Dzwonek czy gong, bezprzewodowy czy przewodowy?

Dzwonki i gongi do drzwi przewodowe i bezprzewodowe

Dzwonek do drzwi jest niepozornym, jednakże bardzo ważnym elementem, który każdy dom czy mieszkanie powinny posiadać. Powiadamia nas o tym, że ktoś nadszedł, może być także częścią większego systemu np. alarmowego lub monitorującego. Ważne, żeby dobrze takie urządzenie wybrać i dostosować go do naszych potrzeb.

Co wybrać? Bezprzewodowy czy przewodowy dzwonek do drzwi?

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że oferta dzwonków jest bardzo szeroka i można przebierać w modelach, które będą różniły się detalami, choć zasada ich działania będzie taka sama. Jeśli więc planujemy zakup nowego urządzenia, zwróćmy więc uwagę na to, że dzwonki i gongi to duży wybór dla oka i estetyki Twojego domu (stukpuk.pl) i są one także detalem, który służy za element dekoracyjny. Tak jak starannie dobieramy wygląd innych szczegółów, na przykład włączników światła czy domofonu, tak o wygląd naszego dzwonka także powinniśmy zadbać.

Istnieją dwa rodzaje dzwonków – przewodowe i bezprzewodowe. Jeśli zdecydujemy się na tę pierwszą opcję, musimy pamiętać, że niezbędne w tym przypadku będzie odpowiednie okablowanie. Jeśli jesteśmy w trakcie remontu, od razu zainstalujmy dzwonek i zgrabnie ukryjmy przewody. Gdy jednak nie mamy takiej możliwości, to musimy wykazać się kreatywnością i w inny sposób je zakryć. Warto także pamiętać, że podczas ewentualnego zwarcia, będziemy musieli mieć dostęp do okablowania, by móc je naprawić.

Dzwonki przewodowe zazwyczaj są instalowane w najbliższej odległości od drzwi. Wszystkie ich elementy mogą być podłączane do instalacji elektrycznej o napięciu od 6 do 12 voltów. Dużym atutem dzwonków przewodowych jest ich niższy koszt.

W przypadku dzwonków bezprzewodowych, które, jak sama nazwa wskazuje, nie posiadają okablowania, największą ich zaletą jest łatwość montażu. Dostępne są modele o różnym zasięgu i dlatego, dzięki temu, możemy umieścić dzwonek w dowolnym miejscu, na przykład bardziej dyskretnym. Mogą być zasilane bateriami lub akumulatorem. Są one jednak trochę droższe niż dzwonki przewodowe. Wybór więc zależy od naszych preferencji i możliwości finansowych.

Dzwonek czy gong – czyli jak wybrać dźwięk i wygląd?

Bardzo ważnym zagadnieniem przy wyborze dzwonka jest jego dźwięk bądź melodia, która będzie odgrywana po naciśnięciu przycisku. Tutaj, wszystko zależy od naszego gustu i potrzeb. Jeżeli nie posiadamy dużych przestrzeni, wybierzmy miły dla ucha, dwutonowy dźwięk gongu, który spokojnie będzie nas informował o czyjejś wizycie. Z kolei, jeśli posiadamy duży metraż i dźwięk musi być słyszany z każdego pomieszczenia, zdecydujmy się na dzwonek o wyższych tonach lub z głośną melodyjką. Do wyboru mamy także modele, których głośność można regulować, a także wgrać ulubione dźwięki i melodie samodzielnie.

Na koniec, wracamy do kwestii wyglądu. Warto zadbać o to, by był dobrze dopasowany do wystroju i kolorystyki przestrzeni w której się znajduje bądź do naszych drzwi i elewacji. Obecnie oferta dzwonków jest tak bogata, że bez problemu będziemy mogli wybrać elegancki i nowoczesny model. Dodatkowymi elementami, które mogą być przydatne są na przykład diody świetlne, które bardzo dobrze sprawdzą się w ciemności. Jeśli nasz dzwonek będzie narażony na działanie różnych zjawisk atmosferycznych, zdecydujmy się na taki, który jest specjalnie do tego przystosowany.

1 comment

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.