Pranie firanek w większości przypadków kojarzy się z całą masą czynności do wykonania. Niestety materiał, z którego są one wykonane, zazwyczaj jest dosyć delikatny, a więc trzeba uważać, by go nie zniszczyć i dodatkowo trzeba się jeszcze liczyć z tym, że konieczne będzie ich wyprasowanie przez powieszeniem. Jak jednak prać, by uniknąć zagnieceń i tym samym odjąć sobie trochę pracy?
Jak prać firanki?
Firanki można prać na dwa sposoby – w pralce i ręcznie. Jedno i drugie może mieć swoich zwolenników i przeciwników, w zależności od tego, jakie metody już się wyrobiło. Faktem jest jednak, że czyste i pachnące firanki to prawdziwa ozdoba okna, dlatego należy regularnie o nie dbać. Oczywiście konieczne będzie przy tej okazji także właściwe ich potraktowanie, by w trakcie czyszczenia ich nie uszkodzić. Dużym problemem jest także suszenie, ponieważ tak duży materiał ciężko wywiesić, do tego dochodzi jeszcze kwestia zagnieceń, które są po prostu nieestetyczne, a ich prasowanie – problematyczne.
Rodzaj firanki, a zagniecenia
Tak naprawdę to, czy firanka po praniu będzie wygnieciona, będzie zależało od tego, z jakiego materiału jest wykonana. Nie jest przecież żadną tajemnicą, że na niektórych będzie to bardziej widoczne, niż na innych. Zdecydowanie najbardziej odporny jest poliester, ale świetnie sprawdzają się też wszystkie firany z bardzo rzadkim splotem i dużymi oczkami. W ich przypadku najczęściej prasowanie nie jest konieczne – zagniecenia są słabo widoczne, do tego szybko znikają, gdy już się je powiesi w oknach.
Jak prać firanki, by nie było zagnieceń?
Oczywiście odpowiednio podchodząc do kwestii prania, można też znacząco zmniejszyć ryzyko wygnieceń, w czym pomoże zastosowanie się do kilku podstawowych zasad. Po pierwsze nie należy przeładowywać pralki, dobrze będzie, jeżeli będzie ona wypełniona maksymalnie w 1/3, co za tym idzie, idealnie jest, gdy firankę pierzemy osobno. Po drugie ważny jest też program prania, jaki się ustawi. Materiał firanek jest dosyć delikatny, więc powinno się je prać w niskiej temperaturze i najlepiej na ustawieniach prania ręcznego. Wirowanie musi być na niskich obrotach, maksymalnie 400, do tego należy też wybierać odpowiednie detergenty – takie bezpośrednio do prania firanek.
Jak suszyć firanki?
Firanki można suszyć na dwa sposoby – bezpośrednio na karniszu albo na suszarce. Pierwsza forma najlepiej sprawdza się w przypadku tkanin wykonanych ze sztucznych włókien. W takim wypadku będzie się ona suszyła, najlepiej jak się da, do tego wzmocni się proces jej prostowania i bez obaw o jej naciągnięcie.
Przy firanach z materiałów naturalnych już tak prosto nie ma i tutaj jednak konieczne będzie wykorzystanie suszarki. Najlepiej, jeżeli przy okazji postara się złożyć ją na jak najmniejszą liczbę warstw. W ten sposób nie dość, że przyspieszy się proces suszenia, to jeszcze ograniczy się ilość zagnieceń. Właściwie nic więcej robić tutaj nie trzeba.
Kiedy prać firanki ręcznie?
Ręczne pranie firanek jest stosowane rzadko, ale zdecydowanie warto z tego skorzystać w momencie, gdy mamy do czynienia z materiałami bardzo zdobionymi i z dużą ilością frędzli. Niestety użycie pralki może je zniszczyć, dlatego lepiej podejść do tematu ostrożnie. Wystarczy tutaj napełnić wannę (lub miskę), nalać do niej odpowiedniego płynu, a następnie zamoczyć firanę i tak pozostawić przez jakiś czas. Właściwie wiele tutaj robić nie potrzeba. Wystarczy nieco powgniatać materiał przy myciu i nie trzeba go pocierać.