarczy tylko delikatnie odcisnąć materiał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *