Ile kosztuje napisanie pozwu rozwodowego?

Ile kosztuje napisanie pozwu rozwodowego

W każdym małżeństwie zdarzają się kryzysy, jednakże czasami nie da się odbudować zniszczonej relacji i konieczne jest podjęcie decyzji o rozstaniu. Według Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce rozpada się co trzecie małżeństwo. Powody są różne, do najczęstszych należą niezgodność charakterów, zdrada i nadużywanie alkoholu. Z jakimi kosztami trzeba liczyć się podejmując decyzję o rozwodzie?

Jak złożyć pozew rozwodowy?

Związek małżeński jest zobowiązaniem prawnym w związku z czym może go rozwiązać tylko sąd. Aby doszło do procesu konieczne jest złożenie pozwu rozwodowego. Możemy napisać go sami, w wielu sądach wewnątrz budynków znajdują się wzory pozwów i wniosków. Jeśli w pobliskim sądzie ich nie ma, możemy poszukać gotowego pozwu rozwodowego w Internecie. Jeśli jednak z góry wiadomo, że sprawa rozwodowa nie będzie należała do najprostszych, lepiej zwrócić się o pomoc do adwokata.

Ile kosztuje pomoc prawna podczas rozwodu?

Wynagrodzenie za pracę prawnika ustalane jest z klientem indywidualnie, bowiem zależy nie tylko od rangi danej osoby, ale przede wszystkim od zawiłości sprawy. Za poradę adwokata w sprawie rozwodowej, czyli za godzinę spędzoną w kancelarii, możemy zapłacić od 200 do 300 złotych. Napisanie pozwu rozwodowego przez prawnika to wydatek rzędu 500, a nawet 1000 zł. Gdy zdecydujemy się, by prawnik reprezentował nas przed sądem, zapłacimy od 3000 do 9000 złotych.

Dla kogo adwokat z urzędu?

Jeśli sprawa rozwodowa nie jest łatwa i niezbędna jest pomoc adwokata, jednak osoba wnosząca pozew nie ma na to środków, może zwrócić się do sądu o przyznanie adwokata z urzędu. Zwolnienie z kosztów sądowych jest możliwe na podstawie tzw. „prawa ubogich”. Aby z niego skorzystać, należy złożyć oświadczenie, że nie jest się w stanie ponieść tych opłat bez uszczerbku dla siebie i rodziny. Oświadczenie o stanie dochodów i majątku musi być prawdziwe, jeśli okaże się nieprawdą, oszukującemu grozi grzywna, wynosząca od 1000 do 2000 złotych.

Za co jeszcze trzeba zapłacić podczas rozwodu?

Złożenie pozwu o rozwód to stała opłata, która wynosi 600 złotych. Tyle samo trzeba zapłacić za apelację, jeśli wyrok okaże się niesatysfakcjonujący dla którejś ze stron. Jeśli decydujemy się na wyrok z podziałem majątku, musimy zapłacić kolejne 1000 złotych. W tym wypadku opłacić trzeba będzie także rzeczoznawców majątkowych. Tak wysokiej opłaty można uniknąć, jeśli wniosek będzie zawierał zgodny i całościowy projekt podziału majątku – wtedy opłata jest niższa i wynosi 300 złotych. Zaoszczędzimy również, jeśli zgodzimy się co do wyceny rzeczy, ponieważ nie będzie wtedy konieczne wynajęcie rzeczoznawców.

Kto płaci alimenty?

W przypadku rozwodu z orzekaniem o winie, a więc kończącym małżeństwo z winy któregoś z małżonków, sąd może zasądzić alimenty od osoby przez którą ustaje związek małżeński na korzyść drugiej, poszkodowanej osoby. Opłata za ich przyznanie wynosi 5% ich wartości i wpłacana jest na rzecz sądu przez małżonka, który zobowiązany jest je płacić. Należy nadmienić, że wolne od opłat są tylko alimenty na rzecz dzieci.

Z powyższych rozważań wysuwa się jeden wniosek – rozwód kosztuje nas nie tylko wiele nerwów, ale też sporo pieniędzy. Zanim podejmiemy decyzję o wniesieniu pozwu rozwodowego, zastanówmy się, czy naprawdę jest to ostateczność, czy da się odbudować relacje.

4 comments

Leave Comment
 1. Misiek

  Te koszta są przerażające. Prawnicy się nieźle cenią… A nie zawsze osoby, które się rozwodzą mają pieniądze, żeby to wszystko opłacić. Dobrze, że jeszcze są Ci adwokaci „z urzędu”, choć słyszałem, że oni znowuż nie przykładają się za bardzo do spraw, które prowadzą. Pewnie wszystko zależy od człowieka.

  • Danka

   Przecież adwokat nie jest wymagany przy rozwodzie. Pokrywa się tylko koszty sądowe, często ponosi je ta osoba, która występuje o rozwód.

 2. Czarodziejka z księżyca

  Najlepiej jeśli małżonkowie dogadają się wcześniej w kwestii rozwodu, żeby nie musieć się potem szarpać i ciągać po sądach oraz wydawać kolejnych pieniędzy na pomoc adwokata.

 3. Grażyna

  Najlepiej by było jakby się dogadali, ale niestety większość rozwodów to walka. I jak widać ta walka pochłania dużo pieniędzy. A mówili, że to na ślub trzeba wydać majątek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *