Chcesz ćwiczyć jakąś sztukę walkę, ale nie wiesz jaką? Chciałbyś poprawić swoją kondycję lub zwyczajnie, czuć się bezpieczniej? Świetny pomysł! Przeczytaj poniższy artykuł, który, być może zainspiruje Cię do podjęcia konkretnej decyzji. Trafnego wyboru!
1. Co to jest samoobrona?
Na samoobronę składa się ogół działań mających na celu obronę przed napastnikiem. Są to działania, które nie wymagają użycia broni. Nazwy tej używa się do określenia sztuki walki.
2. Rodzaje sztuk walki
Istnieje wiele różnych sztuk walki. Łączy je jedno: pokonanie przeciwnika bez użycia broni.
Najbardziej znane/popularne sztuki walki to:
- karate – sztuka walki stworzona w Japonii. Obecnie wyróżnić można ponad sto stylów karate, m.in.: Enschin, Kudo Daido Juku, Oyama Karate, Kyokushin, Ashihara.
- aikido – w tym stylu przeważają rzuty albo trzymanie. Technika ta polega głównie na wytrąceniu atakującego z równowagi.
- krav maga – izraelski system walki. System ten opiera się na podstawowych odruchach obronnych. Jest to połączenie różnych technik, m.in.: boksu, judo, zapasów, aikido.
Najważniejsze zasady krav magi:
Zasada I: unikaj miejsc, sytuacji niebezpiecznych.
Zasada II: jeżeli znajdziesz się w niebezpiecznym miejscu, sytuacji, to oddal się z tego miejsca jak najszybciej.
Zasada III: jeżeli znajdziesz się w niebezpiecznym miejscu, sytuacji I nie możesz się z niego oddalić, to walcz używając wszelkich dostępnych przedmiotów, które mogą ci pomóc.
Zasada IV: jeżeli znalazłeś się w niebezpiecznym miejscu, sytuacji i nie możesz się z niej oddalić, a w zasięgu nie ma żadnych przedmiotów, które można by było wykorzystać, to walcz w sposób maksymalny, nie stawiając sobie żadnych ograniczeń.
- jujutsu – wyznawanie zasady: “ustąp, aby zwyciężyć” lub “minimum wysiłku, maksimum skuteczności”. Podstawowe techniki stosowane w walce: duszenia, rzuty, blokowanie ciosów, uderzenia w czułe punkty.
- wenDu – sposób samoobrony dla dziewcząt i kobiet.
3. Koncepcja Mariji Milany
Koncepcja Mariji Milany, zestawiona przez Szkolenie dla trenerek w Polsce 2001 przedstawia kilka punktów:
- Zwracaj uwagę na swoje granice. Twoja osobista granica jest miejscem albo linią, poza którą nie czujesz się już dobrze. Napaść zaczyna się od przekroczenia tej linii.
- Zatroszcz się o to, abyś miała jasno w głowie i abyś była przytomna. Panika i zdrętwienie z przerażenia powstają na skutek braku tlenu w mózgu. Zrób kilka mocnych wydechów, aby umożliwić dopływ tlenu.
- Poprzez strach albo wściekłość w twoim ciele wytwarza się adrenalina. Adrenalina w połączeniu z tlenem daje ci dwa decydujące plusy – jesteś w stanie precyzyjnie myśleć – zwiększa się twoja siła psychiczna.
- Oceń sytuację, zadecyduj, co chcesz zrobić i zrób to! W czasie walki bądź tu i teraz. Atak dzieje się teraz. Natychmiast coś zrób. Podejmij decyzję bazującą na tym, co się teraz dzieje.
- I podjęcie walki i niepodjęcie jej to czynne decyzje, które podjęłaś.
- Jeśli zdecydowałaś się walczyć, zastanów się, dokąd jest skierowana siła i jaką broń masz do dyspozycji.
- Zaufaj swoim odczuciom, nawet jeśli nie ma obiektywnych oznak zagrożenia.
- Bądź zdecydowana bronić swoich granic wszelkimi środkami. Istnieją różne stopnie natężenia obrony.
- W sytuacji podbramkowej uderz natychmiast z całej siły. Użyj do tego całej swojej siły i zdecydowania. Nie przestawaj walczyć, dopóki konfrontacja nie zostanie zakończona. Celuj poprzez napastnika. Użyj do tego całego swojego ciała i umysłu. Techniki nie działają same z siebie.
- Posłuż się efektem zaskoczenia robiąc coś, czego napastnik się nie spodziewał. Jeśli stracisz możliwość zaskoczenia, możesz go odzyskać poprzez zmianę ruchu. Jeśli jedna technika nie działa, użyj innej – natychmiast.
- Myśl! Nie fiksuj się na jednym chwycie. Każdy atak jest inny, nawet jeśli przypomina ogólny wzorzec ataku.
- Myśli to energia. Zobacz samą siebie jako zwyciężczynię! Nie będziesz mogła wygrać walki, jeśli będziesz myślała, że przegrasz.
- Traktuj poważnie wszystkie werbalne groźby.
- Każda rola potrzebuje uzupełnienia, aby mogła działać. Jeśli postrzegasz się jako ofiarę, wzmacniasz rolę napastnika. Wybierz dla siebie rolę pozytywną. Nigdy nie jest za późno na to, aby zmienić role. Bądź w kontakcie z samą sobą i akceptuj siebie taką, jaka jesteś.
- Zawsze masz szansę. Reaguj od razu, gdy tylko zostaniesz zaatakowana.
- Bądź aktywna w czasie ćwiczeń. Wyobraź sobie napastnika i miejsca, w które chcesz trafić. Posługuj się oddechem i krzykiem, aby zwiększyć koncentrację i siłę.Wybór sztuki walki jest rzeczą bardzo indywidualną. W twoim mieście znajduje się na pewno jakaś szkoła walki, która prowadzi różne kursy. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie.