Jak prać kurtkę przeciwdeszczową, ubrania przeciwdeszczowe?

Kurtka przeciwdeszczowa

Kurtki przeciwdeszczowe oraz innego rodzaju odzież tego typu, mają jedną ważną zaletą – idealnie sprawdzają się w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych, chroniąc nas przed przemoczeniem. W jaki sposób jednak je prać? Na co zwracać uwagę, by zachowały swoje właściwości?

Czy pierze się odzież przeciwdeszczową?

Biorąc pod uwagę szczególne właściwości kurtek i ogólnie odzieży przeciwdeszczowej, można dość słusznie zastanawiać się, czy w ogóle należy je prać. Odpowiedź brzmi – tak. Podobnie jak inne rodzaje ubrań i te ulegają zabrudzeniom, które wymagają odpowiedniego czyszczenia. Od razu też warto nadmienić, że z powodzeniem i bez żadnych problemów można je prać w pralkach. Dla pewności zawsze zaleca się zapoznanie z metką danego produktu, by wiedzieć, jak należy go potraktować. Kurki przeciwdeszczowe mogą być wykonane z różnych materiałów, a te najprawdopodobniej wymagają szczególnej pielęgnacji.

Jak prać kurtkę przeciwdeszczową – na co uważać?

Kurtki przeciwdeszczowe najczęściej wykonane są z kilku różnych materiałów, które wspólnie nadają im odpowiednie właściwości. Obecnie zazwyczaj wykorzystuje się tutaj specjalną membranę, która jednocześnie stanowi jeden z delikatniejszych elementów odzieży. To sprawia, że nie można jej tak po prostu wrzucić do pralki. W pierwszej kolejności dobrze będzie wyczyścić pralkę, zwłaszcza podajnik na proszek do prania. Po drugie należy zapiąć w kurtce wszystkie zamki, w tym także kieszenie.

Jak prawidłowo prać odzież przeciwdeszczową?

Przede wszystkim należy do prania odzieży przeciwdeszczowej wykorzystywać odpowiednie detergenty. Nie zaleca się raczej standardowych proszków i o wiele lepszą opcją będą płyny piorące, najlepiej takie z przeznaczeniem do odzieży sportowej. Są one delikatniejsze, przy zachowaniu takiej samej skuteczności czyszczenia, dzięki czemu uniknie się ryzyka uszkodzenia. Kurki i inną odzież przeciwdeszczową powinno się też prać w stosunkowo niskiej temperaturze, najlepiej, jeżeli nie będzie ona przekraczała 40 stopni, choć warto kierować się przy tym zaleceniami producenta.

Czego nie używać przy praniu kurtek przeciwdeszczowych?

Jak już zostało wspomniane, lepiej do prania nie używać standardowych proszków, ale nie jest to jedna rzecz, na którą trzeba uważać. Kolejna rzecz to płyny to zmiękczania tkanin – ich także powinno się unikać, podobnie jak płynów do płukania oraz wybielaczy. Nie używajmy ich, jeżeli chcemy, by kurtka się nie uszkodziła. Ostatnia rzecz to wirowanie, które także przy praniu takiej odzieży nie jest potrzebne. Wystarczy po wszystkim wywiesić kurtkę i dać jej naturalnie wyschnąć.

Czy trzeba impregnować odzież przeciwdeszczową?

Jeżeli chcemy, by nasza kurtka zachowała swoje przeciwdeszczowe właściwości to zdecydowanie tak. Niestety, ale po pewnym czasie warstwa ochronna może zostać przetarta, zwłaszcza w momencie, gdy gdy częściej zdarza nam się takie pranie. Dlatego też warto pamiętać o właściwej impregnacji i w tym przypadku nie ma tutaj dużej filozofii. Wszystko odbywa się tak samo, jak przy zwyczajowym praniu z tą różnicą, że zamiast płynu do prania, używa się płynu do impregnacji. Ewentualnie można skorzystać ze środków impregnująco-czyszczących i nie bawić się w dwa cykle prania. Impregnować można też ręcznie i za pomocą specjalnych sprayów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.