Ozdobą każdego ogrodu jest piękny, zadbany trawnik. Nawet jeśli nie mamy ręki do kwiatów, ani cierpliwości do hodowania innych roślin ogrodowych, to zielona, równie przystrzyżona trawa sprawi, że nasz ogródek będzie wywierał pozytywne wrażenie, a spędzanie w nim czasu będzie źródłem przyjemności. Jak zatem dbać o trawnik? Przede wszystkim niezbędne są narzędzia, takie jak wertykulator czy kosiarka.
- Czym jest wertykulator?
- Kiedy używać wertykulatora i aeratora?
- Jak przygotować trawnik do wertykulacji?
Czym jest wertykulator?
Do czego służy kosiarka wie każdy, dlatego warto przyjrzeć się bliżej pozostałym narzędziom, a jednym z najważniejszych jest wertykulator. Służy on do napowietrzania trawnika. Za pomocą pionowo ustawionych noży przecina warstwę filcu, czyli obumarłą część trawy i podnosi ją nad powierzchnię trawnika. W ten sposób usuwamy porastające trawnik chwasty, a także zalegający mech. Ponadto wertykulacja rozluźnia glebę, ułatwia jej nawodnienie, co sprawia, że trawa rośnie znacznie bujniej. Wertykulator możemy kupić w większości sklepów z narzędziami ogrodowymi, warto także zapoznać się z ofertą na stronie http://husqvarna.com/pl/produkty/wertykulatory/.
Kiedy używać wertykulatora i aeratora?
Zacznijmy od tego czym jest aerator. Urządzenie to działa na podobnej zasadzie co wertykulator, jest wyposażone w ostro zakończone zęby lub rurki i również służy do napowietrzania i rozluźniania gleby. Różnica polega na tym, że jest to zabieg delikatniejszy, polega wyłącznie na nakłuwaniu gleby, a nie na nacinaniu. Dodatkową zaletą jest to, że znacznie głębiej penetruje glebę.
Zarówno wertykulatora, jak i aeratora warto używać na początku okresu, w którym zaczynają się prace ogrodowe, a więc wczesną wiosną oraz pod koniec, czyli jesienią. Jako pierwszy w użyciu powinien znaleźć się aerator, aby delikatnie pobudzić trawę do wzrostu. Wertykulatora warto używać kilka razy w czasie całego sezonu, gdyż wpływa on bardzo korzystnie na wzrost trawnika.
Jak przygotować trawnik do wertykulacji?
Należy pamiętać o tym, że tego typu czynności wykonujemy w momencie, gdy pogoda jest ładna, nie powinno być zatem zbyt wilgotno, ale nie może też panować susza, dlatego też nie używamy wertykulatora podczas upałów. Zanim przystąpimy do wertykulacji, powinniśmy przystrzyc trawnik kosiarką na wysokość około 3 cm i odpowiednio ustawić ostrza, aby zagłębiały się maksymalnie 1,5 cm w glebę.
Podczas pracy wertykulatora przesuwamy go wyłącznie naprzód, gdyż jego wałki obracają się tylko w jedną stronę. Najlepszy efekt daje prowadzenie wertykulatora w pionowych, a następnie poziomych pasach. Na trawniku będą wtedy widoczne kratki przypominające szachownicę. Początkowy efekt wertykulacji może wydawać się niezbyt atrakcyjny, jednak z czasem trawa się głębiej zakorzeni i zacznie pięknie rosnąć, będzie też bardziej odporna na choroby. Bezpośrednio po wertykulacji należy zgrabić trawnik, aby usunąć filc oraz inne zanieczyszczenia. Warto po tym użyźnić trawnik nawozem oraz podlać. Można również dosiać trawę w miejscach, w których widoczne są fragmenty ziemi.