Czy można mieć dwie karty do jednego konta bankowego?

karta bankowa w dłoni

Zastanawiasz się, czy można mieć dwie karty do jednego konta bankowego? Jeśli tak, to w jakich przypadkach? Wyjaśniamy, czy możliwe jest posiadanie więcej niż jednego środka płatniczego powiązanego z rachunkiem  i na jakich warunkach.

Karta do konta bankowego

Dawniej każdy, kto zakładał konto w banku, otrzymywał do niego kartę debetową. Dzięki temu mógł wypłacać pieniądze z bankomatów. Tylko z kartą wydaną do konta można też skorzystać z wpłatomatu, aby gotówkę wpłacić na rachunek w banku. Z czasem, gdy pojawiła się możliwość płacenia kartą za zakupy, zaczęliśmy używać jej do płatności bezgotówkowych.

Dzisiaj coraz częściej rezygnujemy nawet z niej, wybieramy inne formy płatności, w tym naklejki wydawane przez banki, czy aplikacje. To, czy do konta wydawana jest karta, jaka dokładnie i co najważniejsze – czy trzeba za nią płacić, jest dzisiaj jednym z ważniejszych aspektów, jakie należy wziąć pod uwagę, gdy szuka się konta w banku. Właśnie dlatego warto korzystać z porównywarek, które w jednym miejscu agregują takie szczegółowe informacje o rachunkach. Konta osobiste zebrane w rankingu zgarnijpremie.pl są zestawione m.in. pod kątem tego, jakie są warunki utrzymania karty. W łatwy sposób można więc sprawdzić, gdzie nie trzeba nic zapłacić za wydanie jej lub jak z nią postępować, by uniknąć opłaty. A czy da się mieć dwie karty do jednego konta? Jak wówczas wyglądają opłaty?

Dwie karty do jednego rachunku – wspólne konto

Można posiadać dwie karty do jednego rachunku w banku przede wszystkim w sytuacji, gdy zakłada się wspólne konto bankowe z drugą osobą. To, co warto wiedzieć – wcale nie trzeba być małżeństwem, żeby zdecydować się na taki krok. Otworzyć taki rachunek może na przykład rodzeństwo. Co więcej, wspólne konto można założyć nawet wówczas, gdy nie jest się w żadnym stopniu spokrewnionym z drugą osobą. Otworzyć może go para, znajomi.

A jak wygląda kwestia karty w przypadku wspólnego rachunku bankowego? Każdy współposiadacz rachunku otrzymuje własną kartę do konta. Może jej używać niezależnie od drugiego właściciela. Środki do opłacania każdej transakcji są pobierane ze wspólnego rachunku.

Warto wiedzieć, że za wydanie obu kart banki zazwyczaj nie pobierają opłat. To znaczy, że dla drugiego właściciela karta będzie bezpłatna, jeśli pierwszy też ją otrzyma za free. Problem pojawia się jednak przy spełnianiu warunków bezpłatności. Są banki, które wymagają konkretnych działań, aby uniknąć opłat za kartę. Może to być na przykład wykonanie w miesiącu 5 transakcji kartą. W sytuacji, gdy ma się dwie karty do jednego konta, może okazać się, że aby nie ponieść kosztów, trzeba wykonać po 5 transakcji każdą z nich. Bywa, że spełnienie warunków jest proste, ale może stanowić problem. Wówczas już przy wyborze oferty warto poszukać takiej, której da się sprostać.

Dwie karty do konta w banku – wirtualna kopia debetówki

Drugą sytuacją, która niejako dopuszcza posiadanie dwóch kart do jednego konta, jest sytuacja, gdy posiadacz rachunku w banku i wydanej do niego karty debetowej, występuje o wydanie karty wirtualnej. Bywa, że jest to kopia plastiku, ale są systemy, które dla bezpieczeństwa nadają wirtualnej kopii inny numer. Wówczas można mówić o dwóch kartach.

A kiedy potrzebna jest druga? Najczęściej karta wirtualna potrzebna jest, aby skorzystać z systemu płatności mobilnych. Mowa o dodawaniu karty do Google Pay, Apple Pay, czy nawet do korzystania z aplikacji mobilnej banku. Jednak choć może się wydawać, że są to dwie karty, zwłaszcza jeśli bank zmieni numer, to w praktyce jest jedna. Właśnie dlatego może z niej korzystać tylko jej właściciel, a zablokowanie jednej karty automatycznie blokuje drugą. Plusem jest to, że za niejako wirtualny duplikat karty debetowej nie trzeba płacić.

Dwie karty do konta: debetowa i przedpłacona

Jest też możliwość otrzymania dwóch kart do jednego konta w sytuacji, gdy wystąpi się do banku o wydanie karty przedpłaconej. Można ją zasilić na dowolną kwotę. Przydaje się przede wszystkim do dokonywania płatności w Internecie. To znacznie bezpieczniejsze niż posługiwanie się numerem głównej karty, gdyż pobranych środków może być maksymalnie tyle, ile się przeleje.

Czy można mieć dwie karty do jednego konta bankowego?

Tak, można mieć dwie karty do jednego konta w banku. Najczęściej z taką sytuacją spotykamy się w przypadku wspólnego konta. Druga karta może być też wirtualną kopią plastiku. Wówczas służy do płacenia poprzez aplikacje mobilne. Można też wyrobić wirtualną kartę przedpłaconą. Ta sprawdza się przy wykonywaniu płatności w Internecie.

2 comments

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.