W medycynie, podobnie jak w każdej innej dziedzinie, istnieje wiele przekonań, co do których słuszności nie mamy żadnej wątpliwości. Kiedy jednak zaczynamy drążyć temat okazuje się, że przez wiele lat żyliśmy w błędzie i nie mieliśmy racji.Medycznych mitów, w które wierzy większość ludzi, nie brakuje. Jakie są te najbardziej powszechne.
• Kiedy boli wątroba…
• Nie czytaj po ciemku!
• Nie pij wody z kranu!
• Ciężarna musi jeść za dwoje
• Lecisz do Egiptu? Pij wódkę!
• Częste mycie niszczy włosy
• Skracanie wzmacnia włosy
• Kolor oczu jest jeden przez całe życie
Kiedy boli wątroba…
Hasło to jest używane nawet w reklamach suplementów na regenerację wątroby, dlaczego więc mielibyśmy nie wierzyć w to, że może ona boleć. Otóż nie. Wątroba nie boli. Dlaczego? Ponieważ nie jest unerwiona czuciowo. Możemy odczuwać niewielki ból, kiedy wątroba powiększy się, ale to dlatego, że wtedy uciska na błonę surowiczą. Z tego samego powodu nie odczuwamy też bólu płuc czy mózgu.
Nie czytaj po ciemku!
Czas obalić największy mit dzieciństwa. Kto nie słyszał, żeby już nie czytać, bo jest ciemno i popsujemy sobie wzrok? Otóż nie. Czytanie w ciemności nie ma wpływu na pogorszenie wzroku. Co prawda oczy w takich warunkach szybciej się męczą, występuje uczucie suchości i napięcia w oku, ale to w żaden sposób nie jest powiązane z problemami ze wzrokiem.
Nie pij wody z kranu!
Okazuje się, że woda z kranu wcale nie jest niezdrowa. Dlaczego? Po prostu nie może taka być. Gdyby była zanieczyszczona sanepid wydałby stosowny komunikat w tej sprawie. O jakości wody w Polsce decydują konkretne rozporządzenia, w związku z czym nie ma najmniejszego powodu, by wierzyć w to, że picie takiej wody niekorzystnie wpłynie na nasz organizm.
Ciężarna musi jeść za dwoje
Kolejny mit, który funkcjonuje od pokoleń. Kobieta w ciąży powinna jeść dla dwojga, a nie za dwoje. Zapotrzebowanie kaloryczne zwiększa się, ale nie dwukrotnie, nawet w ostatnim trymestrze. Ważniejsze w diecie jest natomiast dostarczenie większej ilości witamin i minerałów, potrzebnych do prawidłowego rozwoju dziecka.
Lecisz do Egiptu? Pij wódkę!
Niestety, ale to również mit. Alkohol nie spowoduje, że nagle cudem ominie nas słynna zemsta faraona. Ma ona związek z naszą nieostrożnością. W krajach arabskich flora bakteryjna różni się od naszej. Problemy z układem pokarmowym spotykają nas wtedy, kiedy wypijemy tam nieprzegotowaną wodę lub po prostu będziemy dorzucać lód do napojów.
Częste mycie niszczy włosy
To kolejna iluzja przekazywana od pokoleń. Codzienne mycie włosów wcale ich nie osłabia, zwłaszcza, że mieszkając w mieście narażeni jesteśmy na mnóstwo zanieczyszczeń w powietrzu i dobrze jest ich się pozbyć.
Skracanie wzmacnia włosy
To, że włosy wzmacniają się po ścięciu to zwykła iluzja. Wierzymy, że ścięcie sprawi, że włosy staną się grubsze i będą szybciej rosnąć, ale to złudzenie. Po wyjściu od fryzjera włosy stają się po prostu lżejsze i przez to wydają się zdrowsze.
Kolor oczu jest jeden przez całe życie
To nieprawda, że kolor oczu z którym się urodzimy, zostanie niezmienny. Większość dzieci rodzi się z niebieskimi oczami, a z upływającym czasem oczy zmieniają im się. Kolor oczu zależy bowiem od melanocytów, które są produkowane pod względem światła. Dopiero po jakimś czasie można orzec, jakie dziecko będzie miało kolor oczu. Bywa też, że w późniejszym życiu kolor może ulec zmianie przez choroby np. jaskrę.