Błogosławieństwo Pary Młodej – porady dla rodziców

para młoda

Błogosławieństwo Pary Młodej jest jedną z najstarszych tradycji ślubnych, która prawie wcale nie zmieniła swojej formy od stuleci. Jest to niezwykle ważna chwila w życiu pary młodej i rodziców. Właśnie dlatego rodzice głowią się w jaki sposób udzielić dzieciom błogosławieństwa, aby chwila ta została przez nich zapamiętana na długie lata. Pamiętajmy, że tak samo jak dla pary młodej tak i dla rodziców jest to wielki dzień w ich życiu, który pełen jest silnych emocji i stresu.

Czym jest błogosławieństwo według tradycji?

Kiedyś błogosławieństwo nazywano także przenosinami. Było symbolem opuszczenia domów przez przyszłych małżonków, a w szczególności już przez pannę młodą. Polegało na długim pożegnaniu z rodziną, domem, przeprosinach i prośbą o błogosławieństwo na nową drogę życia. Błogosławieństwo miało miejsce w domu panny młodej i przebiegało w smutnej atmosferze łez, śpiewów i modlitw. Młodym towarzyszyli w tej chwili oprócz rodziców także druhny i rodzina.

Jak wygląda dziś błogosławieństwo?

Dzisiaj błogosławieństwo wygląda podobnie. W dniu ślubu w domu Panny Młodej zbierają się rodzice, świadkowie i najbliższa rodzina młodych. Para Młoda klęka przed rodzicami, a Ci błogosławią ich za pomocą krzyża lub gałązki zanurzonej w wodzie święconej kreśląc znak krzyża na czołach. Zamiast nakreślenia znaku krzyża rodzice mogą dać młodym także krzyżyk do ucałowania. Wypowiadają klasyczne słowa błogosławieństwa ślubnego bądź sami układają poruszające przemowy.

Praktyki pokazują, że lepiej, aby rodzice wybrali klasyczne, krótkie formuły błogosławieństwa dzieci ze względu na to, że chwila ta jest niezwykle poruszająca i bardzo często łzy kręcą się w oczach Panny Młodej i rodziców – a zwłaszcza ojca, który wydaje swoją córkę za mąż. Błogosławieństwo ma na celu zapewnienie młodym długiego i szczęśliwego życia małżeńskiego spędzonego w dostatki i spokoju pod opieka Boga, Matki Bożej i wszystkich świętych.

blogoslawiensktwo-rodzice

Podziękowania jako ważna część błogosławieństwa

Po ceremonii zaślubin na weselu, Para Młoda ma możliwość podziękowania rodzicom za trud jaki włożyli w ich wychowanie i za udzielenie im błogosławieństwa przed ślubem.

Świeżo upieczeni małżonkowie zazwyczaj po oczepinach wręczają rodzicom podziękowania w postaci pięknie zdobionych kartek, kwiatów, małych upominków, a później zamawiają piosenkę, która ma dla nich wartość sentymentalną i zaczynają wspólnie tańczyć. Jest to tak samo jak Błogosławieństwo bardo wzruszająca, pełna emocji chwila, której często towarzyszą łzy szczęścia.

Błogosławieństwo – zakorzeniona tradycja

Wiele tradycji ślubnych i weselnych powoli zanika lub zostają one zastąpione przez nowoczesne zwyczaje, które przejmujemy z kultury zachodniej. Błogosławieństwo obok oczepin, rzucania bukietem czy przenoszenia Panny Młodej przez próg są nielicznymi, które nadal mocno zakorzenione są w naszej kulturze. Każde z nich jednak straciło już na znaczeniu i jest jedynie uproszczoną wersją swojego pierwowzoru.

1 comment

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.