Każdy, kto posiada czworonoga w domu, dobrze wie, że potrafią one naprawdę nieźle nabrudzić. Niestety w równym stopniu dotyczy to także ich legowisk, które po pewnym czasie nie dość, że wyglądają nieciekawie, to równie nieprzyjemnie pachną. W jaki sposób powinno się je prać?
Czy legowiska psów i kotów należy prać?
Czy legowisko naszych pupili poddamy praniu, będzie zależało od tego, z jakiego materiału zostały one wykonane. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest wybór tych, które zostały pokryte tkaniną. W takim przypadku owszem – pranie będzie nie tylko możliwe, ale i jak najbardziej wskazane. Do tego rodzaj użytego materiału będzie miał wpływ na szczegóły prania, czyli temperaturę, rodzaj detergentów itd.
Legowiska mogą być poddawane także innym sposobom pielęgnacji – odkurza się je, można je przecierać, a także namaczać w wodzie, gdy chce usunąć trudne plamy. Inaczej wygląda to jednak w przypadku produktów wykonanych z innych materiałów jak drewno, karton czy wiklina. Ich się nie wypierze, można za to czyścić innymi metodami.
Jak prać legowisko dla psa czy kota?
W pierwszej kolejności najlepiej będzie sprawdzić, co mówi nam metka na produkcie. Tam powinny być zawarte wszystkie najważniejsze informacje związanych z pielęgnacją i tego, jak prać, w jakiej temperaturze oraz jakim czynnościom pielęgnacyjnym można je poddać, a których unikać. W przypadku materiałowych legowisk najczęściej można je czyścić w pralce w całości albo możliwe jest zdjęcie pokrowca w tym celu. Wystarczy tylko wrzucić wszystko do prania i nastawić odpowiedni program. Zazwyczaj zaleca się tutaj temperaturę 30 – 50 stopni, a także użycie specjalnych delikatnych detergentów przeznaczonych do czyszczenia produktów dla zwierząt.
Pranie legowiska dla psa, kota – w pralce czy ręcznie?
Istotne będzie to, co zostało zapisane na metce produktu. Jeżeli dopuszczalne jest pranie w pralce, to nie ma żadnego problemu. Jeżeli producent uznaje tylko pranie ręczne, to pozostają nam dwie opcje – pranie w pralce na programie do prania ręcznego (lub delikatnego), albo czyszczenie własnoręczne. Przed podjęciem takich czynności należy wszystko dokładnie sprawdzić.
Pranie legowiska dla psa, kota – w pralce czy ręcznie?
Wiele będzie zależało od tego, jakie to zwierzę i w jakim czasie zajmuje mu zabrudzenie legowiska. Nie da się tego przewidzieć – niektórzy piorą raz na tydzień, inni raz na miesiąc, jeszcze inni rzadziej. Zdecydowaną większość powstających zabrudzeń da się pozbyć inaczej i to, w jakim stanie będzie legowisko, zależy także od tego, jak na co dzień je czyścimy.
Jak czyścić legowisko dla zwierząt?
Można powiedzieć, że pranie legowiska to ostatni krok na liście do wykonania. Warto jednak podejmować się także innych czynności. Przy okazji codziennego sprzątania warto na bieżąco kontrolować stan miejsca wypoczynku pupila. Co jakiś czas trzeba je więc wytrzepać czy przetrzeć z kurzu i innych zabrudzeń (np. kawałków ziemi czy okruszków), warto też je regularnie odkurzać. Gdy pojawiają się plamy, nie trzeba od razu wrzucać poszewki do prania, czasem wystarczy przetrzeć wilgotnym ręcznikiem lub użyć do tego myjki z dodatkiem detergentu. Często używa się także specjalnych sprayów dla polepszenia zapachu.