Każdy z nas może zauważyć na swojej skórze znamiona, która zazwyczaj są zmianami nowotworowymi o łagodnym charakterze. Jest to całkowicie naturalne i w większości przypadków niegroźne, mogą jedynie powodować dyskomfort o charakterze estetycznym. Wtedy warto zastanowić się nad ich usunięciem.
• Jakie są metody usuwania zmian skórnych?
• Zmiany – usuwać laserowo?
• Jak przygotować się do zabiegu?
• Co usuwamy laserowo?
• Jak wygląda zabieg laseroterapii?
• Przeciwwskazania do zabiegu
Jakie są metody usuwania zmian skórnych?
Obecnie stosuje się cztery metody usuwania zmian na skórze:
- chirurgiczne usuwanie zmian – tę metodę wykorzystuje się w przypadkach podejrzenia zmian o charakterze nowotworowym oraz gdy mamy do czynienia z dużymi brodawkami, tłuszczakami oraz z niektórymi kurzajkami;
- laserowe usuwanie zmian – jest to bezbolesny zabieg usuwania zmian o łagodnym charakterze i nie pozostawia po sobie żadnych blizn. Stosuję się go głównie w celu estetycznuum, ponieważ usuwa powierzchniowe zmiany skórne;
- usuwanie zmian lancetronem – to sposób na usuwanie włókniaków po którym zostają minimalne blizny;
- kriochirurgia – metoda polegająca na zamrażaniu zmian, która nie skutkuje powstawaniem blizn. Zazwyczaj stosuję się ją przy usuwaniu kurzajek.
Zmiany – usuwać laserowo?
Większość osób decyduję się na usuwanie nieatrakcyjnych zmian skórnych laserowo. Taki zabieg jest całkowicie bezpieczny dla naszego zdrowia, a w znacznym sposób poprawia komfort życia. Warto byłoby zobaczyć jak wygląda przykładowa laseroterapia u dr Budzicz (http://budzicz.pl/laseroterapia), dzięki czemu można się zorientować, o co w tym w ogóle chodzi.
Jak przygotować się do zabiegu?
Przed każdym zabiegiem laseroterapii, trzeba się skonsultować z lekarzem. Jego zadaniem jest przeprowadzenie wywiadu zdrowotnego oraz podjęcie decyzji o tym czy pacjentka kwalifikuje się do laseroterapii.
Co usuwamy laserowo?
Obecnie w medycynie estetycznej wykorzystywany jest laser CO2, który dzięki nowoczesnym rozwiązaniom pozwala na usuwanie zmian bez pozostawiania blizn. Ewentualnie, mogą być one na tyle minimalne, że są niewidoczne gołym okiem. Co można usunąć w ten sposób? Przede wszystkim:
- włókniaki miękkie lub twarde,
- brodawki płaskie, zwykłe oraz łojotokowe,
- zmiany naskórkowe,
- gruczolaki;
- rozszerzone gruczoły łojowe na obszarze twarzy.
Jak wygląda zabieg laseroterapii?
Jeśli zmiany są powierzchniowe, ale liczne i rozsiane po całym ciele, to zabieg wykonuje się bez znieczulenia. Jednak w przypadku głębszych znamion konieczne jest zastosowanie znieczulenia miejscowego, co sprawia, że podczas wizyty nie odczuwamy bólu. Gdy jest już po wszystkim, to w miejscu usuwanej tkanki pojawia się strupek, który powinien sam odpaść po kilku dniach. Taka rana nie wymaga jednak żadnego, dodatkowe opatrunku, może być też przemywana wodą.
Przeciwwskazania do zabiegu
Kiedy nie możemy poddać się laseroterapii? Przede wszystkim kiedy jesteśmy w ciąży lub karmimy piersią. Lekarz nie wyrazi zgody na przeprowadzenie zabiegu również w przypadku osób z bielactwem, łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry czy aktywną opryszczką. Nie może być też wykonany gdy mamy do czynienia ze zmianą sugerującą chorobą nowotworową.
Jeśli znamiona na skórze nie wynikają z ciężkich chorób, a są na tyle rozległe i widoczne, że stają się przyczyną kompleksów, warto byłoby się zdecydować na zabieg laseroterapii. Jest to całkowicie bezpieczne oraz bezbolesne, pod warunkiem, że jesteśmy w dobrej kondycji zdrowotnej.