Panele z kamienia naturalnego na Twojej ścianie

kamienne panele

Urządzasz mieszkanie i nie wiesz, co zrobić ze ścianami? Pociągnięcie ich jakąś farbą wydaje ci się zbyt proste i klasyczne, a na tapety już nie możesz patrzeć? A co byś powiedział na zastosowanie kamiennych paneli? Taka opcja znajduje coraz więcej zwolenników.

1. Dlaczego warto zdecydować się na kamienne panele?

Takie rozwiązanie ma więcej zalet niż mogłoby ci się wydawać. Panele z naturalnego kamienia nadają ścianom wyjątkowego charakteru. Jeśli jesteś z nimi niezaznajomiony, możesz odnosić wrażenie, że tak urządzone wnętrze wyda się zimne i surowe, ale nic bardziej mylnego! Tak naprawdę panele z kamienia to wiele kolorów, wzorów i kształtów (http://www.artstonex.pl/63-panele-z-kamienia-naturalnego), więc w zależności od rodzaju i koloru kamienia wnętrze nabiera zupełnie innego stylu.

Wystrój twojego mieszkania na każdym gościu będzie teraz robił wrażenie oryginalnego i charakterystycznego. To świetna okazja, by pójść pod prąd i pokazać swoją indywidualność. Nie mówiąc już o tym, że to po prostu dobrze wygląda. Wielu nie docenia walorów dekoracyjnych kamienia, ale one naprawdę potrafią nadać wnętrzu charakteru.

W dodatku kamień jest solidnym i trwałym materiałem. Nie przeszkadzają mu na przykład warunki podwyższonej wilgotności, jest też odporny na uszkodzenia mechaniczne. Nie brudzi się tak jak farba i nie wyblaknie z czasem jak tapeta.

Jeśli już jednak dojdzie do zabrudzenia lub uszkodzenia, w przypadku kamienia takie szkody można w miarę łatwo i szybko naprawić.

Panele naścienne w mieszkaniu

2. Czy kamień ma jakieś wady?

Pojawia się pytanie, czy zastosowanie w swoim mieszkaniu takiego rozwiązania ma jakieś minusy. Cóż, nie ma ich zbyt wiele. Przede wszystkim kamień jest zimny w dotyku – ale czy inaczej sytuacja się przedstawia ze zwyczajnymi ścianami?

Kamień jest też uważany za jeden z droższych materiałów do wykańczana wnętrz. To jednak zależy od tego, w jakiej formie chcesz go zastosować. Kamienne płyty, specjalnie obrabiane i cięte na wymiar, rzeczywiście sporo kosztują, kiedy jednak kupujesz gotowe płytki kamienne czy właśnie panele, koszty nie powinny być wcale astronomiczne.

Kolejnym minusem może być montaż. Nie ma co ukrywać, to nie jest taka prosta sprawa jak z położeniem tapety czy po prostu wymalowaniem ścian na jakiś kolor. Tutaj raczej nie dasz sam wszystkiego zrobić i konieczne będzie zatrudnienie profesjonalisty.

Panele naścienne we wnętrzu

3. Jak wybrać kamień?

Panele, jak już była o tym mowa, są z różnego rodzaju kamienia. Każdy ma swoje zalety i może się dobrze prezentować.

Warto jednak wiedzieć, że marmur, który uchodzi za jeden z najładniejszych, jest też niestety mniej wytrzymały w kontakcie z substancjami chemicznymi, grożą mu więc matowienie i przebarwienia. Łatwiej też można go zarysować. Ale można temu zapobiec używając specjalnych środków do pielęgnacji kamienia.

Trawertyn natomiast ma porowatą powierzchnię, dlatego gorzej znosi wilgoć i lepiej nie wykładać nim ścian w łazience. Jeśli jednak się uprzesz, zaleca się, by te pory wypełnić żywicą.

Jeżeli zależy ci przede wszystkim na trwałości ścian, to musisz wiedzieć, że najsolidniejszym i najbardziej odpornym na wszelkie czynniki kamieniem jest granit.

Wybierając kamień pamiętaj, że na ścianie będzie prezentować się inaczej niż w sklepie, bo wszystko jest kwestią oświetlenia. Dlatego dobrze jest sprawdzić, jak próbki wyglądają już na konkretnym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.