Czy zwierzęta są nam niezbędne do życia?

zwierzeta-hipoterapia

Zwierzęta towarzyszą człowiekowi od zalania dziejów. Kiedyś miały dla nas znaczenie praktyczne – broniły domu, dawały pożywienie, polowały czy pełniły funkcję transportową. Dzisiaj rola zwierząt w życiu człowieka uległa zmianie. Oczywiście nadal są dla na użyteczne, lecz już nie tylko pod względem praktycznym. Coraz bardziej interesuje nas wpływ ich towarzystwa na nasze życie, zdrowie i kształtowanie osobowości.

Jak pokazują statystyki, co drugi polak posiada w domu zwierzę – musi więc istnieć jakiś powód, dla którego ludzie odczuwają potrzebę obcowania ze zwierzętami. Co to może być?

Co dają nam zwierzęta?

Wieloletnie badania pokazują, że zwierzęta mają niesamowicie pozytywny wpływ na nasze życie. Im wcześniej zaczynamy obcować ze zwierzętami, tym większe korzyści z tego czerpiemy. Naukowo udowodnione jest, to, że dzieci posiadające zwierzęta domowe rzadziej chorują i cierpią na różne alergie – mają więc lepszą odporność.

Zwierzęta wykształcają też w małym człowieku pewne bardzo przydatne umiejętności i cechy. Przede wszystkim uczą odpowiedzialności, poczucia obowiązku, empatii, a przede wszystkim miłości. Zwierzęta wzbudzają w nas ciepło, delikatność, miłość, uspokajają i odprężają. Są wierne i oddane, więc często traktujemy je jak przyjaciela, psychologa i przewodnika w jednym. Niektóre zwierzęta mają nawet zdolności lecznicze, a na całym świecie niesamowite efekty przynoszą terapie z udziałem zwierząt.

Dogoterapia – popularne terapia z udziałem psów

Dogoterapia –  mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka – i rzeczywiście ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości. Psy przywiązują się do ludzi najszybciej, są im wierne, oddane i bronią swojego właściciela przed niebezpieczeństwem. Jednak psy mają także niesamowitą umiejętność pozytywnego wpływania na ludzkie zdrowie. Leczenie ludzi za pomocą tych wspaniałych zwierząt nosi nazwę dogoterapii.

Dogoterapia wzmaga głównie efektywność rehabilitacji ale obcowanie z psem jest polecane także osobom cierpiącym na depresję, osobom samotnym i starszym. Kto jak nie pies zarazi nas swoim entuzjazmem do życia, zmusi nas do wyjścia na spacer czy dotrzyma towarzystwa w samotne popołudnie? Psy pomagają także osobom z wadami wzroku i słuchu.

Każdy niewidomy i niesłyszący ma prawo do specjalnie wyszkolonego psa przewodnika, który staje się integralną częścią życia niepełnosprawnego – mieszka z nim, pomaga mu w codziennych obowiązkach i dba o jego bezpieczeństwo na ulicy.

Mężczyzna i pies

Felinoterapia – koty potrafią pomagać

Felinoterapia – kot tak samo jak pies terapeutą zostać może. Koty słyną ze swoich zdolności leczniczych i pozytywnego wpływu na ludzi. Ich zadziwiającą umiejętnością jest wykrywanie bólu. Koty lokalizują miejsce bólu w ciele człowieka, następnie czy tego chcemy czy nie kładą się na nim, a gdy schodzą ze zdziwieniem możemy odkryć, że ból zniknął lub znacznie się zmniejszył.

Te przyjazne czworonogi ściągają na siebie także całe szkodliwe działanie urządzeń elektrycznych, chroniąc nas przed niebezpiecznymi falami radiowymi i magnetycznymi. Ze względu na swoje uspokajające właściwości koty wykorzystywane są w leczeniu osób starszych, niedołężnych i niepełnosprawnych dzieci.

Kobieta z kotem

Hipoterapia – lecznicze działanie koni

Hipoterapia – jest to leczenie ludzi za pomocą koni. Te inteligentne stworzenia wykorzystuje się do rehabilitacji wieloprofilowej. Oddziałują one pozytywnie na osoby niepełnosprawne ruchowo, psychicznie, sensorycznie i społecznie. Obcowanie z końmi wprowadza spokój i harmonię w życiu pacjenta. Niesamowita energia, oddanie i łagodność koni dają niesamowite efekty.

Zwierzęta jako najlepsi terapeuci

Każde zwierzę ma na nas dobry wpływ. Czegoś nas uczy i nam pomaga. Dlatego zwierzęta pojawiają się coraz częściej w domach dziecka, hospicjach, domach spokojnej starości, a niektóre nawet w szpitalach. Ich obecność rozwesela, koi ból i na chwilę pozwala zapomnieć o problemach. Zwierzęta są więc potrzebne ludziom jak powietrze. Dopełniają i urozmaicają nasze życie towarzysząc i ucząc nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.