Oglądając przygody Robin Hooda lub filmy o Indianach niejeden mały chłopiec chciał mieć łuk. Od najmłodszych lat dzieci same konstruują łuki. Na początku były robione z pierwszego lepszego patyka i kawałka sznurka, jednak taki łuk nie wystarcza na długo, a zakup nowego, profesjonalnego wiąże się ze sporymi kosztami. Jak więc zrobić łuk, który umożliwiałby już stosunkowo dalekie i celne strzały? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to jak w miarę szybko zbudować skuteczny łuk w domu.
Łuk stworzony z drewna
Wykonanie takiego łuku jest bardzo proste i szybkie. Potrzebny nam będzie kawałek drewna – najlepiej leszczyny, gdyż znana jest ona ze swojej wytrzymałości i giętkości. Najlepszy będzie tutaj kawałek drewna o długości mniej więcej 2 metrów i szerokości na 4 centymetry. Drewna nie obdzierajmy z kory, gdyż straci ono wtedy swoje właściwości. Dodatkowo potrzebować będziemy jeszcze cięciwy, którą możemy zrobić za pomocą cienkiego, wytrzymałego sznurka lub żyłki wędkarskiej.
Z kawałka leszczyny skonstruujmy majdan łuku i wydrążmy w jego środkowej części rowek na strzałę. Następnie na końcach ramion zamontujmy cięciwę tak, aby utrzymywała się w jednym miejscu i nie zjeżdżała w dół. Powinna być napięta i wygiąć drewno w kształt sierpa. Aby cięciwa trzymała się na ramionach łuku dobrze, można wcześniej wykonać na ich końcach nacięcia, w których zamocujemy cześć cięciwy. Wykonanie takiego łuku zajmuje około 10-15 minut.
Łuk z rurek PVC
Łuk z rurek PCV można zrobić bardzo szybko i dosłownie wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do ognia. Do skonstruowania takiego łuku będzie potrzebna nam rurka PCV, o standardowej długości jaką możemy spotkać w każdym sklepie budowlanym, cięciwa wykonana z mocnego sznurka lub żyłki wędkarskiej, a także pilnik i dostęp do ognia.
Aby skonstruować majdan i ramiona łuku wykorzystujemy rurkę PCV i nagrzewamy ją nad ogniem tak, aby wygięła się w kształt sierpa lub inny, bardziej fantazyjny kształt np łuku sportowego czy łuku rodem z opowieści fantasy. Kiedy wygniemy już rurkę, odłóżmy ją na chwilę, aby ostygła. Następnie za pomocą pilnika wydrążmy rowki na cięciwę na końcu ramion, a także na środkowej części majdanu stwórzmy miejsce na strzałę. Później spiłujmy krawędzie rowków, aby się nie skaleczyć podczas strzelania i zamocujmy cięciwę, tak, aby była mocno napięta.
Łuk wykonany w ten sposób może wykończyć w zależności od gustu. Można owinąć go taśma izolacyjną, otuliną do rur, a następnie pomalować.
Łuk z nart biegowych
Do zrobienia takie łuku potrzebne są przede wszystkim narty biegowe, twarda drewniana deska, tarnik (pilnik do drewna), hebel, śruby, papier ścierny i ewentualne elementy, którymi zaimpregnujemy drewno bądź naniesiemy na nie ornamenty.
Pracę powinniśmy zacząć od wwykonania majdanu łuku z twardego drewna o wymiarach 40x70x600 mm. Koniecznie pamiętajmy, aby wycięcie na strzałę znajdowało się po przeciwnej stronie w stosunku do tego, którą ręką piszemy. Następnie zamocować podstawkę pod strzały, którą z łatwością i za niewielkie pieniądze kupimy w każdym sklepie łuczniczym. Jeśli jednak chcemy zrobić ją sami, miejsce, o które opierać się będzie strzała należy podkleić kawałkiem skóry i wyprofilować tak, aby było zaokrąglone.
Jako ramion łuku użyjmy nart biegowych. Niech ich długość nie przekracza 45 cm każde. Następnie owińmy je taśma izolacyjną, aby zapobiec rozwarstwianiu się. Zastosowanie podkładek pod nakrętki będzie świetnym rozwiązaniem, gdyż zapobiegnie to zniszczeniu łuku podczas napisania. Warto tez podkleić kawałkiem drewna miejsce, w którym ma być założona cięcia, a dopiero później wypiłować rowek, w którym zamontujemy cięciwę.
Łuk wykonany w ten sposób powinien mieć ponad 20 kg naciągu, a zasięg strzał (w zależności od tego z czego są zrobione) powinien wynosić od 120 do nawet 200 m.