Od kilku lat obserwuje się pozytywny trend zwiększonego dbania o środowisko. To przejawia się nie tylko w pamiętaniu o tym, żeby oszczędzać prąd czy segregować śmieci, ale też coraz więcej producentów wraca do szklanych butelek, które nie są tak szkodliwe jak te plastikowe. Są one jednak bardziej podatne na urazy. Szklana butelka po upadku będzie już raczej nieprzydatna. Jak przewozić i przechowywać takie butelki?
• Korzystna inwestycja w pojemniki
• Pojemniki tylko dla firm czy też dla osób prywatnych?
• A co z alkoholami?
• Lżejszy znaczy gorszy?
W czym można bezpiecznie przewozić butelki?
Jeżeli chodzi o przewożenie butelek tutaj trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, by podczas transportu zapewnione było bezpieczeństwo. Nie wszystkie napoje butelkowane, w tym też wino, mogą być narażane na wstrząsy czy urazy. Najgorzej, kiedy są przewożone bez potrzebnego pojemnika czy na przykład skrzynek do butelek produkcji ERG-System, które są do tego przystosowane.
Korzystna inwestycja w pojemniki
Kiedy prowadzimy firmę, która zajmuje się transportem takich produktów, naszym obowiązkiem jest wyposażenie w najlepszej jakości sprzęty. Takie skrzynki na butelki posiadają wszelkie niezbędne atesty i są wyprodukowane z tworzyw o najwyższej jakości. Inwestycja w takie pojemniki na pewno szybko się zwróci, ponieważ firma przestanie odnotowywać straty z powodu nieprawidłowo przewożonych butelek, które na przykład mogły ulec rozbiciu podczas jazdy.
Pojemniki tylko dla firm czy też dla osób prywatnych?
Przechowywanie butelek dotyczy nie tylko firm, ale też prywatnych gospodarstw domowych. Wiele osób lubi robić zakupy raz czy dwa razy w miesiącu, kupując hurtowe ilości produktów. Oczywistym problemem staje się później ich przechowywanie. Gdzie to zmieścić? Zazwyczaj upycha się wszystko do szafek i innych wolnych miejsc, a potem nikt nie może sobie przypomnieć np. gdzie jest cola? A przecież wystarczyła zwykła skrzynka na butelki, żeby zachować porządek w kuchni.
A co z alkoholami?
Tutaj sprawa nieco się komplikuje, szczególnie jeśli chodzi o wina, które są bardzo wrażliwe na temperaturę i nie tylko. Aby wino mogło dojrzewać bez trudu, należy spełnić kilka warunków. Dla różnych odmian przyjęte są odmienne zakresy temperatur. Wino czerwone powinno być przechowywane w temp. 15-18’C, białe wytrawne 10-15’C, różowe 9-10’C, zaś musujące 6-9’C. Źle na wino wpływają też wszelkie wahania temperatur, ponieważ powodują one zmiany biochemiczne. Niewskazane są również mocne promienie słoneczne. W prawidłowym przechowywaniu ważna jest też odpowiednia wilgotność powietrza. Powinna ona wynosić 70%. W innym przypadku może niekorzystnie wpłynąć na zamykający wino korek.
Lżejszy znaczy gorszy?
Pokutuje przekonanie, że piwo nie potrzebuje specjalnych warunków do przechowywania. Zazwyczaj kupując je w sklepie, wrzuca się całą zgrzewkę do bagażnika, a potem ląduje w jakiejś szafce. Okazuje się, że nawet ten najlżejszy alkohol potrzebuje uwagi. Piwo lubi niską temperaturę i ciemność (stąd brązowe butelki), więc aby jak najdłużej zachować jego niepowtarzalny smak, trzeba pamiętać o właściwym przechowywaniu.