Rodzaje grzejników, jak wybrać odpowiedni grzejnik do różnych pomieszczeń?

kaloryfer

Podstawową funkcją grzejnika jest generowanie ciepła, jednak w wielu miejscach ma on również pełnić rolę elementu wystroju wnętrz. Kiedyś koncentrowano się wyłącznie na praktycznych aspektach związanych z doborem urządzeń służących do ogrzewania, współcześnie znacznie większą wagę przykłada się także do ich walorów estetycznych. Jakie są więc dostępne rodzaje grzejników i jaki wybrać do konkretnego pomieszczenia?

Gdzie szukać grzejników

Rodzajów grzejników jest mnóstwo, co daje szansę na dopasowanie idealnego urządzenia do naszych potrzeb. Bez wątpienia czego innego będziemy wymagać od małego, przenośnego grzejnika, który będzie wykorzystywany w wyjątkowych sytuacjach, a czego innego od urządzenia zamontowanego na stałe, które jest głównym źródłem ciepła w pomieszczeniu. Aby zorientować się w aktualnych propozycjach producentów grzejników, warto wybrać się do sklepu o profilu budowlanym lub z elementami wyposażenia wnętrz, czy też zajrzeć na strony internetowe, na których można znaleźć wiele inspiracji, np. homebook.pl/produkty/grzejniki.

zobacz także:  O co pytać dziewczynę, chłopaka na pierwszej randce, a o co nie pytać?

Rodzaje grzejników

Grzejniki można dzielić na różne sposoby, biorąc pod uwagę ich cechy charakterystyczne. Aby nie pominąć żadnego typu, dokonamy podziału ze względu na:

  • sposób oddawania ciepła do otoczenia: grzejniki promiennikowe i konwektorowe;
  • sposób zasilania: grzejniki wodne, elektryczne oraz wodno-elektryczne;
  • budowę grzejnika: grzejniki płytowe, czołowe, kanałowe, dekoracyjne i łazienkowe oraz wnękowe.

Ostatnia kategoria jest najbardziej rozbudowana, gdyż w niej wszystkie grzejniki, bez względu na ich sposób zasilania, czy oddawania ciepła do otoczenia. Większość domów, mieszkań oraz budynków użyteczności publicznej wyposażonych jest w grzejniki wodne podłączone do instalacji centralnego ogrzewania. Są one umieszczone w konkretnych miejscach na stałe i bardzo rzadko się je wymienia, dlatego też dokonanie właściwego wyboru jest niezwykle istotne.

zobacz także:  Jakie pytania można zadać chłopakowi, a o co lepiej nie pytać?

Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia?

W pierwszej kolejności należy zadać sobie pytanie, czy grzejnik będzie znajdował się w miejscu mocno wyeksponowanym. Jeśli tak, to oprócz doboru tego urządzenia pod względem parametrów technicznych, pod uwagę należy wziąć także kwestie estetyczne. Obecnie dostępne są grzejniki w różnych kolorach, a także w ciekawych kształtach.

Warto pamiętać także o tym, że grzejnik może pełnić także inne funkcje, oprócz dostarczania ciepła. W różny sposób są wykorzystywane najczęściej grzejniki łazienkowe, które mogą być rolę wieszaka, suszarki, a niektóre nawet lustra.

Wybór odpowiedniego grzejnika uzależniony jest od wielu czynników, między innymi wielkości pomieszczenia oraz jego funkcji. Najbardziej ekonomiczne są grzejniki wodne, które połączone są z instalacją CO. Bardzo praktycznym rozwiązaniem, które sprawdzi się w każdym pomieszczeniu są grzejniki wodno-elektryczne, gdyż pozwalają na podniesienie temperatury także poza sezonem grzewczym.

zobacz także:  Jak wybrać stomatologa, gabinet gdy myślimy o wstawieniu implantów zębowych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.