Jak poprawnie wychować psa

tersura psa

Jest to dylemat wielu właścicieli czworonogów. Większość z nas ma problem z określeniem od czego powinniśmy zacząć tresowanie psa, na jakie rzeczy zwracać uwagę, czego się wystrzegać aby popełnione ewentualnie błędy w wychowaniu, nie obróciły się w przyszłości przeciwko nam.

1. Od czego zacząć tresurę psa?

tresura psa

  • Zanim rozpoczniemy wychowywanie psa, zastanówmy się  najpierw czego od niego oczekujemy i w jakim celu mają posłużyć zdobyte przez niego umiejętności. Jeśli w grę wchodzą podstawowe komendy typu „siad”, „przynieś”, „waruj”, „nie ruszaj” to raczej nauczymy ich każdego psa lecz jeśli zakładamy, że pies ma np. służyć ochronie domowników i być wyczulonym na wiele czynników, wówczas musimy mieć na uwadze, że nauka potrwa dłużej.
  • Bardzo ważne jest również to, abyśmy pamiętali że każdy pies jest inny i inaczej przyswaja wiedzę. Niektórym psom nauczenie się określonych sztuczek czy odpowiedniego zachowania przychodzi łatwo, natomiast innym może sprawiać trudność.
  • Ważne jest odpowiednie określenie osobowości psa. To znaczy, że jeżeli np. pittbula, psa który z natury przystosowany jest do walki, będziemy chcieli nauczyć głupawych sztuczek typu „turlaj się”, to możemy się mocno zdziwić. Dokładnie tak jak w przypadku ludzi, jeśli dziecko ma umiejętności artystyczne, to nie wyślemy go do klasy gdzie jest nacisk na przedmioty ścisłe.
  • Aby rozpocząć tresowanie psa, sami najpierw musimy się do niego przygotować. Musimy pamiętać, że psy podobnie jak ludzie, potrzebują czasu aby przyswoić wiedzę. Osoby które łatwo się denerwują i nie mają w sobie dużej dawki cierpliwości, lepiej żeby nie bawiły się w tresera. Psy wyczuwają, że właściciel jest zły lub podenerwowany i odmawiają współpracy.
  • Krzykiem niczego ich nie nauczymy, a tylko zniechęcimy. Przy nauce niezwykle ważne jest odpowiednie operowanie głosem. Musimy być spokojni i wyluzowani bo pies wyczuje każde, najmniejsze zirytowanie.
  • Tresurę przeprowadzajmy stopniowo, nie narzucajmy psu wszystkich poleceń gdyż może się zwyczajnie pogubić i nic z tego nie wyjdzie. Zacznijmy od najprostszych komend i po trochu zwiększajmy skalę trudności.

2. Na co należy uważać, przy wychowywaniu psa?

tresura-wychowanie

  • Na wstępie, powinniśmy zaznaczyć kto jest „Panem”. Zwierzęta muszą być nauczone respektu do właściciela, muszą wiedzieć jak nie wolno im postępować, żeby nie zdominowały domowników. Dlatego od pierwszego momentu, kiedy przygarniemy do domu psa należy mu pokazać gdzie ma posłanie, miskę, gdzie nie wolno mu wchodzić, czego nie ruszać.
  • Jeżeli mamy w domu inne zwierzęta, tweedy należy psu wytłumaczyć jak ma się do nich odnosić. Generalnie trzeba pokazać mu miejsce w hierarchii. Oczywiście tego wszystkiego uczymy go stopniowo.
  • Kiedy pies coś przeskrobie, wówczas nie ma potrzeby aby wymierzać kary cielesne czy odmawiać mu jedzenia. Bardzo skuteczną metodą jest zwrot „niedobry pies” albo „brzydki pies” i kazać mu pójść na miejsce. Jeżeli powiemy to z lekko podniesionym głosem, możecie być pewni że podziała to na niego dużo skuteczniej niż klaps.
  • Wymierzanie psom kar cielesnych jest na dłuższą metę zgubne bo pies zamiast wyciągnąć lekcję ze swojego zachowania, będzie się właściciela bał i w konsekwencji nie będzie chciał go słuchać.
  • W odpowiednim wychowaniu psa pomagają oczywiście pochwały i małe prezenty w postaci ciasteczek czy innych rzeczy, które pies lubi bo jest to dla niego zachęta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.