Jak działa, ile kosztuje ogrzewanie kotłem na biomasę?

Instalacja grzewcza w domu

Coraz więcej osób poszukuje alternatywnych sposobów ogrzewania, które będą nie tylko bardziej ekologiczne od węgla, ale też oszczędne. Jednym z rozwiązań jest kocioł na biomasę. Jak działa, ile kosztuje i czy to się opłaca? Sprawdzamy.

Jak działa kocioł na biomasę?

Kocioł na biomasę to urządzenie w pełni zautomatyzowane, którego obsługa jest prosta i wygodna. Jak działa? Oprócz kotła montowany jest zbiornik paliwa oraz podajnik. Paliwo pobierane jest ze zbiornika i transportowe na ruszt. Powstałe podczas spalania biomasy ciepło wykorzystuje się do ogrzania wody, która kierowana jest do instalacji grzewczej.

Tutaj istotne jest to, że ruszt kotła wyposażony jest często w wentylatory, które poprawiają cyrkulację, zwiększając efektywność spalania biomasy.

Jak wygląda obsługa kotła na biomasę? W zależności od wielkości zbiornika trzeba jedynie uzupełniać zapas paliwa w zbiorniku. Zasobnik dobiera się w zależności od powierzchni domu oraz występujących w nim strat ciepła. Kotły z dużym zbiornikiem można uzupełniać nawet co 6-7 dni, aczkolwiek standardowo robi się to, co ok. 3 dni. Dzięki podajnikowi właściciel budynku nie musi ładować biomasy do komory, a jeśli kocioł dodatkowo wyposażony jest w grzałki automatyczne, które rozpalają paliwo, odchodzi również problem ręcznego rozpalania.

Na końcu warto wspomnieć, że te urządzenia posiadają także sterowniki, które regulują jego pracę w zależności od tego, jaka temperatura została osiągnięta w pomieszczeniu.

Ile kosztuje ogrzewanie kotłem na biomasę?

Ekologiczne urządzenia grzewcze dostępne są najczęściej w specjalistycznych sklepach. Kocioł na biomasę można zamówić online (przykład: eco-team.pl), na spokojnie zapoznając się z jego parametrami, specyfikacją. A jeśli do jego wyboru potrzebujesz pomocy, zawsze możesz skontaktować się z biurem obsługi sklepu i dopytać o szczegóły.

Ile kosztuje kocioł na biomasę? Uśredniony koszt to ok. 8-10 tys. zł, a więc należy liczyć się ze sporym wydatkiem. Tutaj wiele zależy od tego, jakiej pojemności jest zbiornik, a także czy urządzenie wyposażone jest w dodatkowe funkcjonalności, ułatwiające jego obsługę oraz zwiększające bezpieczeństwo. Jednak ze względu na wysoką sprawność kotła na biomasę, a także ceny samego paliwa, jest to wydatek, który się opłaci. Dużą zaletą jest tu również pełna automatyka, która ogranicza obsługę urządzenia do minimum.

Kocioł na biomasę – zalety i wady

Największą wadą kotła na biomasę jest wysoki koszt zakupu, to już wiesz. A jakie są zalety? Przede wszystkim niska cena samego paliwa, a także jego ekologiczny charakter. Biomasa to paliwo odnawialne, które w trakcie spalania nie emituje do atmosfery szkodliwych substancji, przyczyniających się do zwiększania efektu cieplarnianego. Ponadto, jak już pisaliśmy, sprawność kotłów jest wysoka, zwłaszcza w porównaniu do tradycyjnych metod ogrzewania, np. węglem.

Minusem jest natomiast to, że urządzenia te potrzebują sporo miejsca, najczęściej osobnego pomieszczenia na kotłownię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.