Leczenie ADHD zaczyna się od postawienia właściwej diagnozy, co w znacznej mierze na początku zależy od rodziców. Wnikliwa obserwacja dziecka, zwracanie uwagi na jego zachowanie, rozróżnienie co jest właściwe w tym wieku, a co nie może w znacznym stopniu ułatwić szybkie podjęcie leczenia ADHD. Jak je zatem leczyć?
• Postawienie diagnozy – ADHD czy inne schorzenie?
• Jak dokonać właściwego rozpoznania?
• Leczenie niefarmakologiczne
• Leczenie farmakologiczne
• W czym pomogą leki?
Postawienie diagnozy – ADHD czy inne schorzenie?
To kluczowa kwestia w skutecznej terapii ADHD. Najlepiej, żeby nie była ona jednorodna. Właściwa diagnoza pozwala na ocenę różnych płaszczyzn. Przede wszystkim trzeba wykluczyć inne choroby, których objawy mogą przypominać ADHD, takie jak zaburzenia afektywne, opóźnienie rozwoju, autyzm, zespół Aspergera, zaburzenia opozycyjno-buntownicze, nadczynność tarczycy, płodowy zespół alkoholowy, padaczka, zespół Wilsona i wiele innych.
Jak dokonać właściwego rozpoznania?
Diagnoza nie zależy od samej chęci współpracy dziecka. Aby była ona w pełni wiarygodna należy również przeprowadzić wywiad wśród rodziców, ale też nauczycieli. Dokładna ocena zaburzeń wymaga więc trochę czasu. Należy zebrać wywiad o konkretnych objawach ADHD, cofnąć się do przeszłości i przeanalizować okres ciąży, a także porodu, dowiedzieć się, jaka jest sytuacja rodzinna, czy dziecko nie jest narażone na stres, jak rodzice radzą sobie z zachowaniami syna czy córki. Koniecznie trzeba uzyskać informacje na temat funkcjonowania dziecka w szkole, porozmawiać z dzieckiem, wykonać badanie kwestionariuszowe itd.
Leczenie niefarmakologiczne
Przede wszystkim najważniejsza jest tutaj terapia. Należy jednak pamiętać, że ważne jest, aby z dzieckiem pracować również w domu, same spotkania ze specjalistą nie wystarczą. Tutaj ogromna odpowiedzialność spada także na nauczycieli, którzy powinni wiedzieć, jak traktować dziecko z ADHD. Leczenie niefarmakologiczne ma na celu złagodzenie objawów nadpobudliwości. Zalicza się do niego psychoedukacja, terapia rodzinna, terapia indywidualna, terapia behawioralna, współpraca z nauczycielami, leczenie zaburzeń pobocznych typu dysleksja, wprowadzenie odpowiedniej diety… i więcej o czym szerzej można przeczytać na moxo-adhd.pl/terapia/.
Leczenie farmakologiczne
Kiedy terapia długo nie przynosi efektów wprowadza się leczenie farmakologiczne. Ciężko powiedzieć ile może ono potrwać, ponieważ to kwestia indywidualna. Często zresztą leki odstawia się, żeby zobaczyć, czy są efekty. Nigdy jednak leczenie ADHD nie może się składać z samej farmakoterapii. Zawsze w parze musi iść praca z dzieckiem, opiekunami i nauczycielami.
W czym pomogą leki?
Przede wszystkim ułatwia skupienie się podczas nauki czy codziennych czynności. Dziecko zacznie rozumieć co mówią do niego inni, będzie reagować na bodźce, zwiększy się jego kontrola nad sobą. Nie sprawią jednak, że stanie się od razu geniuszem. Nie zastąpią też terapii ze specjalistą. Warto pamiętać, że skuteczne leczenie ADHD musi odbywać się na kilku płaszczyznach.