Co to jest ekspres ciśnieniowy i czym się charakteryzuje?

Ekspres ciśnieniowy

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem ekspresu do kawy, to pewnie szybko zauważyłeś, że w ofertach wielu sklepów dominują ekspresy ciśnieniowe. Czym się charakteryzują? I na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź, jakie są podstawowe cechy i funkcje ekspresów ciśnieniowych.

Ekspres ciśnieniowy – czym się charakteryzuje?

Ekspres ciśnieniowy składa się z ogrzewanego elektryczną gałką zbiornika, do którego wlewa się wodę oraz z pojemnika z sitkiem z filtrem na kawę. Woda, po osiągnięciu temperatury 100%, pod wpływem ciśnienia zostaje przetransportowana do pojemnika z kawą, gdzie następuje parzenie. Następnie napar spływa do dzbanka (jeśli ekspres jest w niego wyposażony) lub bezpośrednio do filiżanki.

Tak naprawdę obecnie ekspresy ciśnieniowe należą do jednych z najchętniej wybieranych, stosowane są zarówno na użytek domowy, jak i w biurach, a czasami nawet w kawiarniach. Ich funkcje będą różnić się od stopnia zaawansowania konkretnego modelu, dlatego warto wcześniej porównać ekspresy różnych marek. Można też zapoznać się z ofertą sklepów internetowych, jak www.zadowolenie.pl/agd-male/ekspresy-do-kawy-i-akcesoria/ekspresy-cisnieniowe, dzięki czemu łatwiej jest się zorientować w cenach.

Ekspresy ciśnieniowy różnych marek

Rodzaje ekspresów ciśnieniowych

Ten rodzaj ekspresów można podzielić na niskociśnieniowe, wysokociśnieniowe oraz z systemem odśrodkowym. W ekspresach niskociśnieniowych powstaje para o ciśnieniu od 2,5 d 5 b, co pozwala na jednorazowe zaparzenie do 4 filiżanek kawy, a całość trwa 2-3 minuty.

W ekspresach wysokociśnieniowych przepompowywana jest woda pod ciśnieniem 15 barów. Czas parzenia wynosi do 30 sek., dzięki czemu w takiej kawie znajduje się mniej kofeiny.

Ekspresy z systemem odśrodkowym różnią się nieco budową – pojemnik na kawę posiada postać bębna, który wiruje z bardzo dużą prędkością, a woda przechodzi przez pojemnik dzięki sile odśrodkowej.

Jak wybrać ekspres ciśnieniowy?

W pierwszej kolejności zwróć sprawdź, czy ekspres posiada wbudowany młynek do kawy. W innym przypadku trzeba będzie mielić kawę samodzielnie, co jest czasochłonne i szczególnie rano – kłopotliwe. Alternatywą jest używanie kawy mielonej, ale wtedy możesz zapomnieć o cudownym aromacie rozchodzącym się po całym domu.

Następnie należy wziąć pod uwagę moc urządzenia. Pamiętaj, że im wyższa moc, tym czas gotowania wody, a tym samym parzenia kawy jest krótszy, co ma niebagatelne znaczenie w porach porannych lub gdy przychodzą do Ciebie goście.

Zobacz jakiej wielkości jest zbiornik na wodę – najlepiej jeśli ma 1,5 l. Czemu jest to istotne? Ponieważ ekspres zużywa wodę nie tylko do przygotowania kawy, ale także do przepłukiwania urządzenia. A im mniejszy zbiornik, tym częściej trzeba go napełniać.

Ekspresy mogą posiadać również elektroniczny wyświetlacz oraz różne programy, które umożliwiają szybkie przygotowanie ulubionego rodzaju napoju. Dlatego gdy z tego sprzętu korzysta kilka osób, warto zainwestować w ekspres z takimi dodatkowymi funkcjami.

 

Jeśli chcesz zakupić ekspres ciśnieniowy dostosowany do swoich potrzeb, uwzględnij te wskazówki. Dzięki temu łatwiej będzie Ci się zdecydować na konkretny model, a satysfakcja z zakupu będzie większa, nawet po kilku latach.

1 comment

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.