Pompy ciepła to urządzenia, które zazwyczaj są wybierane po to, by obniżyć koszty ogrzewania domu. Dlatego właśnie na forach budowlanych oraz serwisach przeznaczonych dla właścicieli domów tak często można natknąć się na pytanie: “Czy pompa ciepła pomaga oszczędzić na prądzie?”. W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Damy Ci też kilka rad jak sprawić, by pompa ciepła działała wydajniej niż dotychczas.
• Co przemawia za pompami ciepła?
• Pompy ciepła to również ekologia
• Pompa ciepła – odpowiednie zaprogramowanie jest kluczowe
Kiedy pompa ciepła jest potrzebna?
Decyzja o tym, czy zainwestować w pompę ciepła nigdy nie jest łatwa. Wynika to z tego, że sam koszt urządzenia oraz jego instalacją są stosunkowo drogie. Musisz liczyć się z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pamiętaj też, że będziesz musiał wybudować wymiennik ciepła. Kiedy jednak pompa ciepła jest niezbędna, a kiedy to zbyteczny wydatek? Pompy ciepła sprawdzają się przede wszystkim w domach, które nie mogą być ogrzewane gazem. Jeżeli rura z gazem w żaden sposób nie może być odprowadzona do Twojego domu, zainteresuj się pompami ciepła. W przypadku, gdy istnieje taka możliwość, pompa ciepła się nie sprawdzi. Rachunki nie będą widocznie niższe.
Co przemawia za pompami ciepła?
Pompy ciepła posiadają szereg zalet, o których mówią wszyscy użytkownicy tego typu urządzeń. Najważniejszą z nich jest ich bezobsługowość. Gdy raz zainstalujesz sprzęt w swoim domu, nie będziesz musiał przy nim chodzić i co rusz kalibrować. Nawet gdy wyjedziesz na dłuższy czas, możesz mieć pewność, że Twoja pompa ciepła zapewni w pomieszczeniach pożądaną temperaturę. Zwolennicy pomp ciepła mówią również o niskich kosztach ogrzewania przy użyciu tych urządzeń. Nie musisz budować komina, więc nie płacisz też za wizyty kontrolne kominiarza oraz naprawy instalacji wentylacyjnej.
Ogrzewanie pompą ciepła uwalnia Cię również od kupowania oraz składowania węgla drewna i opału. W związku z tym już przy samej budowie domu możesz zaoszczędzić, ponieważ nie musisz budować oddzielnego pomieszczenia składowego. Każdy, kto miał do czynienia z pompami ciepła, zwraca też uwagę na to, że dzięki nim nie trzeba wprowadzać do domu gazu. Nie musisz więc inwestować w przyłącze, co bardzo często jest dosyć kosztownym przedsięwzięciem.
Pompy ciepła to również ekologia
Jeżeli ogrzewanie węglem sprawia, że zaczynasz zastanawiać się nad ekologicznym aspektem takiego działania, to znak, że pompy ciepła mogą być czymś dla Ciebie. Nie od dzisiaj wiadomo, że ogrzewanie węglem jest szkodliwe dla środowiska a spaliny, które produkujesz, negatywnie wpływają na powietrze. W przypadku energii elektrycznej nie ma o tym mowy. Jest ona bowiem całkowicie bezpieczna dla środowiska, a co najważniejsze nie pozostawia po sobie śladów w postaci zanieczyszczeń oraz szkodliwego dymu. Wybierając więc pompy ciepła, masz pewność, że nie wpływasz źle na jakość powietrza, którym oddychamy.
Pompa ciepła – odpowiednie zaprogramowanie jest kluczowe
Jeżeli chcesz, żeby Twoja pompa działała wydajnie, a rachunki za prąd były odczuwalnie niższe musisz odpowiednio zaprogramować swoje urządzenie. Nie wystarczy więc zwykła regulacja. Musisz też kontrolować wartości temperatur przez całą dobę. W przypadku, gdy Twoja pompa ustawiona jest na maksymalne grzanie w nocy i pobiera tańszy prąd (druga taryfa). Jest to więc dobry sposób na ogrzanie wszystkich pomieszczeń niższym kosztem.
W ciągu dnia ustaw pompę tak, aby tylko dogrzewała poszczególne pomieszczenia. Inną dobrą praktyką jest wejście w system polegający na ustawianiu temperatury dziennej na 21° C tylko od godziny 13:00 od poniedziałku do piątku. Dzięki temu pomieszczenia zdążą się nagrzać przed Twoim przyjściem z pracy. Urządzenie niech działa do godziny 22:00. Około godziny trzeciej w nocy temperatura powinna spaść do 20° C i pompa znowu się włączy. Do rana uda jej się nagrzać pomieszczenia znowu do 21° C, dzięki czemu będzie Ci ciepło, gdy się obudzisz.
W weekend pompa niech pracuje od 8:00 do 23:00, ponieważ domownicy przebywają wtedy w domu. Bardzo przydatne okazuje się też skorzystanie z drugiej taryfy w godzinach od 13:00 do 15:00. Musisz jednak wcześniej sprawdzić, czy Twoja instalacja wytrzyma tak duże obciążenie. Pamiętaj też, że warto obniżać temperaturę panującą w pomieszczeniach Twojego domu, gdy jesteś poza nimi. Dzięki temu unikniesz “marnowania ciepła”.
Jak widzisz pompa ciepła to dobry pomysł pod warunkiem, że nie masz już instalacji gazowej. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym typie ogrzewania, wejdź na stronę http://junkers.pl/produkty/pompy-ciepla/.