Nerwica natręctw to nic innego jak zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zaliczane do zaburzeń psychicznych. Charakteryzuje się występowaniem natrętnych obsesyjnych myśli i czynności, którym dodatkowo towarzyszy także uczucie lęku. Nerwica myślowa jest inaczej nazywana nerwicą anankastyczną. Jak sobie z nią radzić?
• Przyczyny natręctw
• Czym są natręctwa myślowe?
• Jak zdiagnozować natręctwa?
• Jak leczyć natręctwa myślowe?
Przyczyny natręctw
Do dziś, pomimo licznie prowadzonych badań w tym zakresie, żaden z lekarzy nie jest w stanie dokładnie określić przyczyn pojawiania się nerwicy natręctw. Uznaje się jednak, że są one związane z wewnętrznym konfliktem chorego i jego reagowania na trudne sytuacje, z którymi nie jest w stanie sobie poradzić.
Może być także objawem nieprzystosowania społecznego oraz wyjątkowej wrażliwości na otoczenie. Niektórzy uznają nerwicę za objaw stresu i zaliczają ją do chorób cywilizacyjnych. Zazwyczaj chorobę wykrywa się dość późno, co jest zawiązane z niewiedzą chorego oraz jego poczuciem wstydu.
Czym są natręctwa myślowe?
Właściwie każdy ma z nimi do czynienia, nawet osoby całkowicie zdrowe. Jeżeli jednak nie zaburzają one codziennego życie i nie wpływają na jego przebieg to nie wymagają leczenia. Jednak w niektórych przypadkach natrętne myśli przybierają znacznie intensywniejszego charakteru. Niepokój pojawia się wówczas, gdy zostaje zaburzony ich rytuał dnia i uspokajają się dopiero wtedy, gdy porządek wraca do ustalonej przez nich normy.
Jest to przede wszystkim podporządkowywanie się swoim myślom, które wydają się mimo wszystko bardzo nieprzyjemne. Charakteryzuje się to również niemożnością przeciwstawienia się im i związane jest też z lękiem przed nie wykonywaniem pewnych czynności, do których czują wewnętrzny przymus.
Jak zdiagnozować natręctwa?
Natręctwa myśli najczęściej występują w połączeniu z natręctwem wykonywania czynności. To ciągłe odczuwanie lęku i wątpliwości, co do tego, czy jego słowa i czyny są dobrze odbierane przez innych. Najczęściej objawia się w dość młodym wieku, ponieważ jest to przedział 15-20 lat, znacznie rzadziej pojawia się w wieku późniejszym.
Przede wszystkim bardzo ważne jest zdiagnozowanie choroby, a do tego potrzebna jest wizyta u lekarza specjalisty, który określi dokładnie, co nam dolega i co ważniejsze – jak sobie z tym poradzić.
Jak leczyć natręctwa myślowe?
Do dziś nie wymyślono skutecznego leczenia nerwicy natręctw, jednak im wcześniej zostanie wykryta, tym łatwiejsza jest do wyleczenia. Choroba nieleczona może znacząco popsuć jakość życia i zepsuć relacje międzyludzkie. Najczęściej zaleca się wizyty z psychoterapeutą.
Najważniejszą rolą lekarza jest przekonanie chorego co do tego, by zaakceptował swoje myśli oraz nabrał większego zaufania do siebie samego. Zaleca się także podjęcie ćwiczeń fizycznych i uprawianie sportu. Zwiększony wysiłek fizyczny pomaga z relaksacji umysłu. Nie jest to jednak jedyna metoda.
Bardzo często stosuje się także leczenie farmakologiczne podając antydepresanty, leki przeciwlękowe, przeciwpsychotyczne albo stabilizatory nastroju. Najlepsze efekty daje połączenie kilku metod leczenia.