5 niezbędnych kosmetyków dla noworodka

Kosmetyki dla noworodka

Każdą kobietę w ciąży ogarnia w pewnym momencie szał zakupów, kompletowania wyprawki, urządzania pokoju itp., itd. Ważne jest, żeby zdążyć z tym przed rozwiązaniem, bo potem na nic nie będzie już czasu. Kiedy więc pojawią się pierwsze skurcze i ruszymy do szpitala musimy mieć pod ręką gotową i wypchaną po brzegi torbę, która u łatwi nam pobyt z maluszkiem w pierwszych dniach jego życia. Z ubrankami nie ma większych problemów, ale jakie wybrać kosmetyki dla noworodka?

Na początek kąpiel

W zasadzie skóra niemowlaka nie potrzebuje wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Oczywiście zakładając, że maluch jest zupełnie zdrowy. Na starcie musimy wybrać dobre mydełko dla dziecka. Musimy zwrócić uwagę na to, żeby było ono bardzo delikatne. Najlepiej, żeby zawierało glicerynę, lanolinę, oliwę z oliwek czy olejek migdałowy. Niektóre mydełka niestety wysuszają skórę, szczególnie głowy. Jeśli tak się stanie, lepiej zamienić mydełko na kremowy żel do mycia ciała lub dodać do kąpieli kilka kropel oliwki dla niemowląt.

Pielęgnacja pupy

Krem do pielęgnacji pupy to obowiązkowy kosmetyk dla każdego niemowlęcia. Skóra w tym miejscu jest praktycznie cały czas zakryta, przez co nie ma dostępu do powietrza. W połączeniu z wilgocią i pampersem wytwarza się idealne miejsce do odparzenia lub pieluszkowego zapalenia skóry. Krem do pielęgnacji skóry ochroni ją przed szkodliwym działaniem wilgoci i załagodzi wszelkie podrażnienia. Przy wyborze kosmetyku musimy zwrócić uwagę na jego skład. Ważne, żeby zawierał tlenek cynku, d-panthenol i substancje, które natłuszczą skórę, ale też ją zregenerują.

Pielęgnacja pępka

Pępek po porodzie to miejsce szczególnej ostrożności. Niektórzy lekarze zalecają, aby utrzymywać go w idealnej suchości i czystości i ewentualnie przemywać go płynem Octenisept. Inni są zwolennikami teorii, że nic lepiej nie zagoi pępka niż spirytus. O tym, która metoda będzie bardziej skuteczna zadecydujemy same, obserwując ciało naszego malucha.

Chusteczki pielęgnacyjne

Kolejny obowiązkowy punkt w pielęgnacji niemowlaka. Rzecz jasna nie mogą one zastąpić codziennej kąpieli, ale znacznie ułatwią nam życie. Są one zupełnie bezpieczne dla skóry dziecka. Kiedy je stosować? Na pewno będą nieocenioną pomocą przy przewijaniu dziecka. Nie zawsze jest możliwość, żeby dziecko umyć, dlatego chusteczki będą idealne do „przemywania” pupy dziecka. Dodatkowo sprawdzają się one w podróży, na spacerach, wszędzie tam, gdzie nie mamy akurat dostępu do bieżącej wody. Chusteczki są nawilżone mleczkiem, balsamem itp., dzięki czemu skóra dziecka będzie oczyszczona, ale też nawilżona.

Oliwka dla niemowlaka

Stosowanie oliwki jest szczególnie ważne podczas pierwszego miesiąca życia. Wtedy skóra dziecka jest wyjątkowo wrażliwa i podatna na wysuszenie i podrażnienie. Oliwka zapobiega utracie wilgoci i natłuszcza skórę. Uważać należy jedynie u starszych maluchów, bo nadużywanie tego kosmetyku może doprowadzić do łojotoku, dlatego przy stosowaniu wszelkich preparatów do pielęgnacji dziecka, musimy szczególnie obserwować jego ciało, żeby nie popełnić żadnych błędów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.