Kochasz zwierzęta i chcesz, by zawód był Twoja pasją? Pomyśl o weterynarii, ona jest nie tylko modnym i obleganym kierunkiem, ale także pomaga realizować piękną misję niesienia pomocy bezbronnym stworzeniom. Przeczytaj, jak zostać weterynarzem.
• Czym zajmuje się weterynarz?
• Jakie cechy powinien posiadać weterynarz?
• Gdzie pracuje weterynarz?
• W jaki sposób przygotować się do zawodu weterynarza?
• Alternatywy dla studiów weterynaryjnych
Czym zajmuje się weterynarz?
Weterynarz zajmuje się diagnozowaniem, profilaktyką i leczeniem chorób zwierząt. Zawód ten umożliwia także wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych i zootechnicznych u zwierząt, wykonywanie zabiegów chirurgicznych, a także specjalistycznych badań. Lekarz weterynarii wydaje opinie, orzeczenia lekarsko-weterynaryjne i świadczenia. Sprawdza on także warunki przetrzymywania zwierząt oraz podejmuje decyzje dotyczące pasz zwierzęcych i surowców paszowych importowanych lub przewożonych przez kraj.
Jakie cechy powinien posiadać weterynarz?
Jeśli chcesz zostać weterynarzem weź pod uwagę, że nastawienie do lekarzy zwierząt nie jest zbyt pozytywne. Uchodzą oni bowiem za niekompetentnych i nastawionych na zysk. Oczywiście, aby dobrze wykonywać zawód weterynarza musisz być pasjonatem, pełnym zaangażowania i uczciwości człowiekiem, który ma na celu głównie dobro cierpiących stworzeń. Pamiętaj jednak, że dobrze jest kochać zwierzęta, ale trzeba też wobec nich zachować pewien dystans. Jeśli jesteś człowiekiem odpornym na wysiłek i stres, jak najbardziej odnajdziesz się w tym zawodzie. Praca weterynarza wymaga jednak nieustannego podnoszenia kwalifikacji, bycia na bieżąco z obowiązującymi normami, zaznajomienia się z najnowszymi metodami leczenia zwierząt. Bardzo pożądanymi cechami w tym zawodzie są: umiejętność szybkiego podejmowania decyzji, spostrzegawczość, dokładność, perfekcjonizm.
Gdzie pracuje weterynarz?
Jeśli już zostaniesz lekarzem weterynarii najprawdopodobniej będziesz pracować w klinice lub przychodni dla zwierząt. Będziesz mógł też pracować w ogrodzie zoologicznym, na fermie lub w hodowli. Zdarza się, że lekarze weterynarii pracują na stacjach sanitarno-epidemiologicznych, inspektoratach weterynaryjnych, w firmach farmaceutycznych.
W jaki sposób przygotować się do zawodu weterynarza?
Aby zostać weterynarzem najlepiej ukończyć 5,5 letnie studia na wydziale medycyny weterynaryjnej. Wykonywanie zawodu jest możliwe tylko po wydaniu odpowiedniego wniosku w Krajowej Izbie Lekarsko-Weterynaryjnej. Po tych studiach możesz uzyskać liczne specjalizacje. Otrzymanie oficjalnego tytułu specjalisty wymaga jednak odbycia niezbędnego czteroletniego stażu w zawodzie i zdania egzaminu zawodowego.
Alternatywy dla studiów weterynaryjnych
Niekoniecznie, aby zostać weterynarzem musisz kończyć studia, możesz także zostać technikiem weterynarii. Aby zostać absolwentem szkoły wystarczy złożyć odpowiednie dokumenty takie jak świadectwo ukończenia szkoły średniej w siedzibie szkoły policealnej. Po zdaniu końcowych egzaminów otrzymuje się tytuł technika weterynarii. Możesz wtedy rozpocząć pracę jako pomocnik lekarza weterynarii w przychodniach i lecznicach zwierząt, schroniskach, inspekcji weterynaryjnej, laboratoriach weterynaryjnych, ogrodach zoologicznych.
Program nauczania w szkołach policealnych jest bardzo podobny do programu na studiach, a czasem nawet istnieje w nich możliwość podesłania kadry z uczelni. Taka nauka może być dopełnieniem studiów lub doskonałym startem przed ich rozpoczęciem. Pamiętaj, że w zawodzie weterynarza, tak jak w zawodzie każdego lekarza, ważne jest powołanie i podejście pełne pasji, a także zrozumienia.