W jaki sposób przechowywać opał, żeby cały czas był zdatny do użycia? Gdzie można przechowywać go cały rok i na co zwrócić uwagę? Skutecznie podpowiadamy co wybrać i czego unikać, by w prawidłowy sposób składować drewno nie tylko w sezonie, ale i poza nim.
• Drewutnia do przechowywania drewna
• Wiata jako osłona drewna
• Zadaszony regał – przechowywanie w domu
• Drewno przy kominku
Jak obchodzić się z drewnem na opał
Dla zwolenników palenia w kominku nie ma znaczenia cena ani zwiększone nakłady pracy i wysiłku przy rąbaniu drewna na opał, jak i dbanie o palenisko. Nawet atrakcyjna cena gazu propan (dostawców paliw, a także firmy, które dostarczają urządzenia grzewcze porównasz na: https://www.cdc24.pl/centrum-domowego-ciepla) nie przekona ich do skorzystania z tego rodzaju ogrzewania. A jak powinno być przechowywane drewno i na co zwrócić szczególną uwagę?
Zarówno świeże, jak i suszone drewno powinniśmy przechowywać w nasłonecznionych i przewiewnych miejscach. Ponadto im bardziej suche powietrze znajduje się nad powierzchnią drewna, tym szybciej ono wysycha.
Do osuszania drewna nie poleca się zamkniętych pomieszczeń. Bowiem powietrze, które się w nich znajduje, może osiągnąć tak wysoki punkt nasycenia wilgoci, że proces odparowywania wody z drewna zostanie spowolniony, a następnie całkowicie zahamowany. W efekcie na drewnie pojawi się pleśń i nie będzie one zdatne do użycia.
Drewutnia do przechowywania drewna
Warto o tym pamiętać stawiając drewutnię, czyli mały budynek przeznaczony na przechowywanie drewna. Charakteryzują się ażurowymi ścianami, które zapewniają odpowiedni przewiew. Jej ściany chronią też drewno zimą przed śniegiem, co sprawia, że można z niej korzystać przez cały rok. Przeciętna drewutnia umożliwia nam układanie drewna w rzędach oraz wstawiania go na paletach. Pamiętaj, by nie ładować drewna to budynku aż po sam czubek, bo może to źle wpłynąć na cyrkulację powietrza i opał nie będzie dobrze wysuszony.
Wiata jako osłona drewna
Zastosowanie podobne, co przy drewutniach jednak sprawdza się tylko w sytuacji, gdy kupujemy opał w skrzynio paletach. Wiata jest w przewiewna i zabezpiecza przed deszczem, a jeśli dobrze ustawimy skrzynie to drewno będzie chronione też przed śniegiem i deszczem, bowiem mają one zasłonięte boki, co tworzy bardzo dobrą ochronę przed wszelkimi zjawiskami atmosferycznymi.
Zadaszony regał – przechowywanie w domu
Istnieją też rozwiązania dla osób, które w kominku palą sporadycznie, przy dobrej książce albo podczas wizyty znajomych. Do przechowania drewna polecamy zadaszone regały, w których można ułożyć dwa, trzy regały drewna. Jeśli zdecydujemy się na podwójną wersję, wtedy uda nam się zmagazynować nawet do sześciu metrów drewna. Podstawą regałów są kantówki, które poziomo uniesione są na wysokość 20 centymetrów. Po bokach zamontowane są słupy regału trzymające konstrukcję, a dach zrobiony jest z desek, trzciny albo dachówki. Zazwyczaj jest on jedno albo dwuspadowy.
Drewno przy kominku
Polecam też zainwestować w stojaki, które stawia się bezpośrednio przed piecem czy kominkiem. Ułatwiają one ładowanie drewna do środka. Jakie są korzyści z zastosowania tego rozwiązania? Przede wszystkim jest czyściej. Wszystko za sprawą blaszanej podstawki jaką posiada stojak. Wtedy okruchy z drewna nie spadają na podłogę tylko na podstawkę, którą można szybko opróżnić. Ponadto posiadają półeczkę na rozpałkę i zapałki, a nawet wyposażone są w narzędzia do pracy z kominkiem. Mowa tutaj o chwytaku do drewna, czy rozgarniaczu popiołu. To detale mające bardzo duży wpływ na ułatwienie pracy przy kominku, a co za tym idzie większą radość z jego posiadania.