Gdy czujesz że pojawiają się pierwsze objawy przeziębienia lub grypy, to nie musisz ratować się środkami farmakologicznymi, możesz zastosować proste naturalne sposoby leczenia i skorzystać z domowych receptur.
Grypa a przeziębienie – jak odróżnić?
Grypa pojawia się nagle, dlatego bardzo trudno jest nam ją zdefiniować w początkowej fazie. Najczęstszymi i pierwszymi objawami są: podwyższona temperatura ciała – czyli gorączka (powyżej 38 stopni Celsjusza), jednocześnie występuje suchy kaszel, katar, ból głowy, ogólne osłabienie organizmu, i ból mięśni. Grypa jest infekcją wirusową i zakaźną. Rozprzestrzenia się droga kropelkową, należy więc zachować wszelkie środki ostrożności.
Przeziębienie to nic innego jak wirusowe zapalenie zatok przynosowych i nosogardła. W wyniku wniknięcia wirusów w błony nosowo gardłowe powstaje infekcja, czyli katar, ból gardła, ból głowy i mięśni, gorączka, dreszcze, kaszel i niekiedy zapalenie spojówek. Teoretycznie przeziębienie powinno ustąpić samoistnie. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Dlatego też również i w tym przypadku należy zachować wszelkie środki ostrożności. Tak samo jak grypa przeziębienie rozprzestrzenia się droga kropelkową.
Uwaga! Objawy w obu przypadkach są bardzo podobne.
W obu przypadkach należy jednak reagować. Nie można dopuścić do samoistnego rozwijania się choroby. Jeśli pojawiają się już pierwsze symptomy, to nie wolno ich bagatelizować trzeba jak najszybciej zareagować i przerwać proces chorobowy. Jeśli nie mamy pod ręka środków farmakologicznych to można skorzystać z prostych i sprawdzonych receptur.
Mikstura z cytrusami
Składniki:
Wyciśnięty sok z 3 grejpfrutów
Wyciśnięty sok z 2 cytryn
3 łyżki miodu
Cztery ząbki czosnku
20 kropli walerianowych
Miksturę należy odstawić na ok 0,5 godziny i wypić najlepiej na czczo lub wieczorem 2 godziny po ostatnim posiłku. Krople walerianowe zawierają alkohol, nie jest to duża dawka, ale ma w przypadku przyjmowania niektórych leków. Uwaga! Należy pić ją stopniowo, ponieważ w ten sposób aktywne substancje zostaną najlepiej wchłonięte.
Wykorzystaj mleko i miód
Składniki:
Szklanka mleka pełnotłustego
Łyżeczka masła
2 ząbki czosnku
Łyżka miodu
Do letniego zagotowanego i wystudzonego do temperatury pokojowej mleka dodajemy masło, czosnek i miód. Ostawiamy na pięć minut w celu połączenia się wszystkich składników. Po tym czasie mikstura jest już gotowa do spożycia. Tak samo jak w przypadku receptury 1 najlepiej ją spożywać rano na czczo lub wieczorem dwie godziny po ostatnim posiłku. Uwaga! Aby usunąć nieprzyjemny zapach czosnku należy spożyć niewielką ilość świeżej natki pietruszki.
Powyższe przepisy leczą objawy, ale każdy wie że najlepiej jest przeciwdziałać niż leczyć. W tym celu wzmocnij swój system immunologiczny. Unikaj stresu, jedz dużo warzyw i owoców, wysypiaj się i nie zapominaj o aktywności fizycznej.