Czy warto zainstalować ogrzewanie postojowe?

Czy warto zainstalować ogrzewanie postojowe

Kiedy nadchodzi zima jesteśmy narażeni na znacznie trudniejsze warunki. Również nasze samochody są w tym czasie o wiele bardziej eksploatowane. Aby poprawić swój komfort jazdy warto pomyśleć o ogrzewaniu postojowym, dzięki któremu oszczędzimy nasz silnik, a sami nie będziemy musieli skrobać szyb i marznąć w zimnym samochodzie.

Jak działa ogrzewanie postojowe?

Cały system oparty jest na układzie chłodzenia silnika, a także na wentylacji samochodowej. Najważniejszym elementem jest agregat grzewczy, które zamontowany jest pod maską i łączy się z wymienionymi wcześniej elementami. Energię pobiera z paliwa, ponieważ jest bezpośrednio podłączony do zbiornika. Jest to istotne, ponieważ dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest rozgrzanie silnika zanim ten jeszcze będzie włączony.

Ogrzewanie postojowe – praca silnika i wentylatora

W następnym etapie wentylator zasysa powietrze i uruchomiony zostaje obieg płynu chłodniczego w silniku. Wspomniany płyn zaczyna cyrkulować od urządzenia do wymiennika cieplnego samochodu, po czym wraca do silnika, by znowu się nagrzać, dzięki agregatowi. W trakcie tego procesu płyn oddaje ciepło, które dostaje się do wnętrza kabiny dzięki dmuchawom wentylacji.

Warto stawiać na profesjonalne warsztaty, jak Materla, które ogrzewaniem postojowym zajmują się od wielu lat. W ten sposób zmniejszymy na pewno koszty związane ze zbędnymi poprawkami i oszczędzimy swoje nerwy.

Jakie korzyści płyną z ogrzewania postojowego?

Przy bardzo niskich temperaturach jesteśmy w stanie nagrzać naszą kabiny nawet w 20 minut. Oznacza to, ze nie jesteśmy zmuszeni do przesiadywania w kurtce i rękawiczkach, które znacznie ograniczają nasze ruchy. Jazda jest dla nas bardzo komfortowa. Ponadto nie jesteśmy zmuszeni od zdrapywania szronu, gdyż zajmuje się tym nasze ogrzewanie. Możemy też być spokojni o nasze parujące szyby.

Ogrzewanie postojowe – oszczędność dla silnika

Bardzo istotne jest to, że nasz silnik zostaje nagrzany już przed włączeniem, dzięki czemu nie mamy problemów z jego zapaleniem. Jednocześnie ulega on też znacznie mniejszej eksploatacji. Warto również zauważyć dodatkowe korzyści. Silnik, który jest podgrzany przez ten system zużywa znacznie mniej paliwa. Jest to konkretna zaleta, jednak istotny jest także fakt, że w ten sposób emitujemy znacznie mniej spalin. Oznacza to, ze ogrzewanie postojowe jest ekologiczne. Wiedzą o tym Skandynawowie, gdzie takie rozwiązanie jest niezwykle popularne.

Ogrzewanie elektryczne czy spalinowe?

Na rynku mamy ogrzewania spalinowe i elektryczne. To pierwsze jest znacznie popularniejsze w polskich warunkach, ponieważ nie jest zależne od zewnętrznego źródła prądu. Jego minusem jest na pewno wysoka cena. Ogrzewanie elektryczne jest tańsze, jednak można z niego korzystać tylko w miejscach, gdzie występuje dostęp do prądu. Moim zdaniem warto zadbać o siebie i swój samochód w ten sposób.

1 comment

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.