Jak działa, ile kosztuje ogrzewanie kotłem na biomasę?

Instalacja grzewcza w domu

Coraz więcej osób poszukuje alternatywnych sposobów ogrzewania, które będą nie tylko bardziej ekologiczne od węgla, ale też oszczędne. Jednym z rozwiązań jest kocioł na biomasę. Jak działa, ile kosztuje i czy to się opłaca? Sprawdzamy.

Jak działa kocioł na biomasę?

Kocioł na biomasę to urządzenie w pełni zautomatyzowane, którego obsługa jest prosta i wygodna. Jak działa? Oprócz kotła montowany jest zbiornik paliwa oraz podajnik. Paliwo pobierane jest ze zbiornika i transportowe na ruszt. Powstałe podczas spalania biomasy ciepło wykorzystuje się do ogrzania wody, która kierowana jest do instalacji grzewczej.

Tutaj istotne jest to, że ruszt kotła wyposażony jest często w wentylatory, które poprawiają cyrkulację, zwiększając efektywność spalania biomasy.

Jak wygląda obsługa kotła na biomasę? W zależności od wielkości zbiornika trzeba jedynie uzupełniać zapas paliwa w zbiorniku. Zasobnik dobiera się w zależności od powierzchni domu oraz występujących w nim strat ciepła. Kotły z dużym zbiornikiem można uzupełniać nawet co 6-7 dni, aczkolwiek standardowo robi się to, co ok. 3 dni. Dzięki podajnikowi właściciel budynku nie musi ładować biomasy do komory, a jeśli kocioł dodatkowo wyposażony jest w grzałki automatyczne, które rozpalają paliwo, odchodzi również problem ręcznego rozpalania.

Na końcu warto wspomnieć, że te urządzenia posiadają także sterowniki, które regulują jego pracę w zależności od tego, jaka temperatura została osiągnięta w pomieszczeniu.

Ile kosztuje ogrzewanie kotłem na biomasę?

Ekologiczne urządzenia grzewcze dostępne są najczęściej w specjalistycznych sklepach. Kocioł na biomasę można zamówić online (przykład: eco-team.pl), na spokojnie zapoznając się z jego parametrami, specyfikacją. A jeśli do jego wyboru potrzebujesz pomocy, zawsze możesz skontaktować się z biurem obsługi sklepu i dopytać o szczegóły.

Ile kosztuje kocioł na biomasę? Uśredniony koszt to ok. 8-10 tys. zł, a więc należy liczyć się ze sporym wydatkiem. Tutaj wiele zależy od tego, jakiej pojemności jest zbiornik, a także czy urządzenie wyposażone jest w dodatkowe funkcjonalności, ułatwiające jego obsługę oraz zwiększające bezpieczeństwo. Jednak ze względu na wysoką sprawność kotła na biomasę, a także ceny samego paliwa, jest to wydatek, który się opłaci. Dużą zaletą jest tu również pełna automatyka, która ogranicza obsługę urządzenia do minimum.

Kocioł na biomasę – zalety i wady

Największą wadą kotła na biomasę jest wysoki koszt zakupu, to już wiesz. A jakie są zalety? Przede wszystkim niska cena samego paliwa, a także jego ekologiczny charakter. Biomasa to paliwo odnawialne, które w trakcie spalania nie emituje do atmosfery szkodliwych substancji, przyczyniających się do zwiększania efektu cieplarnianego. Ponadto, jak już pisaliśmy, sprawność kotłów jest wysoka, zwłaszcza w porównaniu do tradycyjnych metod ogrzewania, np. węglem.

Minusem jest natomiast to, że urządzenia te potrzebują sporo miejsca, najczęściej osobnego pomieszczenia na kotłownię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *