Chcesz wziąć rozwód, ale nie wiesz od czego zacząć? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania. Jeśli nie zamierzasz udawać się do prawnika po porady, warto byś zwrócił uwagę na kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym unikniesz dodatkowych kosztów. Warto jest wiedzieć co i jak, bo to zdecydowanie ułatwi sprawę.
• Jak składać pozew i jakie dokumenty są potrzebne?
• Zawiadomienie i czas do rozprawy
• Ile trwa rozwód?
• Co z wyrokiem i apelacją?
Jak składać pozew i jakie dokumenty są potrzebne?
Składasz go w trzech egzemplarzach dla sądu okręgowego, współmałżonka i siebie. Po wniesieniu pozwu, sąd wezwie cię o uiszczenie opłaty sądowej – możesz jednak zapłacić już podczas jego składania. Pozew musi zawierać następujące załączniki:
- odpis aktu ślubu;
- podanie o zwolnienie z opłat sądowych – 600 zł (o ile tego sobie życzysz);
- jeżeli jesteście rodzicami, akt urodzenia dziecka;
- jeśli decyzję o rozwodzie podejmujesz z winy drugiej strony – warto zadbać o listę świadków i wszelkiego rodzaju zaświadczenia, które pomogą ci wygrać.
Zawiadomienie i czas do rozprawy
Kolejnym etapem jest otrzymanie zawiadomienia o sprawie, które następuje kilka miesięcy po wniesieniu pozwu. W dokumencie sąd podaje informacje co do daty pierwszej rozprawy. Zwykle dochodzi do niej po 2–3 miesiącach. Strona pozwana może ustosunkować się do pozwu i przedstawić swoje oczekiwania w sprawie. Nie musisz się martwić, jeśli współmałżonek nie odpowie na pozew. Sąd i tak wyznaczy termin rozprawy.
Ile trwa rozwód?
To zależy od tego, czy będziecie orzekać o winie. Jeśli oboje chcecie wziąć rozwód, nie orzekając o winie, sprawa może zakończyć się na 2–3 rozprawach. W przypadku gdy jedno z was chce orzekać o winie bądź nie zgadza się na rozwód, sprawa może potrwać nawet przez kilka miesięcy. W sytuacji, gdy adwokat drugiej strony zaproponuje ci, byś wziął winę siebie – a wtedy proces zakończy się bardzo szybko – nie zgadzaj się, o ile nie chcesz uiszczać wszystkich opłat.
Istotne jest również to, czy posiadacie dzieci i jakie stanowiska przedstawią na rozprawie (jeżeli skończyły 12 rok życia) – będą mogły opowiedzieć się, z kim chcą zamieszkać. Jak wiadomo, będzie to dla nich traumatyczne przeżycie, co może spowodować strach, obawy i brak gotowości do publicznego wystąpienia. Opinia dziecka nie musi przesądzić o tym, który rodzic będzie sprawował nad nim opiekę. Ostateczną decyzję podejmuje sąd.
Co z wyrokiem i apelacją?
Jeżeli oboje godzicie się na warunki przedstawione przez sąd, by wyrok się uprawomocnił potrzeba 21 dni. W przypadku, gdy jedna ze stron czuje się pokrzywdzona, ma 7 dni na złożenie wniosku o uzasadnienie wyroku i 14 dni od otrzymania uzasadnienia na złożenie apelacji. Jeśli wyrok nie zostanie uchylony, sąd wydaje orzeczenie, które nabiera prawomocności zaraz po jego ogłoszeniu.